Mitä helvettiä tää yh kuvitteli???
Lapsella sikainfluenssa, mutta hoitoon vaan pitäis viedä. Ja kehtaa vielä valittaa!
http://www.iltalehti.fi/sikainfluenssa/2009080810050051_si.shtml
Kommentit (11)
Oliskohan kyseessä virikelapsi, koska pelkkä sikainfluenssan varoaika ei ole 4kk?
eivät tajua pitää lapsiaan kotona. Vihastuttaa! Tuleeko näille äideille tai isille edes mieleen, että jossain heidän lapsensa päiävkotikaverin perheessä saattaa olla oikeasti erittäin vakavasti sairastuneita ihmisiä (syöpää tms) eikä sinne kaivata yhtään ylimääräistä pöpöä? Ei, kun omaa napaa vaan tuijotetaan. ARGH!
No on tuossa minusta nyt paljon järjetöntä toimintaa. Lapsi saisi olla kotona, jos kerran jotain oireita oli. Toisaalta, jos tiedettiin kunnan taholta, että sikainfluenssainen äiti on yksin lapsen kanssa kotona, niin eikö olis ollut järkevää toimittaa vaikka kassillinen ruokaa oven pieleen kotiapuna? Jos ihmisellä on 40 asteen kuume, niin ei siinä nyt kovin kaupassakäyntikunnossa ole lapsen kanssa vielä.
on mahdollisesti raskaanaolevia hoitajia. laspia joilla on raskaanolevia äitejä tai vaikean sairauden saaneita. jne..
Pikaksen pitäsi ajatella, ennekuin valittaa johonkin lehteen.
Lääkärihän sen päätöksen tekee onko lapsi hoitokuntonen.
Itse en veisi lievästi kuumeilevaa lasta hoitoon mutta jos itse olen sikainfluenssassa niin voihan se olla tarttunut perheenjäseneen.
Mutta ylilyöntihän toi on hoitopaikalta jos kerran en ennen joulukuuta voisi hoitoon mennä?!
Tässä on subjektiivisen hoidon oikeus jo kaukana.
Ei ne voi sanoa ettei terve lapsi voi tulla hoitoon.
Olisko "painovirhe" tuossa jutussa?
On se jännä kun se oma napa kaivertaa tällaisissakin tapauksissa. Meidänkin poikien pvkodissa on lapsia, joiden vanhemmat tuuppaa lapsillee suppoja, jotta saavat kuumen alas ja lapsen hoitoon....Hoh hoijaa!
Minkä ihmeen takia niitä lapsia sitten tehdään ellei voi niitä hoitaa silloinkin kun ovat kipeitä?! Varmasti, jokainen työpaikka joustaa....ja yksikään firma ei ole tähän päivään mennessä kaatunut siihen, että työntekijä on sairastavan lapsen kanssa kotona ja jos kaatuu joskus tulevaisuudessa niin kaatuisi varmasti ilman, että ollaan kotona lapsia hoitamassa kun ovat kipeinä!
tuota joulukuussa alkavaa esikoulua??
JOS se olis totta niin en ymmärrä kanskaan et miks pitäs odottaa 4kk et saa viedä takas hoitoon.
MUTTA eihän tuossa mitään pk-paikkaa evätty vaan kehotettiin pitämään jo oireileva lapsi kotona!! Mikä on täysin ymmärrettävää ja oikein!!
Ja vaikkei lapsella ollut todettu sikainfluenssaa niin sanottiin kuitenkin et "niveloireita".. eli eiköhän oo todennäköistä et oli.
Mutta kieltämättä ihmetytti et kauppaan joutui raahautuun? Joko ei oo yhtään yhtään tukea perheen elämässsä (sääli!!) tai äiti on joku helvatan marttyyri...
Ja jos on yhtään rahaa niin ois palkannut tällaisen "kodinavun" mitä joka lehdessä mainostetaan käymään kaupassa puolestaan!!
Joku joka voi omasta puolesta käydä kaupassa ja apteekissa.
hoitoon saa tuoda vasta 4 kk:n päästä (!?)