Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

te, jotka myytte käytettyjä haalareita tai kierrätätte haalareita lapselta toiselle?

Vierailija
03.10.2009 |

Mitä teidän lapset oikein tekee ulkoillessaan? Meillä on monta lasta, ja yksikään haalari, halpa tai kallis, ei yhden käyttötalven jälkeen ole ollut myyntikuntoinen. Kakkoshaalarina se saattaa mennä seuraavan talven, mutta yleensä aina niin huonossa kunnossa, että en seuraavalle lapselle viitsi säästää, kun polvet ja takamus on ainakin yleensä ihan kuluneet. Tuosta syystä en itse koskaan osta käytettyä haalaria näkemättä sitä, kun on vaikea uskoa, että se olisi hyväkuntoinen.

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä todella laadukas talviasu on vielä kahden lapsen jälkeen loistavassa kunnossa, vaikka takana on Etelä-Suomen lähes lumettomat talvet (eli niillä on leikitty sorassa). Ja ihan normaalisti leikkivät/peuhaavat lapset on olleet käyttäjinä.

Vierailija
2/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meiltä jos lähtee hyväkuntoista haalaria myyntiin (kuten aika ajoin käy), on homman nimi se että niitä ulkovaatteita on lapsella useampi kuin yksi. Viime talvena kuopuksella (tuolloin 1-1,5v) oli kolme haalaria, yksi loskakeleille ja kaksi paksumpaa kylmemmälle. Merkkejä en mainitse kun muuten täällä menee puolelta porukalta palkokasvi nenään.



Nuo lämpimämmät haalarit lähti slkusyksystä kiertoon lähes virheettöminä, niitä oli pidetty lähinnä pakkaslumella jota ihme kyllä oli viime vuonna jonkun verran. Äidin turhamaisuuden vuoksi näitä oli kaksi. Se "loskahaalari" on vielä sopiva, ja siinä on kyllä likapinttymää.



Kun taas 4v käytti pääosin yhtä ja samaa haalaria koko talven, mutta sekin on aivan ehjä, hieman kyllä ikikurainen. En mainitse merkkiä, mutta todella kestävää kangasta, ja edelleen varmasti ehjä ja vedenpitävä.



Ja tuo isompi lapsi kyllä osaa touhuta ulkona, ja pienempikin konttasi vielä paljon, kun kävely oli vähän epävarmaa. Eli varmasti niitä käytettiin, kahdesti päivässä ulkoiltiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhden talven jälkeen on tietyt kohdat haalarista niin puhkikuluneet, että kosteussuojasta ei tietoakaan. ap

Vierailija
4/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun siskolla ei aikoinaan (lapsena ja teininä) pysynyt mikään kello käyttökunnossa pitempään kuin puoli vuotta.



Mulla ei ole mennyt ikinä yksikään rikki.



Ja minä olen meistä se remuaja.





Ehkäpä haalareissa on sama juttu.

Jotkut vaan saa ne rikki.



Ei meilläkään remuaja-poika ole saanut haalareita puhki.

Meilläkin useampi puku/talvi.

Mutta asia on erikseen, jos osuu johonkin niin että tulee viilto.

Mutta sitten niitä ei yritetäkään myydä eteenpäin.

Vierailija
5/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ulkoilupukeutumisen päävaatettaja on ollut Reima tuotemerkillä Reimatec viimeiset 8 v.



Sanoisin, että koosta 62 cm (todellakin, meillä eka reimatec hankinta, joka tosin oli alesta -70%) kokoon 86 jälleenmyyntiarvo on hyvä tai suorastaan erinomainen. Jopa kahdella käytetty puku oli joko ihan uudenveroinen tai ainoastaan vähän kulunut. Pahin kulutusikä tuntui olevan ikävuodet 4-6 v, jolloin puvuista ei juuri jäänyt seuraavalle käyttäjälle kuin "rapakelivaatetta". Isommilla taas jälleenmyyntiarvo paranee.



Tosin viime talvena Reimatec -malliston laatu taisi jotenkin romahtaa, koska meillä ainakin oli pitelemistä, että silloin 5 ja 3 v puvut olisivat kestäneet kasassa edes sen yhden talven. Vetoketjut reistailivat, polvet kuluivat puhki parissa kuukaudessa, lahkeet rispaantuivat, kangas haaloistui (pesemätön huppu versusu kaksi kertaa pesty takki - väriero aivan huikea) kuminauhat katkeilivat ja kangas kaikkineen "hapertui" tavalla, jota emme koskaan aikaisemmin olleet kokeneet. Kuitenkin varmaan kymmenen pukua ko. merkiltä tätä ennen.



Meillä ko. merkin käyttö loppui kuin seinään. Nyt ostin sikakalliin Ticket to Heavenin puvun 4-vuotiaalle - jään odottamaan todistusta sen erinomaisuudesta :)

Vierailija
6/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Remu-haalarit olleet. Reimateckiin ei ole varaa.



Polvissa hitusen kulumaa, mutta olen laittanut ihan hyväntekeväisyyteen kaikki vaatteet oman periaatteeni takia. Mutta se siitä.



