Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tekisi niin mieli lomamatkalle lämpimään,mutta:

Vierailija
31.08.2009 |

Tuo ketaleen s.influenssa ahdistaa,kun vauva on vielä niin pieni.

Meillä on ollut tässä surua jos jonkinmoista ja tuntuu ettei mikään olisi ihanampaa kuin lähteä perhelomalle jonnekin lämpimään.

Miten on,uskaltaisitteko matkustaa kolmen lapsen kanssa joista yksi on vasta n.4kk matkan aikana?

(nyt ikää 2kk ja ajattelin ennen joulua jotain reissua)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mihinkään reissuun vielä. Varsinkaan, kun se possunuha on vasta käynnistämässä voimiaan.



Toinen (ja suurempi) syy, etten lähtisi mihinkään etelän aurinkoon, on se, että mielummin säästäisin tätä maapalloa tuolle lapsellesi vähän pidemmäksi aikaa. Kaikenlainen turhanpäiväinen lomalentomatkailu voisi jo vihdoinkin loppua!



T Ap:n ekoterroristi

Vierailija
2/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri tuon possutaudin vuoksi. Ajatus ahtaasta lentokoneesta, jossa sama ilma kiertää kehää... hui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olen lähdössä. Minua ei se possunuha pelota, mutta ennemminkin miettisin, olisiko matkailu 4 kk:n ikäisen lapsen kanssa kivaa...Itsellä lapset jo isoja (7 ja 13) ja heidän kanssa jo matkailee mielellään. Possunuhatartunnan vooi saada suomessakin, eikä minusta nyt joku kanaria kuulu erityiseen riskiryhmään.

Vierailija
4/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse matkustin paljon pienen vauvan kanssa (1v ikään mennessä oli 12 maassa vierailtu). Mikään ei ole helpompaa kun vauvan kanssa matkustus - ruuat kulkee hyvin mukana :) Ja mielummin niitä rattaita työntelee % puistossa istuskelee etelän rannoilla kun Suomen syksyn sateissa.



Eli matkaan vaan.



Ihan yhtälailla voit pelätä influenssaa Suomessa. Sitä paitsi, parempi sairastaa ekassa aallossa, jos tulee niin tulee.

Vierailija
5/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

possunuhan kannalta uskaltaisin kyllä Euroopassa liikkua ihan hyvin. Jenkkeihin tai Etelä-Amerikkaan en lähtisi vauvan kanssa.



Musta tuntuu, että vauvan kanssa matkustaminen on jopa helpompaa kuin esim. 2-vuotiaan. Vauva matkustaa vaunuissaan, nukkuu paljon ja yleensä missä vaan, ruoat kulkee mukana jne. Leikki-ikäisellä päiväunet rajoittavat liikkumista valtavasti ja siinä iässä ei yleensä enää nukkuminen onnistu missä vaan. Vauvan kanssa voi päiväuni aikaan kävellä kaupungilla tai museossa tai missä vaan.

Vierailija
6/6 |
31.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta noin vaan muuten en pitäisi ajatuksesta viedä jotain 4kk ikäistä jonnekin ulkomaille. Sitten kun on lähempänä 1v olisi jo ok.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kuusi