Mitäs rokotteen ottaneet tuumaatte nyt kun
THL on ilmoittanut ALKAVANSA tutkia rokotteen tehoa ja turvallisuutta?
Ihan vinoilematta,mitä tuumaatte?
Kommentit (31)
Emme me muutenkaan tiedä "lopullista" totuutta siitä miten mikäkin aine ympäristössämme, ruoka, lääke tms. vaikuttaa pidemmän päälle. Turha noita on jatkuvasti murehtia.
milloinkas ap aikoo hankkia kännykän? senkin turvallisuutta kun näet tutkitaan
THL on ilmoittanut ALKAVANSA tutkia rokotteen tehoa ja turvallisuutta?
Ihan vinoilematta,mitä tuumaatte?
Ihan vinoilematta ap - mistä materiaalista luulisit, että tutkimuksia tehdään? Ja edelleen vinoilematta - oletatko sinä, että tämä on jotenkin ainutkertaista? Kaikkien rokotteiden antamisesta tehdään seurantaa, ei niiden antaminen ilmaista ole.
Koko ajanhan on ollut selvää, että rokotteen tehoa ja turvallisuutta selvitellään samalla, kun sitä annetaan. Vaikeahan tuota on etukäteenkään täysin kattavasti tutkia. Piikki on tähän astikin kuitenkin arvioitu riittävän turvalliseksi ja tehokkaaksi suhteessa itse tautiin, joka todellakin on ollut meikäläisten kaltaisille maailmalla iso riski.
Ei tuossa siis ole kyse "alkamisesta" siinä mielessä, ettei mitään olisi tähän asti tiedetty ja nyt vasta alettaisiin kaikki alusta. Älkää takertuko yksittäisiin sanoihin, vaan nähkää niiden taustalla olevat laajemmat merkitykset.
t. rokotteen ottanut, ammatikseen suomen kieltä ja sen sanoja pyörittelevä riskiryhmäläinen :)
Kuten todettu, asia on ollut tiedossa koko ajan.
Samoin kuin se, että kännykän turvallisuutta on vasta alettu tutkia.
Tosin aion sen edellenkin ottaa, kun vuoroni tulee. T. 2
nythän THL alkaa tutkia sitä, kuinka hyvin käytännössä rokote on toiminut jne kansakunnan tasolla. Sillä taas ei ole mitään tekemistä rokotteen turvallisuuden kanssa tms, johon ap näyttää viittaavan tällä johdattelevalla aloituksellaan.
Tottakai nyt tutkitaan, koska tutkimusmateriaalia on saatavilla. Niinhän sen pitääkin mennä. Silti en epäile ottamani rokotteen turvallisuutta yhtään sen enempää kuin ennenkään.
Ja totean vielä, että en suinkaan vähättele rokotteen mahdollisia haittavaikutuksia pienellä osalla väestöstä. Kuten kaikkien lääkkeiden ja rokotteiden, myös tämän rokotteen osalta on vain luonnollista, että haittavaikutuksia tulee joillekin. Yksikään lääke, edes yksikään ravintoaine maailmassa ei ole KAIKILLE maailman ihmisille turvallinen, miksi siis rokote olisi?
On olemassa muitakin kuin Lariam.
Voisi tietysti pohtia myöskin esim. sitä, kannattaako matkustaa malaria-alueille ollenkaan, koska silloin joutuu syömään vahvoja kemiallisia malarialääkkeitä, jotka voivat aiheuttaa jopa psykoosin? Sama juttu, siis mikä kannattaa?
on olemassa kemiallisia tuotoksia muitakin kuin si-rokote, joilla saattaa olla vakavia seuraamuksia. Silti ihmiset niitä käyttävät. Ja kaikesta huolimatta ihmiset siis ottavat myös si-rokotuksen (tai jonkin muun rokotuksen) ilman sen suureempaa haloo-ilmiötä. T. 2
rokotteiden kuten lääkkeiden tehoa ja turvallisuutta valvotaan koko ajan. Vedetäänhän lääkkeitäkin pois markkinoilta tai niiden käyttöä rajoitetaan, kun uutta tutkimustietoa ilmenee.
THL on ilmoittanut ALKAVANSA tutkia rokotteen tehoa ja turvallisuutta?
Ihan vinoilematta,mitä tuumaatte?
ole pystynyt tutkimaan aikaisemmin.
Ei kait se nyt kenellekään yllätyksenä tullut =o
kyllähän tuo rokotteen tutkimattomuus oli tiedossa ennenkuin se päätettiin lapselle hakea. En vaan uskaltanut jättää astmaatikkoa rokottamatta vaikka tuo ei olekaan mikään vanha tuttu rokote.
Haistan ap:n viestissä pientä vahingoniloa, semmoista kappas vaan, siitähän saattaa löytyä mitä vaan. Minusta on helvetin ärsyttävää vinoilla tai piilovinoilla tällaisilla asioilla sillä ihmiset ovat vain halunneet lastensa parasta.
kyllähän kaikki jo alunperin tiesi että siitä voi löytyä mitä vaan. tai olla löytymättä.
luulee tosiaan tämän olevan rokotteen ottaneille ihan uutta tietoa. :)
jossa mitataan veren vasta-ainepitoisuuksia jne.? Vai onko kyseessä vain ns. epidemologinen tutkimus, jossa katsotaan numerotilastoja?
Jos jokin kvalitatiivinen tutkimus on käynnistymässä, ilmoitan itseni saman tien koekaniiniksi ja pisteltäväksi.
AP, laitatko linkin pliis? Olen innostunut!
materiaalia että voidaan aloittaa nuo tutkimukset. Ja mielenkiinnolla odottelen tuloksia. Ja olen myös tyytyväinen siihen että otin rokotteen itselleni (raskaana) ja myös 1- ja 2-vuotiaille infektioastmaisille.
Muakin kauhistuttaa tuo uutinen että nyt aletaan tutkia. :(
Onneksi jono oli liian pitkä etten kyennyt jonottamaan lapselleni rokotetta, ja nyt olen täysin vakuuttunut ettemme kukaan ota ko rokotetta.
Muakin kauhistuttaa tuo uutinen että nyt aletaan tutkia. :(
Onneksi jono oli liian pitkä etten kyennyt jonottamaan lapselleni rokotetta, ja nyt olen täysin vakuuttunut ettemme kukaan ota ko rokotetta.
Voisi tietysti pohtia myöskin esim. sitä, kannattaako matkustaa malaria-alueille ollenkaan, koska silloin joutuu syömään vahvoja kemiallisia malarialääkkeitä, jotka voivat aiheuttaa jopa psykoosin? Sama juttu, siis mikä kannattaa?