Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

+++TALVIMAHAT JA –VAUVAT TAMMIKUUSSA+++

Kommentit (113)

Vierailija
1/113 |
01.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips!



Onpas tosiaan ollut hiljaista. No enpä minäkään ole ehtinyt kirjottelemaan.



Meillä oli ristiäiset (en muista kirjoitinko jo) ja kivasti menivät. Eelis tulee kohta jo 3 kk ja kohta on uusi neuvola. Vai kirjoitinkohan jo noista. Eelis on tosi iloinen ja puhelias vauveli. Kovasti kääntyilee kyljelleen ja kerran on jopa kääntynyt selältä vatsalleen. Sitä ei kukaan tiedä miten, kun löytyi lattialta mahaltaa ja oltiin jätetty selälleen. ;-)



Ensimmäisen nuhankin jo sai, mutta nyt näyttäisi olevan jo ohi. Pari yötä meni vähän huonommin kun raukka ei pystynyt oikein nukkumaan makuullaan.



Stinna kyseli tutista. Meillä ei syö, ei oikein bonjaa mitä sille pitäis tehdä. Ei kylläkään olla kauheasti yritetty edes tarjota. ;-)



Me ollaan annettu d-vitamiini tippoja 2 viikon iästä asti ja samalla annetaan Rela-tippoja. Ei tullut kummempia väänteitä.



Ulkona alkaa olla jo niin lämmintä, että on ongelmallista pukea päälle. Tällä hetkelläkin on päällä vaan villapuku ja makuupussi ja sekin tuntuu olevan liikaa. En oikein tiedä mitä vähentäisin, kun tuntuu sitten niin vähältä. Mitäs teillä muilla on ulkona päällä?



Aurinkoista pääsiäistä!

Kille

Vierailija
2/113 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo toi pukeminen on hankalaa...ettei pue liikaa tai liian vähän!

pojalla oli tänään (ihana aurinkoinen ilma) body, sukkikset, kolitshousut+tossut, myssy , villapaita ja tumput, sitten lodgerbungerin sisällä ja vaunukopassa. Hyvin maitto unet! Haalari olisi ollut liikaa!



1kk neuvolassa poitsu oli 56,7cm ja 4675g... nyt su täyttääkin jo 6vkoa..aika menee äkkiä!

Meillä on mennyt tosi ihanasti :)

rytmi on tällä hetkellä tällanen: heräilee 8 aikoihin, uusille unille 9 aikoihin, heräilee kunnolla vasta 16-17 aikaan ja yö unille menee 21 aikaan. Yöllä syö kerran tällä hetkellä, joku aika sitten 2 kertaa.

Isosisko hoitaa niin nätisti ja rakastaa pikkuveikkaa kovasti!



Lääkärin tarkastus pojalla ja mulla on ens ti. Ilm. tulee rokotuskin sitten .. pöh .. kaippa mekin päädytään ottaan se rota kun esikoisellekin annettiin aikoinaan. Täytyy vielä jutella miehen kanssa.



Kirjoittelemisiin! Mitä muille kuuluu?



Stinna ja poitsu su 6 vkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/113 |
04.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa kaikki pitkästä aikaa!



Iloisia uutisia, pikku prinssimme päätti haluta maailmaan 3 viikkoa ennen laskettua aikaa ja syntyi 30.3 klo.0.52 raskausviikolla 37+1. Painoa pikkuisella oli 3050kg ja pituutta 48 centtiä. Synnytys lähti käyntiin sisätutkimuksen jälkeen, kivuliaita supistuksia oli koko päivän ja illalla kuuden aikaan olo oli jo niin sietämätön että lähdimme sairaalaan. kohdunkaula oli täysin hävinnyt ja suu oli 5 centtiä auki, eikun synnytyssaliin missä puhkaistiin sikiökalvot ja senjälkeen ei enää mikään niihin supistuksiin auttanut ja synnytys eteni vauhdilla. otin epiduraalipuudutuksen ja vedin ilokaasua reippaasti. Ponnistusvaihe kesti 10 min ja poika oli maailmassa. Alussa oli pikkuisia ongelmia: vauvalla todettiin liian alhainen verensokeri ja alilämpöisyyttä. Kaikki saatiin kuntoon ja kotiuduttiin 1.4. ihanasti juuri pääsiäiseksi. Vauva on aivan ihana ja kova poika syömään, syö yölläkin noin 3 h välein. Isosisko on ihan haltioissaan pikkuveikasta ja suukottelee ja halailee kovasti! imetys sujuu jo hienosti ja maitoa tulee runsaasti. Olen niin onnellinen ja rakastunut pikkuiseen, tuijotellaan vaan miehen kanssa tätä pikku ihmettä!



