Mistä kotiäiti voi saada ilta/yö/vkl töitä?
eli siinä se kysumus tulikin. Lpsi täyttää ensi kuussa vuoden ja rahatilanne alkaa olla aika huono joten töihin olisi päästävä. Täällä ei vaan tunnu olevan noita hakemiani töitä..lasta en halua vielä hoitoon laittaa ja siksi etsinkin töitä illoiksi ja vk.lopuiksi kun mies on sitten kotona. Mites muilla, mistä on löytynyt työpaikka?
Kommentit (27)
tuntia kuussa tietty voi olla mutta noin vähistä töistä ei ole juurikaan rahallista hyötyä.ap
tuntia kuussa tietty voi olla mutta noin vähistä töistä ei ole juurikaan rahallista hyötyä.ap
Puhelinmyyntityötä saa heti kun vaan ilmottautuu töihin ja sitä voi todellakin tehdä myös iltaisin, osaa niistä jopa kotoa.
Työn tekee muutamassa tunnissa, jää aikaa nukkumiseenkin.
edes mainosten jakoa ei ole tarjolla lähellä kotiani.ilman autoa taas ei kannata lähteä kovin kauas ap
mutta rajansa siinäkin minne asti lähtee kävellen tai pyörällä muutaman työtunnin takia.miksi epäilet että olen provo?ai koska en ota vastaan mitä tahansa orjan työtä josta ei olisi rahallisesti mitään hyötyä ap
Pysy nyt vaan kiltisti siellä kotona kun olet kerran kotiäidiksi ruvennut. Oma valinta, kanna myös seuraukset!
Siis pestaudu vaikkapa MLL:n kautta lastenhoitajaksi jolloin siis voit hoitaa toisten lapsia iltaisin tms heidän kotonaan.
Siis pestaudu vaikkapa MLL:n kautta lastenhoitajaksi jolloin siis voit hoitaa toisten lapsia iltaisin tms heidän kotonaan.
liian pitkät matkat...
Pysy nyt vaan kiltisti siellä kotona kun olet kerran kotiäidiksi ruvennut. Oma valinta, kanna myös seuraukset!
Suomessa maksetaan aivan liian pieniä palkkoja!
Siitä ne Wahlroosit, Hjallikset, Liliukset ja Ollilat repii ne huippupalkkionsa.......
että millaiset työmatkakt tulee pyörällä kuljettaviksi kun ei ole autoa. Tuskin moni muukaan haluaisi keskellä yötä pyöräillä monta kilometriä kotiin ja vielä talvella? tästä esimerkkinä jos tekisin vaikka töitä baareissa extraajana ,eipä huvita pilkun jälkeen polkea kotiin jostain hornan tuutista...ap
Hesestä löytyy aina duunia tai Hesan asemalta voi saada parempaa tienestii...... ja pimeänä.
tehnyt hommia baareissa ja myös siivoutyötä olen tehnyt.ap
Luulin, että juuri ravintola-alalla niitä olisi pilvin pimein.
itse opetan omaa alaani harrastajille kansalaisopistolla parina iltana viikossa.
- Ravintola-alalla on paljon ilta- ja viikonlopputöitä: Tarjoilija, kassa, kokki.
- Sairaaloissa yms: Sairaala-apulainen, hoitoapulainen.
- Kassa-myyjän työt: Kaupat ovat auki illalla ja viikonloppuisin.
- Siivoustöitä ja kerroshoitajaksi hotelliin.
- Sanomalehden varhaisjakaja.
- Leipomotyöt.
Teen osa-aikatyötä, iltoja ja viikonloppuja kaupan kassalla. Lapset hoidetaan kotona. Työvuoromme on järjestetty miehen kanssa vuorotellen. Emme tarvitse päivähoitoa. Saamme Kelan kotihoidontuen, koska lapset eivät ole kunnallisessa päivähoidossa. Saan osa-aikatyöstäni palkkaa. Täällä ei makseta kuntalisää.
Lapset saavat olla kotona, käydä kerhoissa yms. ja pitää oman päivärytminsä. Jos lapsi sairastaa, äiti tai isä on kotona. Ei tule poissaoloja töistä lapsen sairauden takia. Ei hoitomaksuja. Suosittelen lämpimästi :)
1-vuotias lapsi on todella pieni päivähoitoon. Hoidossa tarttuvat korvatulehdukset, influenssat, oksennus- ja mahataudit. Jos lapsi sairastaa paljon, äiti tai isä on usein pois töistä. Hoitomaksut. Arki pyörii työn ja päivähoidon ympärilllä. Lapselle jää todella vähän aikaa, jos vanhemmat ovat kokopäivätyössä.
Kannattaa laskea huolellisesti myös onko työssäkäynti kovin pienellä palkalla järkevää, vai päästäänkö samaan summaan muuttamalla kulutustottumuksia tai vaikka myymällä tarpeetonta omaisuutta. Esimerkiksi minä voisin periaatteessa tehdä siivoustyötä vaikohteessa, mutta siitä käteen jäävä palkka on alle kuusi euroa tunti. Pelkkiin bussimatkoihin menee n. 7 euroa. Parin tunnin iltatyöstä jäis siis viikossa käteen vajaa 30 €, mutta se tarkoittais että mies joutuis työpäivänsä jälkeen hoitamaan kodin ja lapsen ihan yksin. Lisäksi ongelma on siinä, että jos palaan työnhakijaksi joudun ottamaan siivoustyötä koska olen sitä hoitovapaallakin tehnyt.Siivoustyön palkka on huonompi kuin ansiosidonnaiseni. Kun siitä vähennetään hoitomaksut,niin käteen jää todella vähän. + että jos siitä työstä jää työttömäksi, niin ansiosidonnainen lasketaan uudelleen näiden pienten työtulojen mukaan ja siinäpä sitä sitten ollaan pississä ja pahasti.
Me siis päätimme, että parempi etten lähde siivoojaksi, noin pienet summat saadaan säästettyä muutenkin.
jokaiseen mahdolliseen paikkaan mikä mieleen juolahtaa mutta kenelläkään ei ilmeisesti ole tarjota vain iltoja tai viikonloppuja :( ap