Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yäk, mikä ratkaisuksi?

Vierailija
29.12.2009 |

8v. poika, esikoinen, kaivattaa haaroväliään 1v. pikkuveljellään. Tuntuu kuulemma niin kivalta kun pippeli alkaa jöpöttämään. Mitä ihmettä tässä neuvoksi? Olen jo jonkin aikaa seurannut että vaivihkaa hakee näitä tilanteita joissa veli ohimennen osuu haaroihin. Pikkuveli ei tietenkään ymmärrä asiasta mitään, mutta kun isoveli nauraa kikertää niin kyllähän se kannustaa toistamaan haaroväliin sorkkimista ja nyt tuo on alkanut olla yhä vähemmän peiteltyä isoveljeltä, joten asiaan on ihan pakko puuttua. Nyt siis sanoin että se on tosi rumaa, vaikka hassulta tai kivalta tuntuukin ja että jokainen saa itse koskea omaa haarukkaansa omassa rauhassa kunhan pesee vaan kädet sen jälkeen, mutta että kenellääkään ei ole asiaa toisen haaroväliin, eikä ole oikein yllyttää muita koskemaan omaa haaroväliä. Seksi-asiat ovat olleet kuulemma koulumatkalla kovasti puheena muiden poikien osalta ja niistä on sen verran puhuttu että poika tietää mistä on kyse ja että liittyy aikuisuuteen ja että kroppa valmistuu seksiä varten murrosiän myötä. Kyselin sitäkin onko koulussa tai matkalla joku koskenut toista haaroihin tai onko yllytetty semmoiseen ja ei kuulemma ole. Mitä tämä käytös pikkuveljeä kohtaan oikein on ja mitä tälle nyt osaa muuta tehdä. Olisiko ihan heti otettava ammattilaiseen yhteyttä vai onko tämä ihan normaalia lasten toimintaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Vierailija
2/4 |
29.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi hyvä saada vähän näkökulmaa asiaan kun itse pidän tuota aika äklönä. Pitäisikö suhtautua kuitenkin vain niin että on vaan joku viaton lapsuuteen liittyvä vaihe tms.?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä 8-vuotias ymmärtää oikean ja väärän ja tietää ettei tuo ole ihan suvaittavaa. varsinkin kun siitä on puhuttu ja kielletty tekemästä ja niin pitäisi ymmärtä lopettaa tuommonen. sano ja selitä hänelle vielä asian laita mutta älä tee kauhean isoa numeroa, kunhan tulee selväksi ettei saa tehdä niin enää koskaan kenellekään. toki murrosiässä voi sitten puhua erikseen seksistä.

Vierailija
4/4 |
29.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kieltää niin että menee perille. Ei lapset sellaisesta vielä traumoja saa.