Voiko se parempi kestävyys johtua ihan siitä, että esim. täällä Pohjois-Karjalassakin on niin paljon lunta talvisin, että ne vaatteet säilyvät paremmin? Jos lunta ei ole ja lapset leikkivät jaisessä hiekassa, vaatteet taatusti menevät rikki!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis ihan kalliit merkit. Ennen oli hyviä, mut nyt ei pysty kierrättää edes samassa perheessä.



Oisko laatu kärsinyt kun kilpailutetaan ja siirretään tuotanto halpamaihin.

Vierailija
8/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salaisuuksia:

- Meillä on huonoille keleille kotipihalle kirpparilta ostetut kakkoshaalarit

- Lapset leikkivät ulkoleikkejä pääasiassa päiväkodissa

- Kotipihalla ei kauheasti haalarikeleillä ulkoilla, eli pääasiassa liikumme urheiluharrastuksissa sekä koko perheellä, että yksitellen ja pihaulkoilua harrastetaan vain kesällä, kun ei käytetä haalareita tai sitten oikein kunnon lumikelillä. Kurakelillä tai loskasäässä emme mene pihalle.

- Hiihtäessä, luistellessa, lasketellessa, pulkkamäessä jne. haalarit eivät niinkään kulu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsilla yleensä 4 haalaria tai ulkovaatekertaa (pari ihan arkikäyttöön olevaa tavallista, sit yksi kotikäyttöön oleva kosteussuojapuku ja vielä neljäs koville pakkasille). Yleensä yksi haalari saattaa mennä jostain syystä pilalle, mutta muut kolme jää yleensä ihan moitteettomassa kunnossa myytäväksi. Usein noista pilalle menneistäkin on löytynyt joku tyyppivika, tyyliin joku haarasauma on teipattu ja paksussa kankaassa se on aiheuttanut siihen teipin reunaan reikiä. Varsinaisia peppu- tai polvikulumia on yllättävän vähän. Ehkä osittain siksikin, että päiväkodissa pukevat kurikset päälle rospuuttokeleillä. Kuriksia voikin mennä rikki useammat per talvi.

Vierailija
10/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toissatalvena oli käytettynä ostetut reimatecit, vain yksi haalari per lapsi ja vielä myin puvut eteenpäin kirpparilla, polvissa ja pepussa oli pientä karheumaa talven jälkeen. Viime talveksi ostin molemmille käytetyt siistikuntoiset ticketin haalarit, taas oli vain nämä yhdet per lapsi ja juuri myin puvut huutiksessa, ihan hyvin menevät vielä toisenkin talven jollain. En tiedä miksi meillä haalarit kestää? Ulkoillaan kuitenkin 2xpv ja vauhtia riittää. Pesen kyllä harvoin haalareita ja sanon lapselle että nousetko ylös jos vaikka konttaa asfaltilla. En niuhota kuitenkaan sen kummemmin ja joka säällä e-suomessa pidetään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain muutamalla pakkaskelillä käytettyjä haalareita tai parempia talvivaatteita. Kyllä ne jokapäiväisessä käytössä olleet lasten suosikkivaatteet ovat lumettoman talven jälkeen aika puhki. Ainoat poikkeukset ovat Reimatec+ -haalari, jossa cordura-alaosa ja vanha Remu-haalari, joka on kestänyt jo 4 talvea käytössä.

Tavalliset Reimatecit ovat aika surkeaa kestävyydeltään :(. Po.P:n vaatteissa on vähän parempi kulutuksenkesto. Ticketiä emme ole testanneet.

Vierailija
12/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kierrätän kakkosella silti, reikiintymättömät jopa ihan ykköspukuna. Pihapukujahan ne ovat eivätkä edustustamineita.



Meillä tyttö 4 vee saa huonoon kuntoon haalarin kuin haalarin yhdessä talvessa. Myös goretexien kärjet saa potkittua huonon näköisiksi. Vaan käyttöä vartenhan vaatteita ostetaan :) En ole koskaan kieltänyt, etteikö saisi potkia lumipaakkuja tai laskea pyllymäessä ilman liukuria. Lapsen pitää saada leikkiä ja iloita :)



Mutta ei haalaria (kallistakaan) kannata ajatella ostavansa sijoitukseksi, jonka sitten myy eteenpäin ja saa hyvät rahat. Ehkä vauvahaalareiden kanssa korkeintaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

talven jälkeen kuin uusia, johtuuko siitä että meillä vain tyttöjä. haalarit ei mene miksikään yhden talven, eikä kahdenkaan jälkeen.

Vierailija
14/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuopukselle kuriksien ansiosta. Päivähoidossa siis on usein puettu haalareiden (välikausi tai toppa) päälle kurahousut. Näin eivät haalarit ole kuluneet kovinkaan paljon. Kotivuosina sitten haalarit menivätkin vuodessa todella huonoon kuntoo kun en niitä kuriksia aina viitsinyt käyttää.



