Täällä oisi jo elokuinen odottaja. :)
Onkos muita?
Tänään tein vahvan plussan jollain ei niin herkällä testillä. Tosiaan 10 pvää sitten luultavasti vauva sai alkunsa. Tissit ollut todella kipeet, ei pysty kävelee tai kyljellä makaa. Aamulla oksensin juustosta ja päivällä fetasta. Kolme lasta ennestään, eikä koskaan oo lievää kuvotusta kummempaa ollut.
Kyyneleet silmissä näin, kun testitikkuun piirtyi ennen kontorolliviivaakin plussaviiva. Meidän häälahjamme ( hääpäivänä sai luultavasti alkunsa :) )
Kommentit (176)
Ootteko jo saaneet ultrakutsua synnäriltä? Kauan meni kutsun tulemiseen lähetteen tekemisestä? Millä rv:lle se aika on? Ei jakais odottaa, joten kokoemuksia kaivataan :o)
Onnea myös Sadutar79!
Sasbe 9+0
Moi!
Ensimmäinen ultra ( niskapoimuturvotusultra) on viikoilla 11 - 12.
Tule tuonne elounelmat 2010 tammikuussa pinoon, sieltä meidät muut tapaa helpommin :)
iipukka rv 9 + 4
Mä tein testin tosi aikasin 3+4 ja huomen olis sitte tasan rv 4 ja niin on onnellinen olo ja toivon et kaikki menis hyvin :). tää on mun viides raskaus.lapset ennestään synt. 98, 00,04, ja 06 kaks ekaa poikaa ja sit 2 tyttöä et jännittää kumpi valta meille tulee ;) nii mulla olis omien laskujen mukaan lask.aika 2.8
mulla oireita tällä hetkellä:
-rinnat arat(nännit tosi paljon)
-hajuaisti tosi herkässä
-vattaa ja selkää jomottelee
-valkovuoto lisääntynyt
-olo tosi lepposa
-lämmöt 37 yli
-välillä pahanolon aaltoja mut syömällä hävii
jännään et miten töissä ku herään aina 5 et toiv.siellä ei tuu pahaa oloa ku en haluis kertoa siel ennen ku ekassa ultrassa käyty mut miten mä lörppä pystyn pitämään suuni kiinni mut kovasti kyl yritän....
nyt nukkumaan tai pyörimään :) koko ajan vaan on ajatukset raskaudessa ni ei tuu unikaan :)
Luulin tätä oksennustaudiksi, koska kolmen lapsen kanssa mulla on vain ollut lievää kuvotusta. Eilen oksensin kahdesti, mutta se mikä sai minut tekemään testin oli rintojen kipeys. Viikolla pelkkä kävelykin sattui ja nyt nukkuminen on tuskaa sillä saralla. :)
Minulla hedelmöittyminen taitanut tapahtua 11.11, koska ei oikein ole muita mahiksia. Tosin mikäs sen kivempi, se oli meidän hääpäivämme. :)))
Mulla myös kolme lasta, tyttö 2000, pojat 2001 ja 2004. Ollaan uusperhe, joten miehen puoleltakin on kolme, tosin asuvat kauempana vielä ainakin hetken.
Kovasti ilostuttiin tästä uutisesta ja tyttökin tajusi, mistä kyse. Tosin vielä on pitkä matka kuljettavana. :)
Mietin, että sen verran on huonoa loa täällä, ettei oisi matkassa kaksi. Aikasemmin testeihin tullut myöhään plussa, mutta tää kerta on kaikessa poikkeus. :D Suvussa ei mun puolelta ole kaksosia, tosin mulla poikien raskaudet alkaneet kaksosraskauksina, mutta aina on vain yksi syntynyt.
Olen niin onnellinen. Kyyneleet silmissä näin, kun testiin alkoi heti piirtyä toinenkin viiva.
Laskin lasketun 11.11 mukaan, ja laskettu siis olisi 4.8.10 eli nyt taitaisi olla 3+5?? Siitä en ole ihan varma.
