Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tiesittekös..

Vierailija
02.11.2009 |

Suomeen ei tulekaan sikainfluenssaepidemiaa, koska kukaan ei aio sairastua!



Kukaan ei ota rokotettakaan, koska kukaan ei sairastu. Kaikki ovat ollet kipeitä viimeksi kymmenen vuotta sitten ja kaikki syövät d-vitamiineja ja probiootteja ja elävät muutenkin terveellisesti.



Saisivat nuo ulkomaaneläjätkin ottaa meistä oppia, Norjassakin jo neljännesmiljoona sairastunutta, Ukrainassa 200 000 ja jenkeissä vielä enemmän. Suomalainen sisu sekä sauna, viina ja terva, siinä se.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime viikolla peräti 700 ihmistä kuoli sikainfluenssaan, suurin osa pohjoisella pallonpuoliskolla. Norjalaisen Verdens Gangin mukaan sikaflunssa on nyt vaatinut jo yli 5 700 ihmisen hengen eri puolilla maailmaa.



Maailmanterveysjärjestön WHO:n neuvoa antava strateginen asiantuntijaryhmä SAGE piti äskettäin kriisikokouksen ja järjestö on kriisivalmiudessa, kertoo ruotsalainen Aftonbladet.



- Virus on hyvin tarttuva. Monet sairastuvat, WHO:n edustajan Gregory Härtl sanoi VG:lle.



H1N1-virus levisi räjähdysmäisesti viime huhti- ja toukokuussa eteläisellä pallonpuoliskolla, jossa oli silloin talvi.



Nyt WHO varoittaa saman uhkaavan pohjoista pallonpuoliskoa, jossa talvi on tulossa kovaa vauhtia.



- Olemme menossa kohti talvea. Odotamme tartuntojen määrän lisääntyvän.



Jopa Euroopan unioni varautuu kauhuskenaarioon, jonka mukaan virus muuntuisi ja tulisi entistä tappavammaksi.



EU:n terveyskomissaarin Androulla Vassilioun mukaan noin 30 prosenttia väestöstä voi pahimmassa tapauksessa sairastua sikainfluenssaan.



- Tällaisessa tilanteessa meidän täytyy varautua suurempaan kuolleiden määrään.



WHO kehottaakin ihmisiä ottamaan sikainfluenssarokotteen ja torjuu kaikki rokotteeseen kohdistuneet epäilyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi viisi