Tosi hyvässä kunnossa sen sijaan ovat säilyneet 2-osaiset toppa-asut, joita on pidetty paljon vähemmän. Lähinnä kävellen kaupassa käydessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä teidän lapset oikein tekee ulkoillessaan? Meillä on monta lasta, ja yksikään haalari, halpa tai kallis, ei yhden käyttötalven jälkeen ole ollut myyntikuntoinen. Kakkoshaalarina se saattaa mennä seuraavan talven, mutta yleensä aina niin huonossa kunnossa, että en seuraavalle lapselle viitsi säästää, kun polvet ja takamus on ainakin yleensä ihan kuluneet. Tuosta syystä en itse koskaan osta käytettyä haalaria näkemättä sitä, kun on vaikea uskoa, että se olisi hyväkuntoinen.


Tätä olen minäkin ihmetellyt. Silti joka vuosi kiltisti ostelen reimaa tms. ettei tarvii lasten märissä vaatteissa ryvetä=)

Vierailija
16/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika onnistui laskemaan peppumäkeä viikon vanhoilla haalareilla pitkin kalliota ja siinä 120€ lensi palkeenkielenä ikkunasta ulos. Samojen haalareitten polvet kulahtivat talvellla laskiessa polvillaan jäämäkeä.

Joten, kuten ap. vihjailikin, oletan, että tytöillä(oma kokemus) voi haalarit säilyä myyntikunnossa, mutta poikien leikit hmm..

Vierailija
17/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap ei varmaan ole sitä kokeillut? Se kestää jopa todella rymyilevillä pojilla pojalta toiselle!



Esim. Reimatec aivan onneton, menee hetkessä polvet ja peppu puhki asti!

Vierailija
18/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

11, 6 ja 4 v, ja nuorin ja vanhin on tyttöjä.



11-v tyttö oli aivan mahdoton remuaja. Monesti uusi puku oli heti jostain palkeenkielellä. Hänen jäljiltään ei oo kyllä jostain 92/98 koosta kuin paikattuja pihapukuja, ei edes reimatecit tai rasavilit kestäneet. Parhaiten hänellä kesti jotkut pakkas-lassiet (eli erityisen paksut pakkaskelin vaatteet).



Niitä en oo edes myynyt, vaan pitänyt varapukuina ja nyt kun niitä jää pieneksi, niin myyn ne joillakin parilla eurolla pihapuvuksi pöytäkirpparilla. On ne aina joku huolinut, kun hinta on tosiaan ollut alle 5 e.



6-v poika en saanut yhtä paljon hajalle, vaikka on kova liikkumaan, käytännössä asuu pihalla jne. Puvut olleet Reimateciä, super-remuja, ja muita cordura-kankaisia (jonathan corduraa). Ehkä se cordurakin auttaa. Nää oon myynyt huutiksessa, mustia/harmaita/ruskeita cordura-housuja oon säästänyt, niihin voi lisätä tyttömäisemmän värisen takin.



Nuorin tyttö ei oo myöskään saanut vielä mitään rikki, vaikka on kieppuva, rymyävä, liikkuva otus. Vauvana "joutui" pitämään pojan ulkoiluvaatteet noin 1,5 v asti. Sitten on ostettu uusia. Hänellä on ollut lenneä, tickettiä, remuja, rasavilliä, lassien supratech-haalareita. 2-haalareina isosiskon perittyjä ja osittain paikattuja. En osta reimateciä, kun on mennyt niin alaspäin.



Kun myyn, niin katson hinnan kunnon mukaan. Tosi vähän käytetystä voi saada jopa 45-50 e, mutta yleensä laitan hyväkuntoiselle haalarille lähtöhinnaksi esim. 20-25 e ja annan huutojen sitten nousta, ei hintaarauksia. Ticketin myyn kalliimmalla, kun on nyt sellainen "muodissa oleva merkki".





Vierailija
19/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta riippuu lapsen iästä minkä verran kuluttaa.



Eli minkä ikäisiä lapsesi ovat??



Meillä tähän asti, keväällä 5v täyttänyt, pojalla säästynyt kiertoon( myytäväksi) haalarit.

Viime talvena tähtiJonathan haalari jonka ostin, kesti todella hyvin ja sain hyvän hinnan myydessäni.



Mutta yksi suuri syy varmaan myös haalareiden kestoon on että kurahousut on päällä usein. Kovilla pakkasilla ei ole kylläkään, koska ei silloin tarvitse mielestäni. Päiväkodissa usein pukevat kun on oikeasti kurakeli.

Itse pidän siitä, koska säästyn pyykiltä ja haalari saa suojaa lahkeista.



Motions toppahousut ovat kestäneet hyvin myös..ja ovat halvat :D tänään juuri ostin kympillä :D

Vierailija
20/24 |
03.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap ei varmaan ole sitä kokeillut? Se kestää jopa todella rymyilevillä pojilla pojalta toiselle!

Esim. Reimatec aivan onneton, menee hetkessä polvet ja peppu puhki asti!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yhdeksän