Millaista on olla rahallisesti hyvin toimeentuleva?
Onko se niin ihanaa kuin kuvitella voi? Voi matkustella, asua mieleisessään kodissa, syödä laadukkaasti ja pukea lapsensa ja itsensä kauniisti, sisustaa... Olen hyvin kateellinen. Ruotsia pidemmälle en ole matkustanut koskaan ja talous menee kuralle jos pyykinpesukone hajoaa. Ruokaa edullisesti ja alesta kuten vaatteitakin.
Kommentit (4)
Ei tarvitse ruokakaupassa katsoa tarjousten perään. Voi ostella mitä lystää, juuri ostettiin mulle uusi auto. En edes tiedä paljonko lapsilisät on kuussa, kun ne on niin pieni osuus tuloista. Tänä vuonna käytiin kolmesti ulkomailla. Teen lyhennettyä työviikkoa, palkka riittää silti vallan mainiosti.
hyvältä!
Rahat on sijoitettu niin moneen paikkaan tuottavasti että tulevaisuus on turvattu.
Kaupassa ei tarvitsisi hintalappuja tuijotella mutta teen niin silti -tuhlauksesta en saa hupia.
Talo on uusi ja iso ja isomoottoriset autot myös.
Olen aina pitänyt matkustamisesta ja sitä todellakin harrastetaan.
Ja kun ihmisuhteet ovat kunnossa niin moisesta voi todellakin nauttia.
Nuorempana raha oli tiukalla niin nykytilannetta osaa todella arvostaa.
Ainut haitta on se, että ihan joka seurassa ei voi puhua vapaasti -pohdinta uuden Mersun tai BMW:n välillä aiheuttaa ongelmia jos seura on väärää. Myöskin matkajuttujen suhteen pitää olla varovainen.
Olen kuitenkin köyhänäkin onnellinen sillä minulla on silti paljon; on mies, lapset ja oma velkainen torppa. Se on paljon enemmän kuin teininä uskalsin toivoakaan :)
Eri asia on varmaan jos on esim. perintörikas eli on aikaa humputella.
Jos on hyväpalkkainen duuni, 8-16 ei riitä mihinkään vaan on paljon ilta ja viikonlopputöitä. Kun molemmat tekee paljon töitä, ei paljon ehdi aleihin tai kirppareille, rahaa kuluu ihan peruselämiseen.
Raha tuo kyllä turvaa, ei oo vara olla töistä poissa joten auton on oltava niin hyvä ettei hyydy ja vapaa-ajan aika helppoa elämää.
Ei raha tee onnelliseksi- huolettomammaksi ehkä välillä.
p.s. miksi oot niin köyhä, etkö voi vaikuttaa asiaan mitenkään? Tee enempi duunia jne.