Onkohan tuttuni pedofiili?!
Sain kännykkään kuvaviestin alastomasta lapsesta. Viestin on lähettänyt ihminen jonka tunnen. Lapsi on erittäin kuuluisan ihmisen lapsi. Viestin lähettäjä ja lapsen isä ovat tuttuja keskenään (lapsen isä tuskin kuitenkaan tietää kuvasta). Kuvassa oli mukana teksti, eikö ole suloinen?
En tiedä miksi tuttuni lähetti kuvan, emme ole puheväleissä. Mietin vaan pitäisikö minun näyttää kuvaa poliisille tai kenties koittaa ottaa yhteyttä (luultavasti ei onnistu) lapsen isään?
Kommentit (13)
Miksi hän lähetti kuvan juuri sinulle? Oletteko hyviäkin ystäviä?
Joku kuvan lähettäjän tuttu on voinut kysyä siltä, että miltäs "Maija" nykyään näyttää, onko kasvanut tms. Ja on sitten lähettänyt kuvan mutta vahingossa sulle.
Miks et vaan laita viestiä ja kysy, että miksi moisia lähettelee?!
Yhteys vaan lapsen vanhempiin. Itse haluaisin ainakin tietää, jos joku lähettelisi tekstiviesteillä kuvia alastomasta lapsestani.
Lapsi on tyttö, 5v-7v. En jaksa googlettaa tarkkaa ikää lapselle.
Mies on häiriköinyt minua usein tekstiviesteillä.
Ukko on kiero, tietää etteivät tekstiviestit kuulu kotirauhanrikkomisenpiiriin. Poliisin olen ollut yhteydessä (en siis tuon kuvan takia).
Siis joku lähetti sulle alastoman, kuuluisan ihmisen lapsen kuvan kännykkään. Juu niin varmasti...
Lapsi on tyttö, 5v-7v. En jaksa googlettaa tarkkaa ikää lapselle.
Mies on häiriköinyt minua usein tekstiviesteillä.
Ukko on kiero, tietää etteivät tekstiviestit kuulu kotirauhanrikkomisenpiiriin. Poliisin olen ollut yhteydessä (en siis tuon kuvan takia).
Ottaisin ehdottomasti yhteyttä lapsen vanhempiin. Kertoisin viestistä ja näyttäisin sen.
Siis joku lähetti sulle alastoman, kuuluisan ihmisen lapsen kuvan kännykkään. Juu niin varmasti...
joku Vallu Walpio, joka liikkuu paljon lapsensa kanssa, eikä varmaan itse huomaisi, kuka kuvia näpsii. Tuskin sen "julkkiksempi" ihminen :).
Kun tämä asia ratkeaa niin tulen sitten kertomaan.
Vaikka sulla voi olla vaikeuksia saada yhteyttä vanhempiin, niin poliisi voi sen hoitaa, ja muutenkin, ei ole sun asia pohtia, vaan poliisin työ on selvittää asia.
Siis mitä väliä sillä on KENEN lapsi on kyseessä? Aseta itsesi asemaan jossa SINUN 5-7v lapsestasi joku lähettelee alastonkuv(i)a, tykkäisitkö? Minä en! Olisin ikikiitollinen jos joku vahingossa kuvan vastaanottanut kertoisi minulle tai suoraan poliisille joka ottaisi minuun yhtettä.
Tulin nyt laittaneeksi että tunnetun ihmisen lapsi kun viestissä kerrottiin kenen lapsi kyseessä. Se on sivuseikka! Kiukkuiseksi minut sai juuri se että mietin jos oman lapsen kuvia läheteltäisiin.
Mailia suoraan Aalto-Setälälle vaan. "Huippujulkkiksen lapsi pedofiilin uhrina!!!"
Tuli kuva sinulle vahingossa? Onko tämä provo?