Oikein ihanaa pääsiäisen jatkoa kaikille ja nauttikaahan pikku nyyteistänne. Oli todella ihana jakaa tänne ajatuksia koko raskauteni ajan, olitte todella ihania kaikki! Kiitos.



t. Maria ja poika 5pv

Vierailija
4/113 |
04.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suuret onnittelut teidän perheelle!!! oi että..

ei tullu meidän vauvoille kun 5 vkoa ikä eroa :)

ihanaa vauva arkea teille!



meillä on TAAS oksennustauti..multa tuli molemmista päistä koko eilinen pv ja nyt ootellaan kuka alkaa seuraavaksi :( ja pelkään ahdistuneena että poika saa sen ja joutuu sairaalaan.. :,(



vapaa pyhät menee meillä siis näin :(

Vierailija
5/113 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipas mukavan kokoinen poika sullakin - melkein meidän esikoisen kokoinen! :)



Meille on kuulunut/kuuluu hurjia. Vauva sai sitten sen rs-viruksen ja lopetti melkein syömisenkin siinä sivussa... Oltiin sairaalassakin osastolla, jotta saatiin hengitysteitä avattua ja paino nousuun. Vauva unohti sitten rinnasta imemisen ja täällä ollaan taas pumppaamiskierteessä... :( Ja just kun pieni pääsi taas normaalirytmiin viime vkolla (ollaan ulkoiltu, ei enää rohise tai yski ja nukkuu taas omassa sängyssä) alkoi rohina taas eilen... Ja ristiäiset siis vielä edessä!



Mutta en kyllä kadehdi tuota Stinnankaan tilannetta. Oksennustauti tästä vielä puuttuukin! Kun se paino nyt vihdoin on huippuvauhtia nousussakin...



Ei tunnu ihan normaalilta vauva-arjelta tää meidän elämä. :( Mutta kummasti sitä pärjäillään. Poika on ihana tapaus, suloinen ja hymyilevä, tyytyy melko vähään jos ei heti saa viestiä perille, mikä kyllä on huonokin asia...



Tsemppiä Stinnalle! Kaverin perhe sai oksutaudin, kun vauva oli kuukauden ja kaikki muut sen sairasti parissa päivässä paitsi vauva. :)

Vierailija
6/113 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teidän poika on kuukauden ikäisenä isompi kuin meidän 2 kk:n ikäinen sintti... ;) Eli 2 kk mitat olivat 56,4 cm ja 4060 g. Mutta siis nyt on kasvanut todella vauhdilla melkein 500 g/vko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/113 |
07.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se vain ihan käsittämätöntä miten paljon tuollaista pikku kääröä voi rakastaa :) Meillä neiti on jo ihan kohta 3 kuukautta, ja tuntuu että aika on mennyt ihan mieletöntä vauhtia! Ja kohta onkin sitten kulunut vuosi siitä, kun raskaustesti vihdoin näytti plussaa...



Meillä on alkanut arki rullaamaan hirveän hyvin. Neiti on ollut rauhallinen tapaus, eikä ole satunnaisia vatsaväänteitä pahempaa ollut. Yöt nukkuu hyvin, herää kerran tai kaksi syömään. Päivisin nukkuu yleensä aamu- ja iltapäiväpäikkärit, vaikka ihan kunnon rutiinia ei sinne ole vielä muodostunut.



