Miksi ihmeessä vessapytty ei saisi olla pesuhuoneen yhteydessä?
Meillä on niin enkä ole kuullutkaan ennen kuin tuosta toisesta viestistä luin että oikein tekussa on opetettu ettei saisi olla pesuhuoneen yhteydessä. Kyllä meillä erillinen ykkösvessakin on, mutta en sitä koskaan käytä koskan sielä iskee ahtaan paikan kammo ;). Pesuhuoneen vessassa sen sijaan on mukavan avaraa kakkia.
Kommentit (11)
pesuhuoneineen tehdään kotikylpylämäisiksi, jolloin spa-tunnelman rikkoisi pönttö. En mäkään meille pönttöä pesuhuoneeseen halunnut, vaan tuli samaan kerrokseen saunan kanssa erillinen vessa.
En tykkäisi itse ottaa suihkua samaan aikaan kun mies istuu vastapäätä paskalla.
Meillä on erillinen wc ja sitten saunan pesuhuoneessa on pönttö, väliseinäke tosin niin että suihkusta ei ihan suoraan näe. Eihän siinä kenenkään tartte paskalla istua kun toiset saunoo, mutta pissalla on kiva käydä kesken saunan ettei tarvii märkänä ympäri kämppää hipsiä. Ja meillä saunotaan paljon ja pitkään kerrallaan, ja juodaan lauteillakin eli pissahätä väistämättä kesken saunan tulee.
pesuhuoneineen tehdään kotikylpylämäisiksi, jolloin spa-tunnelman rikkoisi pönttö. En mäkään meille pönttöä pesuhuoneeseen halunnut, vaan tuli samaan kerrokseen saunan kanssa erillinen vessa. En tykkäisi itse ottaa suihkua samaan aikaan kun mies istuu vastapäätä paskalla.
Spa-tunnelma juu, meillä lähinnä kaatis-tunnelma kylppäri-vessa-yhdistelmässä. Pyykkihuolto ja siivouskamat sekoittavat tilan kyllä just niin, että yks pönttö ei enää paljoa ahdista ;-)
JA pönttö myös saunan pesuhuoneessa.
Meillä käyttävät lähinnä lapset pesuhuoneen pyttyä saunoessa jos hätä yllättää. Ison hädän yllättäessä me aikuiset kyllä hipsitään erilliseen vessaan.
En itse tykkää yleisöstä istunnolla. =O) Hajuistakaan ei tarvi muiden kärsiä saunoessa!
Onhan se hienompi kylppäri. Mut jos tuossa tarkoitetaan just sitä, kun toisinaan on vain se yksi pönttö, ja jos sitten on pakko mennä sinne kun toinen on suihkussa. Tuosta yhdestä tuli mieleen, käyttekö te muut paskalla silloin kun haluttaa? En minä ainakaan voi päättää, että nyt menen, vaan silloin kun tulee, ja silloin on monesti kiire.. Ei siinä voi puolta tuntia odottaa. Ja jos voi, on hätäkin ohi. Ilmanko niitä sitten pitää lehtiä vessassa olla jos siellä tunti pitää päkistää. Ei vaan onnistuisi mulla.
ja se on pienellä väliseinällä erotettu suihkusta. Kyllä minua harmittaa, ettei ole eri vessaa. Käytännössä juuri koskaan ei ole tilanteita, että pitäisi mennä vessaan kun joku saunoo. Esim jos on vieraita niin käyvät saunasta jäähyllä ja sillä välin voi kipaista vessassa.
Silti erillinen vessa olisi etu.
En ostaisi ikinä asuntoa missä on kylppäri ja vessa erikseen!
Toki voi olla kakkosvessakin ja siellä vain lavuaari ja pytty mutta kylppärissä pitää ehdottomasti olla suihku, lavuaari ja se vessanpytty. Muuten ei tuu kauppoja.
että talon ainoa vessa on kylppärissä. Ja se ei todellakaan ole nykyaikaa.
Mutta sitten myöhemmin selvisi, että onhan siellä erillinenkin vessa,joten kyllähän se sitten menettelee.
av-mamma voi ahdistua.