Jaahas, nyt on sikainfluenssarokote saatu.
Hurjat oireet: olkapäätä aristaa. Hui!
Meilläkin töissä hoitsut meuhkasivat ja uhosivat kauheaan ääneen pari viikkoa, että kukaan heistä ei ota rokotetta niin kauan kuin henki pihisee. Siellä kuitenkin luimivat rokotusjonossa jokaikinen.
Kommentit (15)
kiva, kun saitte rokotukset jo. Voi kun saisin itsekin pian.
t: apteekissa työskentelevä
meillä piikin ottaa koko henkilökunta
Pientä päänsärkyä ja väsymystä, käsi vain hieman arka.
Ja oliko näin, että astmaatikko kuuluu riskiryhmään?
ja pitääkö piikki ottaa joka vuosi,tietääkö joku?
eihän se eka piikki suojaa tarpeeksi?oliko jotain 4o% ja toisenkin jälkeen vaan 80%...
Otin samalla tavallisen kausi-influenssarokotteen. Tässä sitä nyt sitten mahdollisia oireita odotellaan.
Olkapää kipeänä mullakin mutta ei pahasti kuitenkaan. Vähän lihassärkyä on myös.
Suomessa jaossa oleva Pandemrix-rokote antaa loistavan suojan jo ensimmäisen rokotuskerran jälkeen. Ilman tätä adjuvanttia, joka rokotteessamme on, pitäisi pistokertoja olla kaksi, koska ovat tehottomampia kuin tämä Pandemrix.
Torstaina saan, olen raskaana. Hki.
luin omasta mielestäni jostain, että tavallista keski-ikäistä ihmistä ei rokoteta ollenkaan.
ei olisi muuten ottanut, mutta pakotin. Itse olen alkuraskaana ja en uskalla rokotetta ottaa tässä alussa. En siis halua saada nyt tartuntaa mieheltäni!
Ei siis mitään Ventoline tarvittaessa vaan inhalaatiokortisoni joka päivä. Terve keski-ikäinen saa rokotteen kyllä, riskiryhmien jälkeen. Terveet yli 65-vuotiaat rokotetaan viimeiseksi, heillä katsotaan olevan vasta-aineita H1N1:ä kohtaan aiempien pandemioiden pohjalta.
Yksi rokote riittää. Toistaiseksi on rokotettu vain terveydenhuollon henkilökuntaa, tai ehkä jossain raskaana oleviakin?? Joka tapauksessa raskaana olevien (+ kuukauden sisällä synnyttäneiden) rokotukset alkavat pian, sen jälkeen muut riskiryhmät.
Pandemrix antaa vähintään 70% rokotesuojan. Todella tehokas rokote.
"Rokote on turvallinen"
Viranomaiset painottavat, että Maailman terveysjärjestö WHO suosittelee Suomessakin käytettävää Pandemrix-rokotetta.
- Rokotteen tehosteainetta eli adjuvanttia on tutkittu jo ennen kuin sen käyttöä on alettu harkita rokotteissa. Suomeen ostettujen rokotteiden tehosteaine ei ole uusi keksintö, sillä samankaltaista tehosteainetta sisältävää kausi-influenssarokotetta on käytetty jo vuodesta 1997 yli 40 miljoonaa annosta, tiedotteessa todetaan.
Käyttökokemusta pandemiarokotukselta tällaisenaan puuttuu, mutta sen osien tai rokotetta läheisesti muistuttavien rokotteiden käyttäytymisestä on kokemusta aiempien rokotteiden perusteella. Esimerkiksi rokotteen säilytysaine tiomersaali on ollut erittäin laajassa käytössä rokotteissa, niin pikkulapsilla kuin raskaana olevillakin, STM kertoo.
Rokote ei sisällä aineita, jotka ovat haitallisia raskaana olevalle, sikiölle tai raskauden kululle, STM ja THL vakuuttavat.
- Sikainfluenssa on kiistatta ollut raskaana oleville vaarallisempi kuin muille samanikäisille naisille. Taudin estäminen on mahdollista rokotteella. Lisäksi etenkin loppuraskauden rokotus suojaa syntyvää vauvaa, jota itseään ei voida rokottaa.
Suomessa käytettävä pandemiarokote ei aiheuta rokotetulle heikennettyä infektiota. Rokote voi aiheuttaa samantyyppisiä haittavaikutuksia kuin kausi-influenssarokotukset. Rokotuskohdan kipeytyminen on hyvin yleistä. Osalla rokotetuista ilmenee lisäksi päänsärkyä, lihas- ja nivelkipua sekä lämmönnousua. Haittavaikutukset menevät ohi päivässä tai parissa.
Suomessa käytettävä sikainfluenssarokote on "täsmärokote": virus ei ole ehtinyt muuntua puoli vuotta sitten rokotteeseen tehdyn virusvalinnan jälkeen. Rokotteen tehon odotetaan olevan hyvän, noin 90 prosenttia.
t: farmaseutti joka tänään kiitollisena otti rokotteen
meillä kyllä moni oli etukäteenkin sitä mieltä, että ottaa. Melkein kaikki ottivat.