Juuri oli neuvolakin, painoa neidillä on 5,7 kiloa ja pituutta 61 senttiä - eli 10 senttiä enemmin kuin syntyessä! Kasvaa siis vinhaa vauhtia. Imetyskin on sujunut ilman suurempia ongelmia, mutta syö pullostakin eli pääsen tarvittaessa ilman vauvaa vaikka ostoksille tai kampaajalle. Ja onpa neiti jo pari kertaa ollut lyhyesti isovanhempien kun olen käynyt mm. jälkitarkastuksessa.



Ja nyt on ihanaa, kun lumet ovat jo jalkakäytäviltä sulaneet ja pääsee kunnolla vaunuilla liikkelle :)



Smilla ja tyttö 3 kk

Vierailija
8/113 |
13.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka!



Onpas hiljaista, toivottavasti kaikilla kaikki hyvin ja olette vain kiireisiä pikkuistenne kanssa. Killasta etenkään ei ole kuulunut aikoihin.....



Onnea Marialle tuhannesti pojasta!



Me käytiin viime viikolla 3 kk neuvolassa ja mitat oli 7130 g ja 63 cm. Kaikki mallillaan. Rokotteita tuli kolme, kun otettiin vielä pneunomokki rokotetkin. Vähän siitä tuli kärttyisyyttä, mutta Panadol auttoi. Eelis on kääntynyt jo kaksi kertaa selältä vatsalleen. Kovasti pönkäilee koko ajan, mutta taito ei vielä ihan hallussa. Vatsallaan taas potkii jaloillaan ja nostelee peppua kovasti, saas nähdä lähteekö kuinka aikaisin liikenteeseen ;-)



Nyt taidan mennä nukkumaan kerrankin ajoissa. Hyvää yötä!

Kille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/113 |
15.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa kaikille!



Kiitokset kaikille onnitteluista. Ollaanhan tässä jo päästy jonkun näköiseen rytmiin ja sukulaisia on lapannut kylässä harva se päivä, nyt on jo vähän tahti rauhoittunut. Poika on kyllä todella helppohoitoinen vauva, suurimmaksi osaksi hän vaan nukkuu. Yöllä syö noin. 3krt ja jatkaa kiltisti uniaan. ensi viikolla on 3 viikkois neuvola, siellä tietää sitten paljonko painoa ja pituutta on tullut lisää. 50 centtiset vaatteet on vielä isoja pikkumiehelle. Isosisko on vähän liiankin innokas hoitamaan pikkuveikkaa. :) haluaisi pukea, syöttää ja suukottaa. itsekin on vielä pikkuinen. :)



Kerron kuulumisia kun ollaan käyty neuvolassa.



Ihana tuo 3kk ikä, kun aletaan jo ymmärtämään lelujen päälle ja kääntyilemään. Nauttikaa vauvoistanne ne ovat niin hetken pieniä ja vauva-aika on niin LYHYT!



Mukavaa loppuviikkoa kaikille!



t, Maria ja pikkumies 2vko ja päiviä päälle.

Vierailija
10/113 |
26.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa pitkästä aikaa vähän jotain koittaisi kirjoittaa... Olen nykyään aika vähän koneella, kun ollaan oltu paljon liikenteessä pojan kanssa päivittäin. Tai sitten on joku kaveri kylässä meillä. Ja kotona ollessa aika tuntuu hujahtavan nopeasti kotihommia tehdessä ja pojan kanssa seurustellessa. :)



Onnea Mariallekin vielä uudesta perheenjäsenestä! :) Ihanaa, että kaikilla miellä on nyt pienet (tai jo vähän isommatkin) nyytit sylissä!



Meillä tuli sitten jo 4kk täyteen viime viikolla. Strategiset mitat olivat neuvolassa 65cm ja 8570g eli oikein on potra poika! Ei ihme, että mulla on kanniskelusta hartiat aika jumissa. Kantoliinan ja -repun käyttö jäi meillä ainakin tähän asti vähiin, kun sen verran työlästä pistää lasta niissä edestakaisin, kun välillä haluaa ollaa lattialla tai sitterissäkin.



