Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaksi uroskoiraa samassa tilassa?

Vierailija
24.11.2009 |

Eikö ole eri asia koiran tavata lenkillä toisia koiria kuin se, että toinen koira tulee kotiin? Siis etenkin jos kyseessä kaksi uroskoiraa ja toinen tulee tämän toisen reviirille.



Pohdimme asiaa, koska tälläinen tilanne olisi ehkä tulossa ja tämä toinen uroskoira on aika arvaamaton. Tai siis todella arvaamaton. Omistajan mielestä ei kuitenkaan ongelmaa, koska ei koira lenkilläkään rähise toisille koirille. Minusta lenkillä käynti on kuitenkin eri juttu.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko toinen uroksista teidän oma?



Ja vastasit itse kysymykseesi, ulkona ja sisällä tai eri paikoissa ovat eri asiat. Jos ollaan toisen koiran reviirillä, voi erimielisyyksiä esiintyä.



Oma uroksemme on vieraillut kodissa, jossa oli uroskoira sekä toinen uroskoira vieraana. Kunkin urokset laumaan kuului 1-3 narttua, jotka olivat mukana, ja ilman tappeluita selvittiin :) Kieltämättä koirat vilisivät silmissä, kun niitä oli kymmenkunta. Isäntäuros oli isäntä, muut osasivat käyttäytyä ja tiesivät paikkansa. Enemmän nuo nartut ehkä ähisivät.

Vierailija
2/2 |
24.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ikinä ole ollut ongelmia yhdenkään koiran kanssa, kun on tuota leikkikavereita. Olivat sitten narttuta tai uroksia, pentuja tai vanhuksia. Jos koira ei rähise lenkillä tälle tutulle koiralle, tuskin se siellä talossakaan.



Nyt meillä on lauman "johtohahmona" 4v brassiuros, joka on todella epäluuloinen ja arka koira. Vartioi perhettä mustasukkaisesti ja huutaa räksyttää lenkillä kaikki vieraat koirat vähintäänkin murhanhimoisesti. Ystäväperheemme olivat tulossa käymään oman koiransa (uros) kanssa, koirat eivät olleet aiemmin tavanneet. Jännitti, muttei pelottanut, koska brassimme ei koskaan toisia koiria tavatessaan ollut käynyt kimppuun näennäisesti uhkaavasta käytöksestä huolimatta.



Vieraat tulivat ja ottivat koiran autosta ulos, jäivät pihalle. Minä otin brassin hihnaan ja vein ulos. Näin koirilla olisi ensinnäkin enemmän tilaa tutustua toisiinsa eikä vierasta koiraa heti tuupattaisi ovesta sisään "toisen petiin".



Koiramme huusi ja huusi kunnes pääsi hajuetäisyydelle uudesta koirasta. Naps. Brassi alkoi heiluttaa häntää, halusi tutustua..



Viidessä minuutissa koirat olivat jo täydessä leikin tiimellyksessä pitkin taloamme. Ei minkäänlaisia ongelmia. Paitsi se kamala meno ja mesoaminen.



Jos koirat olisivat olleet ennestään tuttuja, olisi vieraskoiran voinut ottaa heti sisälle ja "toisen petiin". Harva koira käy heti niskaan, ne on niitä kuula-päähän-ja-kuoppaan-kiitos -koiria. Ensin tulee murinat, hampaiden näytöt jne, joiden aikana ihminen ehtii montakin kertaa väliin.



Koirien elämään myös kuuluu pienet yhteenotot. Kaikkea ei kannata rynnätä tukahduttamaan. Vinkki: Jos tappelu räjähtää käsiin, viskatkaa koirien päälle ämpärillinen kylmää vettä. Saatte koirat irti toisistaan :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi yksi