täällä pasaataan että on uusavuttomuutta kun syöttää vauvalle purkkiruokaa
itse en ainakaan jaksa ruveta erikseen paistamaan lapselle liho/kanoja,koska meillä maustetaan ruoka jo ennen paistoa tai paiston aikana,jotkut ruuat on mahdotonta tehdä niin että maustaa vasta kun liha kypsää..
Kommentit (6)
allergikkovauvan kanssa ole hirveästi vaihtoehtoja, kun sopivia purkkiruokia on tasan kaksi ja nekin hedelmäsoseita. Niitä sitten käytänkin hyvällä omalla tunnolla.
Toisaalta ruokien tekeminen lapselle ei tunnu niin hirveän vaivalloiselta. Kun tehdään lihaa, otetaan siitä osa ja laitetaan kattilaan kiehumaan sillä välin, kun lopusta tehdään ruokaa meille. Lihan silppuaminen pieneksi on ärsyttävin osa. (Tai voisihan sitä käyttää jauhelihaakin, muttei ole tullut käytettyä.) Se sitten pakastetaan, josta on helppo sulatella ruokaa lapselle.
Että miksei teillä pieni saa syödä sitä samaa ruokaa kuin muu perhe?
Suolan jos lisää myöhemmin niin ei niissä yrteissä ja mausteissa ole mitään vikaa: lue parin ruokapurkin kyljestä, niissä käytetään mausteita ja yrttejä..
Terkuin mamma, joka käyttää joskus valmisruokaa.
ruoan purkista? Meillä syödään hyvin mausteisia ruokia, jokapäiväisessä käytössä ovat soija, curry, cayennepippuri, paprika, pippurit, chilit ja muut. Lapset ovat tottuneet mausteisiin ruokiin, mutta vasta kahden ikävuoden korvilta. Nuorin syö purkkiruokaa.
sapuskat enimmäkseen niin, että tein suuria annoksia kerralla, ja pakastin pieninä köntteinä. Eli pakkasesta löytyi aina
bataattia
maissia
porkkanaa
parsakaalia
kukkakaalia
"maustekasviksia", eli kuutioita, joissa oli vähän lanttua, palsternakkaa, yms.
Lihoista
kanaa
possua
kalaa
Muuta tarjoiltiin sitten sen mukaan, mikä sopi meidän ruoista.
Erittäin helppo tapa antaa lapselle maukasta lisäaineetonta ruokaa.
Ja nyt joku alkaa länkyttämään siitä että pakastaminen tuhoaa vitamiineja jne jne. Mua ei saa kyllä hevillä uskomaan, että purkkiruoissa olisi sen enmpää mitään hyvää ainakaan , sitä yrjöttävää limaiseksi tekevää tärkkelystä sen sijaan varsin paljon...
ihan laiskuutta.