Alkuraskauden ultraan suunnittelin menevevän, koska kierrot epäsäännöllisiä ja haluan tähän varmistuksen että voin hengähtää. Tosin nyt kyllä nautin vaikka takaraivossa onkin pelko... :)
Mukawaa alkuviikkoa ja toivottavasti saadaan tänne lisää ihmisiä pian. :))
Tein plussa-testin lauantaina, ja onnesta sekasin täällä ihmetellään! =) Mulla tosin la on 31.7, mutta ehkä huolitte mut kuitenkin joukkoon, uskon nimittäin että elokuun puolelle mennään reilusti. (jos siis sinne asti onnellisesti päästään!) Molemmat lapset on syntyny melkeen kaks viikkoo myöhässä. Meiltä löytyy siis muksut 2003 ja 2007.
Tää plussa on kyllä aika suuri yllätys, ekasta kierrosta tärppäs. Ja jotenkin kyllä tiesin sen jo ennen testiä; rinnat on ollu tosi arat ja ennen kaikkea hajut on voimistunu ihan hirveesti. Mitään kuvotusta tms. ei oo ollu ainakaan vielä, mutta eipä sitä juuri ollu noista edellisistäkään.
Eiköhän tää elokuisten porukka ala kohta kasvamaan! Toivotaan et pikkuset pysyy kaikilla kyydissä!
Loviisa rv 4+2
Tein kanssa raskaustestin lauantaina koska flunssan jälkeinen pieni kuume ei ollut laskenut ja oli aika väsynyt olo ollut n. viikon, eikä ruoka oikein maistunut, pahaa oloa jonkun verran.
Oli silti aika yllätys että näin pian tärppäsi. Olen kuitenkin 7 kk sitten viimeksi synnyttänyt ja imetys loppui 5 kk iässä. Eli meillä on pojat 2006 ja 2009. Mutta ihana ihana yllätys!!! :)
Minulla ei ole vielä kuukautisia edellisen synnytyksen jälkeen ollut,muita outoja vuotoja kyllä joten siittä en osaa laskea vielä missä mennään mutta negatiivisen testin tein 30.10 joten sen jälkeen on tärpännyt.
Ultraan sain tammikuun 11.päivä ajan, laskimme että arvio olisi 4+2 nyt.
Olen tosi onnellinen! No tästä sitten päivä kerrallaan! :) Kiva olisi tosiaan liittyä mukaan keskusteluihin teidän kanssa ja kuulla teidän vointeja tässä ihanassa masu-maailmassa.
Oireita on kuukautiskivun tuntuiset kivut ja vihlonta,väsymys,kuvotus,vessassa saa käydä useammin ja mahallaan tuntuu epämukavalta nukkua tai olla muutenkin.
Onko sitä herkempi kokemuksen kautta vai miten musta tuntuu nää oireet näin paljon voimakkaammilta jo nyt kuin edelliset raskaudet?
Kyllä meitä tänne jo alkaa tippumaan :) aika samoissa ollaan ny kaikki tääl jo olevat et sit ekoissa ultrissa selvii ollaanko ite ihan väärin laskettu ;)
Mä unohdin eilen laittaa et mul on oireena myös IENTULEHDUS! olin ihan ihmeissäni et mistä semmonen nyt tuli mut ennen plussatestiä tajusin et voiskohan olla oire... ja kyl se oli :)
Sit tänään olen miettinyt tota sikarokotetta ja päätynyt et sitä en ota alkuraskaudessa et täytyy toivoa et ei tule... 3 pienintä on rokotettu 2vkoa sitten et heillä jo toivottavasti suoja mut isoin saa koulussa 1.12. 9v sai astman takia jo aikasemmin.vaikeita päätöksiä pitää tehä eikä tiiä mikä olis oikein mut pakko jotain on päättää!
Mä haluisin jo niin kertoa koko maailmalle mut koetan ny malttaa niin pitkälle kuin mahollista.ekan neuvolan tilaan varmaan ens tai seuraaval viikolla ku ainakin noista muista olen ollu eka kerran vkolla 7 ja jotain :) siis mä niin odotan jo niitä neuvolakäynteijä,potkuja,mahan kasvua ja vaikka mitä :)
t:Vauvafani rv 4
nii p.s mä olen 35v jos joku haluu tietää :)
Sunnuntaina testistä tuli haaleaakin haaleempi plussa.. Toivotaan nyt et pikkuinen sit pysyis kyydissä.