Rintamaidolla mennään edelleen, neuvolasta ei suositeltu vielä kiinteitä edes kokeilemaan, vaikka olin vähän ajatellut että kohta voisi alkaa ainakin niitä maistella. Ajattelin, että jos se olisi helpottanut meidän öitä, kun pojalla jäi "tiheän imun kausi" päälle ja syö öisin edelleen yleensä 4 kertaa. Mutta ilmeisesti se ei olekaan nälkää, vaan siitä on ehkä sitten tullut sille tapa... Toivottavasti ei ala käyttää tissiä tuttina! Toistaiseksi on kyllä oikeakin tutti kelvannut.



Kyllä tämä äitiys näemmmä on sellaista opettelua. Kun vaan aina tietäisi miten on parasta tehdä! Niin kuin tuon syömisasiankin kanssa: luin, että vauvoilla on usein tuo tiheän imun kausi 3kk iässä ja että ei pidä luulla, että maito olisi loppumassa tms. vaan imettää vain lapsentahtisesti. No minä sitten imetin, yölläkin välillä 7 kertaa, kun aiemmin oli syönyt 2-3 kertaa.



Nyt sitten tuntuu, että yöt on menneet tuon jälkeen huonompaan suuntaan ja poika heräilee ja vaatii "nukuttamista" usein keskellä yötäkin. Tissi on ainoa millä saa helposti rauhoittumaan, mutta yritän pitää nuo ruokailut edes jossain kurissa. Saa nähdä miten tässä käy. Joudutaanko jossain vaiheessa unikouluun poika laittamaan, jos ei ala tasaantua. Ei tietenkään vielä näin pientä voi oikein kouluttaa, mutta jos ei äiti jossain vaiheessa ala taas saada edes yhtä vähän pitempää pätkää nukkumisaikaa yöhön, niin enpä tiedä miten jaksaa...



Mutta muuten poju on edelleen aika helppo tapaus ja oikein suloinen tyyppi! Miehen kanssa ollaan monta kertaa ihmetelty, miten ihmeessä juuri tämä poika meille sitten saikin tulla! Melkein sanotaan, että hyvä ettei ennen tärpännyt, kun muuten olisi ehkä tämä jäänyt tekemättä! :)



Onnellista vauva-arkea kaikille kamuille! :)



Killa ja poika 4kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/113 |
28.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai on Killan poika jo 4kk!! Ei vaan onhan meilläkin pikku ukko jo 9 vkoa, aika menee tooodella nopeaa.

Meillä poika söi juuri syntyneenä 2 krt yöllä varmaan reilu vkon, sen jlk syönyt vaan kerran ja nyt välillä ei syö yöllä ollenkaan...eli jos syö iltamaidon 21 aikaan ni seuravaan kerran 6-7 välissä, eli aamulla..!

Mut esim. viime yönä söi kyllä, joskus 3 aikaan.

Eli mää saan kyllä nukkua! Hui sentään jos jos söisikin 7 krt, miten Killa saat siinä nukuttua ollenkaan??? Taitaa tosiaan olla tapa-tisu :)

Mikäs sen ihanempaa onkaan kun imutella äippää! :)



Poitsu menee sitten aamu pesujen ja maidon jlk ulos "päikyille" 8-9 aikaan ja siitä sitten nukkuukin tonne 17-18 saakka, toki käy syömässä pari kertaa siinä välissä ja saattaa hetkeks jaksaa tulla leikkiinkin, muttei jaksa kauaa. Illasta on sitten hereillä enempi ja nukkuun menee tosiaan 21 aikaan, kuten isosiskokin.



Oon miettinyt josko kohta alotan d-tipat. Vielä en oo uskaltanut jos ottaa masuun. No viimestään sit 12 vkosena koklaan.

Minkä väristä kakkaa teitin vauvoilla tulee? Yleensähän se on keltasta, meillä oli tässä vkon ajan vähän vihertävääkin ja vesimäistä...tais olla joku masu pöpö tai ilmaa tms. Toiv. ei enteile mtn allergiaa..vaikka poitsu on kyllä tosi hyvän tuulinen kaiken aikaa, naureskelee ja jutustelee vaan, harvemmin itkeskelee.



2kk neukissa oli tosiaan 5770g ja 58,5cm.



Mitäs muillekin kuuluu??? :)



Ihanaa kevättä ja kesän odotusta kaikille!!

