Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Annatteko 2,5 vuotiaalle tuttipullosta maitoa?

Vierailija
06.09.2009 |

Miten se vaikuttaa lapsen hampaisiin jos käyttää vielä tän ikäisenä tuttipulloa päivittäin?

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka antaa noin vanhalle pullosta maitoa?? ja miksi ihmeessä? Osaahan se jo lasista juoda? Retkellä voi käyttää nokkamukia tai retkipulloa, tai pillijuomia.

Vierailija
2/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkonevat hampaat voi tulla, siis voi, ei välttämättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkäsi tulla vellipullon kanssa vanhempien sänkyyn köllöttelemään aamuisin :) Muuten joi toki lasista. Ei hänellä ainakaan hampaissa mitään vikaa ole. Mutta useampaa kertaa päivässä en pulloa antaisi. Naapurin lapsi oli superallerginen ja joi erikoiskorvikkeen pullosta vielä yli 3-vuotiaana monta kertaa päivässä kun ei ollut juuri ruokia mitä olisi voinut syödä, hänelläkin kyllä ihan hyvät hampaat.

Vierailija
4/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

alle vuoden ikäisenä. Ja siitä pikkuhiljaa lasiin. En ymmärrä että yli kaksvuotiaalla on tutti tai tuttipullo.



Ystäväni juottaa lapselleen edelleen korviketta tuttipullosta. Lapsi on 2 vuotta ja 5 kk.Ei kuulemma juo tavallista maitoa.

Vierailija
5/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja hei: jos lapsi rauhoittuakseen imeskelee vartin verran tuttipulloa, ei hänen hampaansa siitä mene pilalle.



Paljon pahempi tapa on vaikkapa peukun imeskely. Se on aina mukana eikä mukaudu suussa yhtään...



Ihme juttu, että tuotakin pitää jonkun taivastella. Pääasiahan on, että lapsi on tyytyväinen, ja bonuksena on se, ettei juoma valu yhtään minnekään.



ps: vellin päälle pestiin vielä hampaat.

Vierailija
6/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on turha. Meillä opeteltiin juominen suoraan kupista tissin jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin esikoinen aikanaan. Keskimmäinen lopetti, kun oli vajaan 2v.



Iltavellin juomisessa menee tuon ikäisellä aikaa noin 3min ja se tuskin kenenkään hampaita pilaa.

Muuten juoneet alle 1v:sta mukista tai nokkamukista (ehkä sekin vaikuttaa hampaisiin?)



Ainoa, jonka hampaita on meillä täytynyt oikoa purentavian takia on keskimmäinen, joka lopetti iltavellin kaikkein nuorimpana.

Vierailija
8/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

iltavelliä pullosta ei juotu sängyssä, vaan sohvalla ja sen jälkeen pestiin hampaat. Näin meillä kaikilla kolmella.

Samoin esikoinen aikanaan. Keskimmäinen lopetti, kun oli vajaan 2v. Iltavellin juomisessa menee tuon ikäisellä aikaa noin 3min ja se tuskin kenenkään hampaita pilaa. Muuten juoneet alle 1v:sta mukista tai nokkamukista (ehkä sekin vaikuttaa hampaisiin?) Ainoa, jonka hampaita on meillä täytynyt oikoa purentavian takia on keskimmäinen, joka lopetti iltavellin kaikkein nuorimpana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannata ainakaan montaa kertaa päivässä antaa tuttipullosta juotavaa! Kaverin muksulla on kaikki ylähampaat ikenen juuresta rikki, kun lutkutti MEHUA pullosta päivät pitkät... Nyt sitten itkevät ja taistelevat aikaa vastaan, ettei tarvitsisi paikata.



Muuten, itse olen syönyt peukaloa ja juonut vielä isona aamuvellit tuttipullosta, ja mulla on ihan täydelliset hampaat....

Vierailija
10/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lopettaa jo alle 2-vuotiaana. Siitä voi seurata avopurenta (niinkuin tutistakin), eli etualueen hampaat ei ota yhteen vaikka puret hampaat yhteen. Tällöin esim. leivän haukkaaminen etuhampailla on vaikeaa. Esim kurkkuviipaletta ei saa normaalilla tavalla haukattua.



Kuka löysäpää antaa ton ikäselle tuttipullosta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Onko 2,5-vuotias edelleen vanhemmilleen vauva, joka saa pullomaitoa?



- Onko asia niinpäin että pullosta ei ole luovuttu, koska _lapsi_ei_halua_? Tämmöiset siirtymä- ja luopuma-asiat kuuluvat vanhemmuuteen vaikka lapsi niitä (luonnollisesti) vastustaakin.



Vierailija
12/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hampaat menee ja 2,5 on jo iso pullolle

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omat lapseni siirtyneet vuoden iässä nokkamukiin ja melko äkkiä siitä mukilla juomaan. Kaverini antaa lapselleen maitoa pullosta vaikka tämä on jo melkein 3 vuotias. Haluaisi kyllä luopua siitä tavasta,mutta kun lapsi kuulemma haluaa ja mitään hän ei voi kieltää lapsiltaan kun tulee kuulemma paha mieli...