Vaikeaa uskoa, että nyt jo tärppäs, siis toisesta kierrosta. La olis sit niinkuin 2.8.
Tissit on erittäin kipeät, muita oireita ei sit olekkaan.
Ootan kanssa jo innolla neuvolakäyntejä, potkuja mahan kasvua, kuten Vauvafanikin=)
Uskomatonta, että 7 vuoden jälkeen oon jälleen raskaana.
Mun esikoinen on syntynyt 02/2003 ja miehen esikoinen on syntynyt 04/2008.
T:Maijamehi81 rv 4
Tuossa muutama tunti sitten tein positiivisen testin. JEE!! Ihan vaan varmuuden vuoksi testasin, kun olin räkätaudissa viimeviikon enkä kovin helpolla sairastele ja tuosta flunssasta jäi kuvottava olo kaveriksi. Rinnat on olleet herkillä, mutta olen laittanut kipuilut sen piikkiin, että meidän nuorempi poika (1,5v) kävi tiheästi rinnalla lohtuakin hakemassa, kun kuumeisena oli. Vaan taitaa olla raskauden herkistämät..
Meillä siis kaksi poikaa, s 2004 ja 2008, täällä odotus-palstalla kumpaakin odotellessa tuli hengattua ja tiesin, että tänne voi uutisesta tulla iloitsemaan näinkin varhain. Iloinen yllätys tämä kolmas raskaus, meillä kun on puolisen vuotta menty ilman ehkäisyä mutta mun hormonitoiminta ei ole ihan "normaalia" joten ei ehditty mun mittapuun mukaan edes kovin kauaa yrittää..
Arviota lasketusta ajasta on jotakuinkin elokuun alkuun, ehkä 8.8. tms. Tarkkaa päivää ei tiedä kukaan, menkkoja kun ei toukokuun jälkeen ole ollut (tuolloin jätin minipillerit, kun tuli parin päivän vuodot ja muutaman päivän tauot useaan otteeseen ja huonommaksi tuntu menevän, eivät siis sopineet lainkaan)
Nyt pohdinnassa onkin, miten salata tätä edes muutamia viikkoja työ- ja kaveriporukalle? Töissä päiväkodissa vessan vaippa-aromit etoo ja muutoinkin epäilen, että normaalia suurempi väsymys paljastaa äkkiä. Ystäväpiirin kanssa olis tiedossa pikkujoulut ja alkoton linja herättää takuuvarmasti epäilyt. Saatikka jos nuo näkee tuon mun kangasvaraston muuttuvan nb- ja s-koon vaipoiksi niin on paha perustella kuopuksen (11kg) käyttävän enää niin pieniä vaippoja.
Täällä siis imetys-, kantoliina- ja kestovaippamyönteinen mamma ;) jonka sormia syyhyää napsutella parit ihkut söpöstelyvaipat ja vaatteet, vaikkei mitään varmuutta raskauden etenemisestä tosiaan ole. Päätä pitää viilentää, jottei höyryä nouse liian varhain :D
Yks mikä mietityttää (oikeesti aika montakin asiaa surraa mielessä, kun ei tätä vielä edes ole tajunnut) on harrastuksen jatkaminen. Käyn kerran viikossa ratsastamassa ja edellisen odotuksen aikana n. rv 16 oli vika reissu hevosen selkään. Nyt toivottavasti voi mennä pikkasen pidempään, vaan aika näyttää tuonkin.. Yhden sortin stressin aihe on synnytys, automaattisesti kun joutuu operoitavaksi kun molemmat pojat on päätyneet sektioon. Että sitäkin jo tässä tunnin-parin aikana ehdin miettiä..
Vaan nyt nukkumaan, jotta pääsee sängystä aamulla ylös. Voikaahan hyvin ja pitäkää kyytiläiset matkassa ;)
JN + masu _ehkä_ 3+1
Kyllä se nyt sit näyttää plussaa tuo testi:) Tänään siis tein uuden testin ja kyllä siihen tuli toinenkin viiva, ei nyt vieläkään yhtä vahva kuin testi viiva.. mutta viiva kuitenkin=) Vitsi että oon onneni kukkuloilla=)
Nyt vaan tietysti toivon, että kaikki menee hyvin ja masuasukki pysyy kyydissä mukana. Heinä-elokuussa meidän perhe saa sitten uuden perheenjäsenen.