Vierailija
12/113 |
29.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä aika rientää niinkun kaikki sanoo.. Meilläkin poika on jo 4 viikkoinen. Neuvolassa reilun 3 viikon ikäisenä painoi 3800kg eli painoa oli tullut todella kivasti kotipunnituksesta mikä oli tasan 3kg. ihemettelin vaan kun eivät meidän neuvolassa ottaneet pituutta ollenkaan, neuvolatäti vaan sanoi että menee turhaksi venyttelyksi, että vasta 6 viikkoisena katsotaan pituus. (mutta eikös se oo aina venyttelyä, eikä vauvat siitä koskaan tykkää) No kaikki muuttuu.



Muuten meillä on mennyt todella mukavasti. Nukkuu yönsä todella hyvin syö klo. 20-21 välillä iltamaidon ja nukkuu sillä hienosti tuonne puoli 2 tienoille, toisen kerran yössä syö yleensä 5-6 aikaan ja sillä jaksaa tuonne lähes 11. Kova poika nukkumaan, nytkin parhaillaan unten mailla.



Mies lähti viemään esikoista kerhon kevätjuhliin, joten ollaan kahdestaan.



Onko muita jotka luovuttaa maitoa? Mä olen nyt 2 viikon verran luovutellut, koska mulla on niin runsas tuo maidontuotanto, ja kun ajattelee miten hyvään tarkoitukseen menee, pikku keskosille ja sairaille lapsille, niin halusin auttaa. maidot haetaan 3krt viikossa, ja rahallista korvausta saa 25 euroa litralta.



Mutta tässä vähän kuulumisia, joko Stinna pojallasi on nimi?



Meillä nimijuhlat 8 viikkoisena.



Palaillaan taas.



t. Maria ja poika 1kk ja päiviä päälle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/113 |
29.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ups tuli 2 kertaa vahingossa..

Vierailija
14/113 |
29.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

3 kk neuvolassa meidän poju veti hienot spurtit ja saatiin painoksi 4990 g eli melkein kilo enemmän kuin 2 kk neuvolassa. Pituuttakin oli tullut hienosti 4 cm eli siis 60,5 cm oli pituutta. Yhteensä ollaan kuitenkin -16 käyrällä ja aloin sitten tivaamaan neuvolassa, miten nämä käyrät oikein lasketaan, kun esikoinen oli -10 käyrällä koko ajan ja 3 kk neuvolassa kevyempi kuin tämä kuopus. Ei osannut sanoa, mistä johtui...



Meillä sujuu nyt jo melko hyvin, vaikka päivärytmi onkin ihan hukassa. Poju nimittäin sai sitten uuden flunssan ja sitäkin käytiin sairaalassa näyttämässä! Ja sen takia sitten onkin nukuttu sisällä ihan viime päiviin asti ja näin ei ole tullut niitä kolmea päiväunipätkää vaan lukuisia pikku päiväunia pitkin päivää (n. 4-6, joista iltapvällä pidempi 1,5 - 2 tuntia ja loput puolen tunnin pätkiä. Onneksi yöt ovat sujuneet hyvin jopa sairastelun aikana eli nukkumaanmeno on noin 21.30-22.00, syöminen 5.30 ja herääminen klo 8.00-8.30. Neuvolassa ei pitänyt tuota enää yösyömisenä vaan aamiaisena :D



Meillä on ristiäiset ohi ja olipas niissä tekeminen! Kyllä oli melko suuri stressin aihe mutta onneksi kaikki sujui hyvin! Poju sai yhdeksi nimekseen Noel.



Nyt mietitään kesälomaa ja matkasuunnitelmia. Uskaltaako noin pienen kanssa matkustaa? KOvasti tekisi mieli, mutta kun ollaan niin kovasti sairasteltu...

Mukavaa keväistä sadepäivää! Ruoho kasvaa ja maailma muuttuu värikkääksi...

