Minkämaalaisiksi teitä on luultu?
Paikalliset eivät ehkä tunnista meitä suomalaisia aivan yhtä helposti kuin me tunnemme maanmiehemme ja -naisemme. Näin voi ainakin päätellä siitä, että viimeksi USA:ssa minulta kysyttiin lähes aina maksaessa (paikallista) postinumeroa tai haluttiin liittää kanta-asiakasjärjestelmiin. Mutta sehän onkin kansojen sulatusuuni. Pari kertaa meihin otettiin kontaktia saksan kielellä.
Omasta mielestäni olemme hyvin suomalaisen näköisiä eli vaaleaihoisia ja ohuttukkaisia, mieheni on kookas ja hänellä on vatsaa.
Kommentit (68)
Englantilaiseksi ihan puheen perusteella. Tosin sitten kysyttiin vielä, että vai olenko Australiasta :)
ja se on ollut loukkaus, heidän puolelta
yleensä hollantilaiseksi. Myös saksalaiseksi on joskus luultu, mutta tuo hollantilainen on kyllä ollut yleisin veikaus.
ole luultu miksikään.. Tai siis kun tarkemmin ajattelen, niin vihjattu ranskalaisen näköiseksi, joo. Olenhan siropiirteinen kasvoiltani, hoikka ja pitkä :-)
ruotsalaiseksi, myös suomessa jotkut ulkomaalaiset kysyneet, olenko ruotsista.
useimmiten belgialainen tai hollantilainen on veikkaus.
Suomessa baarissa mua luullaan usein venäläiseksi. Ja ei, en pukeudu hutsahtavasti tai edes erityisen näyttävästi :)
on usein luultu saksalaisiksi =o
Ihan tavallisia pyöreänaamaisia pieninenäisiä suomalaisia ollaan.
kun kysyttiin "oletko ihan suomalainen?" ja kommentoitiin tummia hiuksia (mustaksi värjätty ruskea oli silloin..) ja silmiä..
englantilaiseksi. Esim. tarjoilijat tulleet ottamaan suomenkielistä ruokalistaa häneltä pois ja tyrkyttäneet englanninkielistä.
olen ihan suomalainen nainen.
Matkustanut monta kertaa espanjassa ja minua sanottu että näytän ihan pocahontasilta, että mihin intiaani heimoon sitä sitten lie mieki kuulun :D
olen seitsemännen polven stadilainen :X
enimmakseen Bosnialaiseksi,sitten arabiksi,venalaiseksi ja ranskalaiseksi:D alkaa jo itteakin mietityttaa etta mistas sita ny oliskaan kotosin :D .ja sitten kun mainitsen etta olen kylla suomesta niin sitten mietinta etta missas semmonen maa on :D
... jopa amerikassa (käytämme molemmat englantia päivittäin töissä, joten kieli sujuu)
tai muuksi slaaviksi. Mulla on kai venäläisiä piirteitä ja Nina nimeni ei auta tilannetta. Luullaan kyllä venäläiseksi ennenkuin edes sanon nimeni.
olemme molemmat pitkiä ja hoikkia, joten peruseurooppalainen luulee meitä hollantilaiseksi.
Kun peruseurooppalainen kuulee, kun puhumme suomea, luulee hän meitä italialaiseksi...
Muuten yleensä pohjoimaalaiseksi.
niin sveitsissä, saksassa kuin itävallassakin, johtuu aksentista =) (olen ihan suomalainen, mutta asunut sveitsissä useamman vuoden nuorempana).
Muualla joskus ruotsalaiseksi tai hollantilaiseksi.
Lasten kanssa suomea puhuessani kysytään useimmiten, että mikä kummallinen kieli tuo on ;)
Niin suomalaiset kuin venäläisetkin. On kai minulla vähän itä-eurooppalaiset piirteet (korkeat poskipäät, vahvat kasvojen luut, tumma tukka ja isot silmät), mutta ihmetyttää silti, kun tyyliin tuulipuvussa liikun.