Maijamehi81 rv4+1
Toivotan kaikille kovasti onnea matkaan, ja toivottavasti ollaan sitten kesällä yhessä jännäämässä synnytyksen hetkeä!
Mulla rupee olemaan hirveää väsymystä, tuttu juttu edellisiltä kerroilta. En vaan muistanu kuinka kokonaisvaltasta tää on, vois oikeesti nukkua ihan koko ajan.
Syöttekö muuten jotain vitamiinivalmisteita tms? Mä ostin eilen apteekista Multitabs Raskaus -purnukan, ja apteekkari tuumas ettei siitä saa tarpeeks D-vitamiinia. Ostin sit lisäks pelkkää deetäkin. Se suositteli että ainakin 20 yksikköö (mitä ne nyt lie onkaan) pitäs syyä päivässä. Onkohan tää joku uus suositus? Tiiän kyl et sitä suomalaiset saa yleensä liian vähän, ja siihen pitäs panostaa etenkin näin raskausaikana. Nyt kiinnostaa millasia määriä te napsitte? Mä en syö juurikaan kalaa, enkä käytä hirveesti maitotuotteita.
Loviisa rv 4+4
Mä en vieläkään usko todeksi et mun sisällä pikkuinen vauva kasvaa :) tuntuu pikältä ajalta et pääsee sinne ekaan ultraan et varmasti näkee et kaikki on hyvin :)
Oireita mulla on nyt:
-arat nännit mut ei kyl enää niin arat ku alussa vai mahtaako siihenkin jo tottua ha ha
-vatassa edelleen menkkamaisia kipuja välillä ja vähän jotain viiltelyä et kai se kohtu siellä venyy..
-sit mieliala on kyl niin ailahtelevainen et voi mun mies raukkaa ;) se sit yrittää tos olla mun mieleiks mut kyl vaikeeta on ko mieli vaihtu koko ajan ;)
-hajuaisti on kyl todella hyvä et ku kaupassakin olen ni kaikki hajuvedet ja hiet haistan jokaselta!
-lämmöt yli 37
Painon kanssa olen paininu kuopuksesta lähtien et en oikein saanu sitä putoomaan lainkaan ja hänkin on kohta jo 4v. et hirvittää miten saan painoni pysymään kurissa kun olen sellanen herkkup...
olen 171cm ja painan nyt 85kg et ei sais kyl pali nousta!!!! olen painanut viimisilläni 95kg,97kg,107kg ja 97kg et aikamoista jojotusta olen elämäni aikana pitänyt kun normaalisti olen noin 74kg et yritän nyt jättää ne herkut vähemmälle mut se on helpommin sanottu kuin tehty...
Paljon tarrasukkia meidän kaikkien vauvoille ja toivotaan paljon porukkaa lisää :)
t:Vauvafani 4+2
Itsellä tämä väsymys on jotain aivan käsittämätöntä. Kolme lasta ennestään, mutta en kyllä muista nukkuneeni 13h yössä ja 2-3 tunnin päikkäreitä.
Mut on vallannut ksittämätön väsymys ja yökköolo, joka oikeesti haittaa jo muuta el'ämää.
Huomenna meen ultraan yksityiselle, koska mua tosiaan ihmetyttää tuo aikanen plussa ja ed. menkat kun oli jo 12 pvää myöhässä ja tosi oudot.
Nunnis taitais olla mahd.hedelmöittymisen mukaan tasan 4, menkoista vasta 3
sitä raskaus monivitamiinia ja lisäksi otan d-vitamiinia 2 taplettia niin et tulee se 20 ja sit viel vapaakierron kalaöljyä 2 tablettia ja siitäkin saa 10 sitä d:tä.eli pitäis piisata nii ja nyt tautisena aikana otan maitohappobakteereja kanssa :)
Utra-aika olis sitten varattuna (28.12.). Ei suostuneet Jorvista antamaan varhaisraskauden ultraa lasketun ajan tarkistamiseen, kun ei kuulemma ole resursseja. Vaikka siis viikkoja voi olla käytännössä 3 tai 5 tai peräti 8. Että kiitti vaan niillekin... No, pääseepä tuolloin sitten ja saa vähän tietää, onko kaikki niinku pitääkin. Neuvolassa pitää käydä ennen sitä, joten huomenna yritän ehtiä töistä soittaa ja varata aikaa.