Katariina ja poju 3kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/113 |
29.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maria, aivan suloinen vesseli teillä! Ihana kuva!!! Ja kadehtien myös luin tuosta maidon luovuttamisesta. Meille olisi voinut luovuttaa, kun tämä pumppaaminen on vähentänyt maidon tuotantoa rajusti ja poju syö rinnasta vain satunnaisesti, jos masu täynnä eikä liian virkeä...

Katariina ja pullopoju

Vierailija
16/113 |
30.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana kuva Maria! Missä päin asuittekaan?

Mietin luovuttamista jo esikoisen kohdalla, mutta soitin sinne liian myöhään, pari pvää liian myöhään.

Ja nyt en vaan kerkiäisi, tuntuu että saisi olla koko ajan rinnat paljaana :) Mutta todella hienoon tarpeeseen tulee!

Kyllä meillä on nimi jo, oli jo ihan alusta saakka :)

Laita s-posti os. niin voin sen sinne laittaa :) Se on sen verran erilainen, ainut Suomessa ja en tiä onko missään muuallakaan :)



Täällä poitsu vetelee sikeitä myös, ja me syötiin aamupala just , kaippa tästä pitää ruveta ihmistyyn ja lähteen kauppaan.



-Stinna ja poitsu 9vkoa

Vierailija
17/113 |
04.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa!



Kiitos, onhan hän todella söötti pikkumies.:)

Niin se taas meni vaput, me vietettiin miehen kanssa vähän laatuaikaa vappuna :) silloin aikoinaan tavattiinkin, joten juhlistettiin sitä vähän, ja vietiin lapset hoitoon mun äidille. Taas uusi viikko käynnissä ja reilun viikon päästä on pojan 6 viikkois neuvola. Pikkumies nukkuu yönsä hyvin, ja maito maistuu. :) Me asustellaan Tampereella, hakametsässä ihan jäähallin lähellä. Ostettiin oma asunto, kun esikoinen syntyi kaksioon ja se kävi meille pian pieneksi. Nyt on tytöllä täällä oma huone ja tilaa on enemmänkin.



Luovutus sujuu kivasti, tänään taas toinen rinta oli niin täynnä maitoa, että oli ihana lypsää se aamulla ja maitoa tuli koko pullollinen. Kohta voisi perustaa oman maitomeijerin :) Mulla poika alkaa kakoa jos annan hänelle ihan täydestä rinnasta, joten senkin takia tämä luovutus sopii mulle, täytyy kyllä myöntää että aikaahan siihen kuluu, ja desinfoiminen on tärkeää, ettei maitoon pääse pöpöjä.



Pitäsisi alkaa järjestämään noita pojan nimijuhlia, vaikka ei olla miehen kanssa edes lyöty tuota nimeä edes lukkoon. No onhan tässä vielä aikaa. Tuossa 2kk nurkilla ne juhlat sitten on.



Laita vaan Stinna poikanne nimi mulle s-postiin, kiva tietää minkä nimen olette keksineet. Tuntuu että tytölle on helpompi keksiä nimeä kun pojalle.



Tässä s-posti: niittynenmaria@gmail.com



Oletteko muut muuten liittyneet liberokerhoon? nämä vaippakoodit sun muut edut. Mä liityin jo esikoisesta ja jatkan samaa perinnettä.



Mutta nyt pikkuveitikka vaatii ruokaa, joten palaillaan taas.



Kaikille oikein mukavaa viikkoa!



t. Maria ja poika 5vko

Vierailija
18/113 |
13.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin neidillä on tullut jo 4 kuukautta täyteen, ja lähes joka päivä ihmettelen että mihin se aika on oikein mennyt. Välillä jo kauhistuttaa että jos loppuvuosikin menee näin nopeasti, on töihinpaluukin lähempänä kuin luulen :D



Meillä on himppasen pienempi tapaus kuin Killan poika, eli senttejä on pari vähemmin ja kiloja vastaavasti myös se pari. Kuitenkin tässä juuri viimeksi kaupoilla käydessäni kauhistelin kun pitää jo 68-senttisiä vaatteita ostaa. Tällä hetkellä siis käytössä 62-senttiset (jokunen body on kylläkin vielä 56-senttinen), mutta uusia 62-senttisiä ei kannata enää ostaa... Että senkin puolesta ihmettelen että mihin se aika on mennyt, miten meidän vastasyntyneestä onkin tullut jo noin iso tyttö!



