Mitä toivoa lapsille joululahjaksi?
Äitini on jo pitkään kysellyt mitä lapset haluavat joululahjaksi. Jouluna tyttö on 3 v 8 kk ja poika 9 kk. Tytölle toivoin junarataan uusia osia, pojalle en keksinyt mitään toivetta. Anoppi on vielä oma ongelmansa kun hänen mielestään määrä ratkaisee, ei laatu. Lisäksi lahjat pitäisi saada ostettua pikkupaikkakunnalta tai automarketista eikä kelpaa, että itse tilaisin netistä ja he maksaisivat (itse eivät uskalla tilata). Nyt pelottaakin se kaikki turha roju mitä tuovat jos en osaa yhtään ideoita esittää. Leluja meiltä löytyy yllin kyllin eikä ylimääräistä tilaa juurikaan ole. Markettivaatettakin on jo enemmän kuin tarvitsisimmekaan, kiitos äitini.
Kommentit (10)
Molemmille sopivia:
Kylpypyyhkeet (hupulliset jos löytyy)
Lasten pussilakanat
Lasten ruokaliluvälineitä mm. muumi musikka, haarukka, veitsi setti ja muumi astiat (tai jotkut vastaavat)
Isommalle lapselle:
taskulamppu
sateenvarjo
Ulkolelua kuten pulkka, lumikola, lumilapio, sitga yms.
Satukirja
Satu cd
Tässä nyt joitakin.
Millä kanssa aina kova miettiminen toiveiden kanssa. Äitini ostaa lahjat pikkukunnasta joss ei ole edes yhtään markettia ja haluaa leluja tuoda. Anoppi taas ostaa vain hyötylahjoja.
pyyhkeitä ja pussilakanoita. kirjoja ja pelejä ja musiikkia
Molemmille sopivia:
Kylpypyyhkeet (hupulliset jos löytyy)
Lasten pussilakanat
Lasten ruokaliluvälineitä mm. muumi musikka, haarukka, veitsi setti ja muumi astiat (tai jotkut vastaavat)Isommalle lapselle:
taskulamppu
sateenvarjo
Ulkolelua kuten pulkka, lumikola, lumilapio, sitga yms.
Satukirja
Satu cdTässä nyt joitakin.
Millä kanssa aina kova miettiminen toiveiden kanssa. Äitini ostaa lahjat pikkukunnasta joss ei ole edes yhtään markettia ja haluaa leluja tuoda. Anoppi taas ostaa vain hyötylahjoja.
prinsessa pyyhe ja pussilakanasetti, pojalle autopyyhe ja autopussilakanasetti. Nuo lakanasetit meni anopille läpi, hänkin ostaa aina hyötylahjoja.
myöskin ja on kovasti tykästynyt Playmobil-hahmoihin ja eri teemoihin. Sai synttärilahjaksi Playmobil talon (vähän niinkuin nukkekoti, käy myös pienemmälle sisarukselle) ja nyt toivoo joko Playmobil sirkustelttaa hahmoineen tai lentokenttää.
Jos nuo Playmobil hahmot ei miellytä, niin miten olisi perinteinen nukkekoti?
Leluja jos ostaa niin meillä 4v. innostunut mm.
-nukkekoti
-keppihevonen
-petsot
-askarteluvälineet
-värityskirjat ja kynät
-hamahelmet
-muovailuvaha
-helmentekosetit
-kaikki prinsesa jutut kuten prinsessaroolivaatteet, korut jne.
Pojat meillä tykänneet myös juurikin palymobileista ja legoista jotka myös tytölle käy os kiinnostusta on.
Pitää perehtyä niihin paremmalla ajalla ihan kunnolla eikä tällälailla pikaiseen leikin lomassa. Tyttö meillä on melko poikamainen. Synttärilahjaksi toivoi mm. kaivinkonetta ja leikkii paljon autoilla. Toisaalta tykkää myös hoivata nukkejaan.
ap
http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-FI-Site
Siellä on jos jonkilaista paloautoa, kaivuria, ambulanssia ja sairaalaa ym.
jostain kaupastakin, pk-seudulla?
nukenrattaat tyttö sai synttärilahjaksi. Pelejäkin on jonkun verran jo, tosin itsekin sellaista mietin. Tyttö osaa numerot, joten noppapelit onnistuu jo hyvin. (Ollaan monopoliakin jo pelattu.) Eläinpyramidi on yksi suosikeista, muistipelejä ja dominoa pelataan päivittäin. Joten joku kiva peruslautapeli voisi itseasiassa olla täydellinen ratkaisu. Mutta mikä?
ap