Väsymystä täälläkin. Tänään esim. töistä tulin kotiin niin kuopus rinnalle ja sohvalle vaakatasoon, torkuttiin molemmat joten sai onneks hiukan itekin levättyä. Töissä on aivan tuskaa ja nukkarissa on turha kuvitellakaan pysyvänsä hereillä, jos lapset nukahtaa kaikki. Mun on vielä kaiken lisäks jotenki kovin vaikeeta mennä ajoissa illalla nukkumaan (ja viimeöinä on ollu vaikeeta nukahtaa) joten univajetta kertyy normaalistikin helposti.
Jotain monivitamiineja napsin, pitänee vaihtaa raskautuneille tarkoitettuihin. Ja kalaöljyä pitää ostaa, tulee fiksumpi muksu. ;) Monipuolista ruokaa yritetään syödä koko perheen voimin, herkuttelu on meikäläisen ongelma. Tosin nyt ei ainakaan tule turhia kaloreita viikonlopun sidukasta. Painoa pitää seurailla taas, bmi kun on 36 eikä siis sais juuri kiloja tulla odottaessa. Enää en muista miten kertyi poikien kanssa, mutta kohtuudella niitä tuli. Se vauvan kanssa kotonaoloaika on ollu se suurempi sudenkuoppa mulle.
Voikaahan hyvin kaikki!
JN +salamatkaaja
oon tänne linjoille vasta kirjautunut enkä paljoo tiiä tästä keskustelupalstasta mitää.. mut ehkä tässä jotaki oppii.. :) joo ensimmäistä ootellaan ja tein 23. päivä raskaustestin ja plussahan sieltä tuli.. aivan ihana tunne, vaikka ihan sekaisin olenkin.. :)
Joko viikkoja 8 tai 4, mutta tuskin on normaaliraskaus meneillään.. Aristan toista munasarjaa ja nyt on pakko tutkia. :(
Ilmoittelen, kun palailen..
Heippa!
Ensinnäkin Nunnamaijalle toivon että tutkimukset menee hyvin ja kaikki mahassa on hyvin!
Niinkuin kaikki muutkin on kirjoittanut, väsymys on aivan valtava. Vois tosissaan nukkua ihan rajattomasti tosin se nyt on mahdotonta poikien takia, onneksi molemmat nukkuu suht hyvin yönsä että itekkin saa nukuttua mutta niin, mulla on ainakin jo alkanut yölliset vessakeikat, onko muilla? Lokakuussa täyttänyt poika on juuri lopettamassa päiväunia ja se on aika harmi nyt kun voisi itekkin mielellään nukkua. Illalla tosin menee sitten ajoissa nukkumaan mutta kohta 8 kk ikäinen poikamme taas valvoskelee äkkiä 23-24 asti, sillä on joku draivi päällä juuri iltaisin ja sitä on ihan mahdoton saada rauhottumaan ja nukkumaan. Muutenkin päivän uniajat on tällä hetkellä silläkin hakusessa.
Olen 29 vuotias, ensi vuonna tulee 30v.
Mulla on myös suurensuuri ongelma noitten herkkujen suhteen. En ole saanut edellisen raskauden kiloja juuri ollenkaan pois ja olen ylipainoinen. Sen vuoksi on suuri huoli juuri se ettei tulisi juuri raskauskiloja. Yritän jatkaa jumppia joissa olen käynyt mutta nyt esimerkiksi olen muutaman kerran joutunut jättämään väliin tän mahdottoman pahaolon, väsymyksen ja päänsäryn takia. Mutta nää kilot on mulle kamala tressi ja haluisin opetella nyt alusta pitäen terveelliset ruokatottumukset. Tosin sen tiedän et kokonaan en aio herkuista luopua, se olisi ihan vääryys,mutta kohtuus kaikessa :)
Niin, olen siis kotona poikien kanssa ja vähän aika sitten ilmoitin töihin että jään hoitovapaalle, tosin en silloin vielä tiennyt raskaudesta. :)
Mä en ole aloittanut vitamiinin syöntiä, tosin ne ei ole koskaan mun vireystasooni muutenkaan auttanut. Vauvan takia varmaan olisi hyvä aloitta kuitenkin. Tuntuu vaan jotenkin et just nyt on ihan kauheen vaikee saada ittestään mitään irti, väsymys on niin kova. Poikien kanssakin saa oikein tsempata että jaksaa päivät pitkät.