Vierailija
14/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja haluaa maidon tuttipullosta tai nokkamukista. Silloin on sen saanut, harvoin sitä kuitenkaan pyytää.

Autossa hänellä on pitkillä matkoilla juomamukina sellanen taikamuki. Lähinnä auton kankaiden suojaamiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoinen joi mielestäni tosi pitkään tuttipullosta, johtui kylläkin siitä, että

kiinteiden syöminen ja muutenkin tuttipullosta juominen päästiin aloittamaan vasta vajaa vuoden ikäisenä... eli meillä lopetettiin tuttipullosta juominen 1v 10kk ikäisenä.



Nyt toinen lapsi on 1v 3kk ja juo maitoa pullosta n 2 kertaa päivässä. Muuten juo lasista... Tuon kaksi kertaa olen pitänyt siksi että lasista menee vielä suht vähän maitoa kerrallaan..



Tutti lähti esikoiselta 2v ja tämä nuorimmainen syö tosi harvoin muutenkaan.. Päiväunilla ja yöllä on, mutta ei joka kerta halua..

Vierailija
16/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkään hampaat ei väänny, jos muksu imee tuttipulloa muutaman minuutin päivässä. Tutti on TÄYSIN ERI ASIA, koska sitä usein lutkutetaan sitten puolet vuorokaudesta. Ylipäätään en tiedä yhtään syytä vierottaa 2,5-vuotiasta tuttipullosta väkisin. Okei, hamput reikiintyy, jos sitä juodaan öisin ja jotain muuta kuin vettä, mutta muuten...?



Vain Suomessa voi olla näin naurettavaa touhua. Täällä aikuiset ihmiset, pienten lasten äidit, brassailee sillä, että heillä ollaan 1-vuotiaana jo nokkamukissa. Oho, sekö teidän äitiyden saavutus oli. Saa sitä järkeäkin käyttää siinä, mikä on kohtuullista.



Niin, omalta lapselta jäi pullo pois tasan 2-vuotiaana, kun ei enää välittänyt. Vierottanut en olisi vielä aikoihin, mutta meni meillä nyt näin.

Vierailija
17/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ole ymmärtänyt tuota tuttipullojuttua, aloin vaan antaan lapsille maitoa nokkamukista 9-10 kk iässä imetyksen loputtua. Kokeilin sitä äitiyspakkauksen tuttipulloakin, mutta inhosivat sitä. Eipähän tarvinnut sitten vierottaa tuttipullosta, ja nokkamukinkin jättivät melko pian pois. Ei kai sekään kovin suositeltava ole...

Nimim. pääsinpäs brassaileen;)

Tietenkään hampaat ei väänny, jos muksu imee tuttipulloa muutaman minuutin päivässä. Tutti on TÄYSIN ERI ASIA, koska sitä usein lutkutetaan sitten puolet vuorokaudesta. Ylipäätään en tiedä yhtään syytä vierottaa 2,5-vuotiasta tuttipullosta väkisin. Okei, hamput reikiintyy, jos sitä juodaan öisin ja jotain muuta kuin vettä, mutta muuten...? Vain Suomessa voi olla näin naurettavaa touhua. Täällä aikuiset ihmiset, pienten lasten äidit, brassailee sillä, että heillä ollaan 1-vuotiaana jo nokkamukissa. Oho, sekö teidän äitiyden saavutus oli. Saa sitä järkeäkin käyttää siinä, mikä on kohtuullista. Niin, omalta lapselta jäi pullo pois tasan 2-vuotiaana, kun ei enää välittänyt. Vierottanut en olisi vielä aikoihin, mutta meni meillä nyt näin.

Vierailija
18/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa on ihme tarve päteä sillä kuinka aikaisin lapset onnistutaan jostain vieroittamaan tai muuten itsenäistämään.

Vierailija
19/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä en ole antanut kenellekään lapsistani pullosta koskaan yhtään mitään! Eivät ole juoneet milliäkään korviketta, tai vellejä.

Julma äiti.



Mutta tottapuhuen, en ymmärrä miksi yli 2-vuotiaan pitäisi juoda pullosta.

Vierailija
20/25 |
06.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsenäistyminen liittyy tähän miten?



Lapsi kun osaa juoda 1- vuotiaana mukista niin pulloa tarttee tarjota?



Jos lapsi kerää leluja innoissaan koppaan tai vie roskia roskikseen niin se kaikki on negatiivista ja hyväksikäyttöä?



Meillä ainakin lapset nauttii kun oppii uusia asioita. 8 kk ikänen vauvakin nauttii jo suuresti kun tarjoo maidon mukista.



Mutta miten vaan! Sinähän nää asiat toisten puolesta tiedät.