Mieheni valittaa kestositeitteni hajusta! Kuulemma
yöllä varsinkin haisevat kamalasti. Kuukuppia en saa asetettua sitten mitenkään, joten siihen en vaihda, mutta en kyllä terveyssiteisiin tai tamponeihinkaan. Mitä tekisin hajuongelmalle?
Kommentit (16)
harkinnut "osakestoilua", kun mulla on superrunsaat menkat, mutta ajattelin, että noita voisi käyttää alussa ja lopussa kun vuoto niukempaa. vähentäisi vähän sitä jätteen määrää. Ja teille, jotka sanotte, ettei kelloa tule kääntää taaksepäin. Ettekö ole heränneet uusiin tuuliin - nykyaikaista ajattelua on nimen omaan se, että kertakäyttöä pyritään välttämään ja siirrytään järkevämpiin ratkaisuihin, jotka monesti jopa voivat osottautua kätevämmiksi. Juuri tuosta kuukupista olen kuullut hurjasti hyviä kokemuksia, mutta ikävä kyllä en itse sitä opi käyttämään.
Terveysside ei haise kuivana eikä vedellä kasteltuna, vaan vasta kun siinä on kuukautisverta. Koirakin nuuskii innokkaammin haaruksia, kun naisella on kuukautiset. Nuuski sinäkin, niin hoksaat. En kestä näitä hörhöjä...
Itse tykkään eniten näistä:
http://tirsokas.com/shop/cat/product_catalog.php?c=6
Mutta myös nämä erittäin hyviä:
http://igulee.fi/index.php?cPath=83
Ihan sama onko kuukuppi, kesto- vai kertakäyttöside, eikä tosiaan tarvitse nenää tunkea toisen haaruksiin.
mutta vastaan osaltani että kertikset hautovat sen verran pahasti että saan aikas helposti hiivatulehduksen niistä. Siksi käytän kestoja ja niistäkin puuvillaisia, ei haise jos hoitaa oikein.
Miten niin ei osaa käyttää? Ei se vaikeaa ole!
Ei se nyt niin kamala haju yleenäs ole, ettei sitä kestäisi ja eikä se nyt niin kauas haise.
Kyllähän bakteerit niissä viihtyy. Eikä tarvitse olla sitä verta ja kudoskappaleita kauan siteessä kun bakteerimäärä on valtava. Ne terveyssiteiden kemikaalit taas on juuri sitä varten ettei bakteerit riehuisi.
Ei vain "ihan oikean puuvillan tuntu", vaan ihan oikeaa puuvillaa.
Kokeilin ja paluuta kertakäyttöisiin siteisiin ei ole :)
Ihanaa kun on kuukuppi ja kestositeet, aina on varastossa valmiina kuukautisia varten, jos menkoista pitää jotain positiivista löytää, niin se kyllä tämä =)
miksi pidät jotain haisevia rättejä.
Jos et ole valmis luopumaan räteistäsi niin mene edes eri huoneeseen nukkumaan. Normaalisti kuukautisaikana huolehditaan hygieniasta tarkasti, alapäätä pestään tiuhempaan.
Ilmeisesti sinä et osaa pestä värkkiäsi riittävän hyvin ja usein. Sanoit että etenkin yöaikaan ja luen että haiset muulloinkin.
Miten usein vaihdat noita rättejäsi, et ainakaan riittävän usein sen voi tuosta tulkita.
En tajua intoa käyttää kestositeitä, äitini lapsuus ja nuoruusaikaan oli todella rättilinja ja muistan niitä vielä olleen kun oli itse lapsi.
Jossain vaiheessa ei rättejä enää näkynyt ja kun omat kuukautiset alkoi oli saatavilla terveyssiteitä, isojahan ne oli nykypäivän mukaviin ohutsiteisiin verrattuna. Miksi pitää kelloa kääntää taaksepäin. Ei kai kukaan enää sulkakynää käytä kun tekstiä voi tuottaa tietokoneella.
koska kestositeessä ei haise mikään muu kuin se veri joka ei juuri millekään haise.
Mutta kertakäyttösiteessä haisee oksettavalle ne kemikaalit :DD
Sooooriii.. Tämän asian nimittäin itetää tasan tarkkaan jokainen kestovaippoja ja kestositeitä käyttävät, että eipä seolekkaan ne ihmisen tuotokset jokta pahalle haisevat vaan kosteassa muhivat kemikaalit kertakäyttökamassa ;)
ap:lla on jokin paha alapäätulehdus, joka aiheuttaa hajua! Itse käytän sekaisin kestositeitä, kertissiteitä ja tampooneja. Ainoat, jotka haisevat ovat kertissiteet ja olen todennut, että syy täytyy nimenomaan olla sitten kemikaaleissa. Kestositeet eivät haise miltään, tampooni taas haiskahtaa ihan vähän.
kuukautisverelle. Kyllä se haisee. Siinä on solukkoa veren lisäksi.
Mä olen aina kuvitellut että paska haisee, mutta kiitos AV:n, nyt tiedän että ne onkin ne hitsin kemikaalit! :D
"Tulepas Nico-Petteri, nt pitää vauhtaa sulle vaippa, kun taitaa olla kemikaalit siellä..."
Mä en OIKEESTI kestä teitä!!! :-DDDDD
Kuule kun et ole ikinä elämässäsi haistellut vessoissa mitään muutakuin kemikaalisiteiden hajua niin miten voit tietää..
Huokaus, että on jollekin pienellä lusikalla annettu....