Voin myös kuvitella teitä, jotka ovat töissä että on varmasti just nyt aika raskasta, tsemppiä töihin teille myös!
Toivotaan nyt että kaikkien masuissa elämä jatkuu ja päästään tosissaan kokeen yhdessä eri vaiheiden jutut ja lopun jännitys. Tämä on mullekkin eka kerta kun osallistun tälläsen keskustelupalstan ketjuun ja aika mukavalta tuntuu lukea teidän juttuja. Jatketaan!
Nunnamaijalle tosi paljon jaksuja ja toivotaan et kaikki on hyvin.
Mun täytyy sanoa et nyt mä olen kyl outo mut mull ei oo ihan kauheeta väsymystä ainakaan vielä mut kai se sieltä sitten tulee...nukun kyl paremmin yöllä et se on hyvä.arkisin herään töihin joka aamu 4.40 ja menen nukkumaan noin 22.30 enkä kerkii päikkyjä vetään et katotaan kui kauan jaksaa :).Mä olen kans yrittäny et jos kävelemässä kävis mut aina on jotain muuta muka tai sit käyn jonkun vartin happihyppelyn...mä veikkaisin et painan reilusti yli 100kg taas ens kesänä....mut niin ku sanoin ni yritän kyl tsempata :)
t:Vauvafani 4+3
Heipsan taas ja hyvää uutta vuotta kaikille!
Kiitos Chocomumille ja Toiveelle kun kommentoitte aiemmin vuotoasioitani! Soitinkin neuvolatädille siitä ja hän sanoi että kun vuoto ei ollut varsinaista "vuotoa" vaan paperiin jäävää verta ei syytä huoleen kun ei ollut kipujakaan. Lisäksi hän myös neuvoi, että jos laskisin olisiko minulla nyt normaalisti kuukautisten aika, on toisille hyvinkin normaalia että pientä vuotoa esiintyy niinä aikoina. Sinänsä yllätti tuo kommentti, sillä missään palstoilla, opuksissa yms. ei tuollaista ole sanottu. No, laskin ja silloin juuri olisi ollut kuukautiseni ilma raskautta joten uskon että se teoria pitää. Nyt kun myös äitini tietää raskaudesta, sain kuulla häneltä että hänellä oli myös ollut vuotoja raskauksiensa aikoina.
Sanna1:lle olisi kysymys: Jos asutte keski-Euroopassa, onko miehesi kenties ulkomaalainen? Olisin kysellyt onko linjoilla pariskuntia eri kansallisuuksista? Itselleni on tämä tilanne ja lapsesta on tulossa vähintään kolmekielinen.
Mulla sikiöseulonta, HIV+muut verikokeet tiedossa tällä viikolla rv 11+3 ja eka kunnallinen ultra 13+1. Jännitävää, vielä viikko ultraan!!
Itselläni turvotus on laskenut ja puolitoista kiloa paino tippunut. Olenkin vähän ylipainoinen joten ei haitaa ;) Äklötysoloa ei ole enää ollut mutta yllättäviä oksennuskohtauksia tulee lähes joka päivä. Kun kohtaus tulee yleensä on 30sek aikaa siirtyä vessaan oksentamaan, oksennan/yökkäilen 2-3min ja sitten se on ohi ihan kuin ei mitään olisi ollutkaan. Tosi outoa. Olen huomannut että säännöllisesti vähän syöminen huomattavasti vähentää pahaa oloa! Alaselkä vähän vihoittelee...
Toivotaan että kaikkien maha-asukit pysyvät matkassa ja onnea taas uusille tulokkaille!
mrsg 11+1