Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Graafinen suunnittelija, kertoisitko työstäsi.

Vierailija
02.12.2009 |

Kiinnostaisi alkaa opiskelemaan ko. alaa. Taustalla minulla on yo-tutkinto. Töissä olen jonkin verran suunnitellut erilaisia tuotetietosisältöjen ulkoasuja yms.



Nyt haluaisin opiskella jonkin sortin "oikean" ammatin.



Kiinnostaisi lähinnä minkä tyyppisiä töitä graafinen suunnittelija voi saada. Onko opiskelu liian "rankka", jos on pieniä lapsia. Palkkaus?



Kiitos, jos joku vaivautuu kertomaan työstään.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hop

Vierailija
2/4 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 7 ja 6 vuotiaat ja opiskelen toista vuotta insinööriksi (amk). Lähiopetus klo 8 - 16 välillä, vastaa siis normityöpäivää. Sen lisäksi läksyä, tehtäviä, raportteja ja kokeisiinlukua. Viikonloput menee noihin hommiin aika pitkälti, iltaisin yritän olla perheen kanssa, ellen roiku täällä tai facebookissa. Harrastukset minimissä tai ainakin epäsäännöllistä.

Vaihtoehtoina olisi ollut vanhan alan ja työn jatkaminen mutta ei sekään olisi tyydyttänyt mun elämääni. Vaikka tekee tiukkaa, ei haittaa, nyt on ainakin yrittänyt "jotain".



Kaveri on graafikkona Ylellä. Muuta en osaa sanoa miten se aikansa siellä kuluttaa, kaksivuorotyötä (+ viikonloppuisin) ainakin tekee ja liksaa saa n.2500 euroa kuussa (kai).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ylipäätään siis kokemukset opiskelusta pienten lasten kanssa kiinnostaa. Omani tulevat ensi keväästä 5 ja 6 vuotiaiksi...

Vierailija
4/4 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita uusi tarkennettu aloitus tai hae lisää kokemuksia tuolta opiskelu osiosta.

Onhan nuo lapset jo aivan tolkun kokoisia ensi syksynä.

Kyllä sitä työtä aina helpommin Suomessa saa jos on kouluttautunut ja jonkinlainen pätevyys kuin ihan tyhjästä lähtisi liikkeelle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kolme