Eikä vain koon puolesta vaan myös muutenkin. Eli ottaa jo kovasti kontaktia, juttelee, kääntyy selältä vatsalle, tarttuu esineisiin, yrittää tunkea kaikea suuhun jne. Kehitys on ihan huimaa, jos ajattelee millainen avuton pötkäle neiti oli vielä ihan äsken.



Meilläkin menee kaikkinensa ihan hyvin. En ole vain itse vieläkään päässyt takaisin kahvin, ruisleivän, sipulin jne. pariin, sillä neidin vatsa reagoi edelleen niihin - viime viikolla yritin vähän syödä noita mutta heti alkoivat taas vatsavaivat :/ Toisaalta nyt on jo niin tottunut välttelemään tiettyjä ruoka-aineita, ettei sinänsä suurempia ongelmia ole. Ja täysimetyskin päättyy jo parin kuukauden päästä, joten eiköhän tuo vauvan vatsakin kohta ala jo sietää paremmin.



Killalle tsemppiä yöimetysten kanssa! Meillä neiti on onneksi ihan muutamaa poikkeusta lukuunottamatta nukkunut yönsä hyvin, ja syö kolmen tunnin välein. Tiheän imun kautena oli sitten yksi yö, että söi varmaan sen seitsemän kertaa yössä eli tunnin tai puolentoista välein. Sen yön jälkeen oli taas kiitollinen siitä, että on hyvin nukkuvan vauvan äiti...



Hyvää kevään jatkoa myös kaikille muille. Ihanaa, kun ulos pääsee jo ilman että tarvitsee tunkea vauvalle ties kuinka monta kerrosta vaatetta eivätkä vaunutkaan jumita lumihankeen :) Toisaalta tämän päivän paahteessa tuli uusi ongelma, eli mitä vauvalle puetaan päälle kesällä ettei hiosta tai toinen pala. Aina tulee siis uutta opittavaa...



Smilla ja tyttö 4 kk

Vierailija
19/113 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan nyt kuittauksena sen, että hengissä ollaan täälläkin, vaikka ei varmaan siltä ole vaikuttanut! :) POika syntyi lopulta kaksi viikkoa yliaikaisena ja täytti juuri tänään 5 kk. Ihana poika ja nyt kaikki hyvin, mutta syntymä ei mennyt ihan niin kuin kuviteltiin: vauva jouduttiin heti syntymän jälkeen kyyditsemään ambulanssilla Lastenklinikan teho-osastolle, oli hengitysongelmia ja paha bakteeri-infektio, kansankielellä verenmyrkytys.



Ehkä tuo hurja alku sitten teki sen, että kaikenmoiset nettiasiat jäivät taka-alalle - ja sitten myös unohtuivat, vaikka aika nopeasti sisukas pikkumies tervehtyikin.



Nyt kieritään innolla pitkin olohuoneen lattiaa ja poika on tosi hyväntuulinen. Pitkä tyyppi, nyt jo 67cm, mutta painossa ei ylletä esim. Killan pojan hienoihin lukemiin, meillä painoa on 6850 grammaa, just tänään punnittiin. Täysimetyksellä yhä.

Pikku hiljaa mietitään kiinteiden aloittamista ja mua kiinnostaa kovasti tuo sormiruokailu.



Ihanaa kesää ihan kaikille ja mukavia vauvapäiviä!

Vierailija
20/113 |
03.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just tänään ajattelin sua (ja varmasti ei tunnu todelta mutta näin todellakin oli) ja ylipäätään meitä kaikkia, jotka tänne kirjoitteli, mutta pääpaino siis niissä, joista ei ole pitkään aikaan kuulunut. Kyllä on ollut hieno vuosi! Vuosi sitten kärvistelin yhä pahenevan pahoinvoinnin kourissa pelko koko ajan sydämessä, että meneekö tämäkin raskaus kesken. Mutta en päivääkään siitä vaihtaisi pois, kun on ollut näin upea lopputulos!

Onnea meille kaikille hienosta vuodesta!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme yksi