Miksi meidän perheessä ei sairasteta?
Olen seurannut työkavereiden ja tuttavien ilmoituksia flunssista ja oksennustaudeista ja niiden runsaus ihmetyttää.
Onko normaalia, että perheeni (mies, tyttö 3 lk, poika eskari) kukaan jäsen ei ole ollut flunssassa/influenssassa tai oksennustaudissa kahteen viimeiseen vuoteen ja me aikuiset olemme olleet viimeksi kipeinä 5-6 vuotta sitten?
Mistä hyvä vastustuskyky mahtaa johtua? Syömme pikaruokaa muutaman kerran kuukaudessa, jotain einesruokaa noin 1-2 krtaa viikossa, karkkia karkkipäivinä ja aikuiset juovat yhteensä 1-1,5 pulloa viiniä viikonloppuisin. Ei siis mitään superterveellistä elämää. Urheilemme ns. normaalista (lapset enemmän, aikuiset n. 2 krtaa viikossa).
Eilistä ruokaa ei syödä koskaan, ei myöskään vanhojen päivämäärien tuotteita.
Mikä on oman perheesi saldo?
Kommentit (17)
Viime vuonna kummallakin oksutauti ja pari kuumetautia. Aikuisille tarttuivat samat pöpöt.
Kuulostaa kyllä tosi pieneltä määrältä.
NYt sikainfluenssa tarjoaa monelle vapaan viikon töistä...
eivätkä lapsetkaan, lapsuudenperheesäni ei myöskään sairasteltu. Mies sen sijan on sairas tuon tuostakin kuten koko lapsuudenperheensä, lienee siis perintötekijöillä osuutta asiaan.
Yleensä alle kouluikäiset ovat niitä jotka sairastavat ja eniten alle 3-v.
No en varmaan niin, kun olin ainoa lapsi ja kotihoidossa kouluikään asti. Ekat vuodet asuttiin vielä jossain hornan tuutissa, missä ei ollut kerhoja tai muita mahdollisuuksia tavata isompia lapsilaumoja. Ei sinällään liity a.p.:n tapaukseen, mutta olen usein miettinyt miten paljon helpompaa on välttää tartuntoja, kun lapsi/lapset ovat kotihoidossa.
Itse sairastin pienempänä lapsena paljon, keräsin vastustuskykyä, nykyään tuskin koskaan sairas. Sama juttu oli, etten kouluiässä enää sairastanut.
Nyt kun muistelen, eivät vanhempani koskaan maanneet sairaina. Muistan useita lukuvuosia, kun poissaolosaldoni todistuksessa oli nolla.
moni työkaverini on flunssassa 4-6 kertaa vuodessa, joku poissa jopa kuukausittain. Ehkä kynnys jäädä kotiin on myös matala?
meillä vielä sairastavat (ovat 5 ja 6).
Ja en todellakaan sano sairastavani, että voisin lintsata töistä. Päin vastoin, yleensä sinnittelen töissä kipeänäkin, sillä poissaoloja tulee jo lasten sairastelusta tarpeeksi :(
Meillä syödään ihan hyvin ja monipuolisesti, hyvin vähän eineksiä tai pikaruokaa tms.
Meillä ollaan tarkkoja puhtaudesta ja kotitekoisesta ruoasta, mutta silti sairastellaan usemman kerran vuodessa :(.
olen ollut sellainen lapsesta saakka, samoin isäni. Onneksi lapsilla on vastustuskyky kasvanut iän myötä, mutta mulle iskee kaikki pöpöt edelleen
muuta selittävää en keksi kuin lasten ikä
Meillä siivotaan suht koht, eli ei neuroosia eikä pölypalleroita
viimeksi tänä aamuna mietin, katsooko työkaverit kieroon kun menen räkimään duuniin, mutta menin kun en voi nin paljon poissaoloja ottaa
mutta kuten jo edellä, niin kouluikäiset sairastavat vähemmän kuin pienet leikki-ikäiset. Meillä esikoinen sairasti eniten siinä 2½-3½ vuoden iässä, ja sen jälkeen on ollut ehkä 1-2 flunssaa tms. vuodessa. Kuopus on nyt hieman alle 2 vuotias, ja on sairastanut yhden flunssan ja yhden oksennustaudin. Eli ei meilläkään niin kauheasti sairasteta. Saa nyt sitten nähdä miten käy, kun kuopuskin aloitti hoidon.
Itse olen tänä vuonna ollut tuossa oksennustaudissa missä kuopuskin, mutta mitään petiin kaatavaa flunssa en muista aikoihin sairastaneeni. Onneksi, sillä migreenissäkin on ihan riittämiin...
Minä, mies ja lapset 1v5kk, 6v ja 8v. Minulla kuumetta tai flunssaa viimeksi varmaan 5 v. sitten. Mies ei ole sairastanut koko 8 vuoden yhdessäolon aikana mitään tautia.
Nuorin lapsista ei vielä mitään tautia. Vanhemmat lapset kerran kahdessa vuodessa flunssassa.
Meillä ei ole liian puhdasta, kotiruokaa syödään, pikaruokaa pari kertaa kk. Lemmikkeja meillä on aina ollut, allergioita ei.
Meillä taas sairastetaan. Mun äiti sanoo, että mä olin lapsenakin koko ajan kipeä (olin muuten kotihoidossa maalla kouluun asti). Suurin piirtein kun kaupassa kävi, niin mä tulin kuumeen kanssa kotiin. Ja mulla oli aina vielä tosi kova kuume.
Mieheni on myös sairastelija.
Nyt aikuisiällä on löydetty kummastakin kaikenlaista kremppaa, sydänvikaa ja suolistovikaa. Varmaan selittää tuota sairastelevuutta. Kyllä mä edelleenkin sairastan muutaman flunssan vuodessa.
Lapset ovat päiväkodissa ja uskoisin kohtuullisen keskivertoa. Ei mitään korvatulehduskierteitä, mutta perusflunssia ja mahatauteja. Me ollaan otettu kaikki saatavilla olevat rokotukset, joten pahimmat (rota, vesirokko jne.) eivät ole meille tulleet.
Meillä lapset sairastaneet eniten alle 3-vuotiaina, sen jälkeen taitaa vastustuskyky parantua. Harvalta tuo tietysti kuulostaa, itse sairastan 3-4 pientä flunssaa vuodessa.