!05MARRAS05!
Pitkästä aikaa :) Katsotaan eksyykö tänne enää kukaan marraskuinen.
Pojat kasvaa huimaa vauhtia, niin tosin minäkin, odotan kolmatta lasta perheeseemme raskausviikolla 16 :)
Onni aloittaa tanssitunnit parin viikon kuluttua. Satutanssia :) Uimaan oppi mökillä. Tippui altaaseen ja osasi kun osasikin pysyä pinnalla. Samanlainen hölösuu on edelleen, innokas ja vauhdikas. Sisukin tulee perässä, melkoinen tarmopesä! Onnikin juoksee karkuun jos Sisu suuttuu.
Raskaus on edennyt mallikkaasti. Alkuun olin todella huonovointinen 3 kuukautta, kuten kuvioon kuuluu. Sikainfluenssan sairastin myös, siitä on jo 3 viikkoa aikaa. Oli melkoinen pöpö, mutta ei maineensa arvoinen ;D
Tulkaa kertomaan kuulumisia!
Noema, jonka vanhat tunnukset eivät enää kelvanneet.
Kommentit (5)
Piiiiiiitkästä aikaa ehdin tänne juttuja katselemaan ja huippu-uutinenhan odotti, onnea Noema jos vielä satut tänne eksymään.
Pojat todellakin kasvaa huimaa vauhtia. ja meno on sitten sitä luokkaa...
Töihin paluu mulla on edessä 1.1 oikein uuden vuoden kunniaksi. Asuntokauppoja tässä mekin odotellaan, sitä unelmien omakotitaloa tai tonttia, ei kumpaakaan just nyt näköpiirissä niin asustellaan sitten tässä vielä tovi.
Täytyy yrittää useammin käydä kurkkaamassa että mitä tänne ystäville kuuluu.
Syksynjatkoa kaikille!!
minäkin vähän kirjoittelen jotain kuulumisia.
kesällä sain keskenmenon, mutta eilen tein vahvan haamun joten saas nähä miten käy..kolmas siis tulosa jos on tullakseen.
helmikuun alusta mies joutuu leikkaukseen sairautensa takia josta ollukkin joskus puhetta.. toivottavasti selviää kun pelkään kauheesti niitä riskejä :(
Noora kasvaa edelleen kovasti(4v. oli 117cm ja 21kg) ja on kovin omatahtoinen. Tällä hetkellä joku kauhee uhma päällä ja jokaikinen pvä on tappelua. Tosin leikkii taas paljon veljensä kanssa ja jos ovat hetkeekään erossa niin ikävöivät toistensa perään. Muuten vaan mennään pvä kerrallaan.
kirjoitelkaahan muutkin kuulumisia, tosin meiän pino se vaan kuihtuu kuihtumistaan...
terkuin Nia
Sain vihdoinkin aikaiseksi rekisteröityä uudelleen. Ei ole tullut kirjoiteltua, kun vanha nimimerkki auringonkukka05 ei kelvannut enää. Nyt siis Auringonkukka05+09 lasten syntymävuosien mukaan.
Meidän perheeseen syntyi 9.7.09 toinen poika. Ihana, aurinkoinen pikkumies nimeltään Joona. Jesse on ottanut pikkuveljen hyvin vastaan, toki mustasukkaisuutta on ollut, mutta se ei ole onneksi kohdistunut suoraan Joonaan vaan kiukutteluna meitä vanhempia kohtaan. Ja aika mukavasti alkaa jo helpottaakin. No päivästä riippuen tietysti ja Jessen väsymyksen tilasta yms. :-)
Onnea Noemalle kolmannesta raskaudesta ja samoin Nialle, toivotaan että se haamu siitä vahvistuu. Ja tsemppiä miehesi leikkaukseen, toivottavasti kaikki menee hyvin.
Jokohan Noema on saanutkin nyytin kainaloon? Tulehan kertomaan kuulumisia jos satut piipahtamaan täällä Vauvan sivuilla. Paraskin hoputtaja kun en ole varmaan vuoteen kirjoittanut mitään. ;-) Kiva oli lukea myös Tintta-liisan ja tamatun kuulumisia.
Meillä on lähtenyt arki rullaamaan hienosti tällä uudella kokoonpanolla. Joona on tosiaan sellainen rauhallinen ja tyytyväinen tapaus, ja kun Jesse oli aikanaan hyvinkin vaativa ja itkuinen vauva niin kovin helpolle on tuntunut. Tosin viime päivinä Joona on alkanut myös näyttämään että häneltäkin löytyy temperamenttia, on tainnut ottaa mallia isoveljestään. ;-)
Jesselle kuuluu hyvää, käy tutussa päiväkodissa 2-3 päivänä viikossa. Nauttii kovasti kun pääsee leikkimään kavereiden kanssa ja saa vaihtelua kotona pörräämiseen. Vaikka aluksi podinkin morkkista siitä että vien Jesseä tarhaan kun olen itse kotona, tämä on osoittautunut erittäin hyväksi ratkaisuksi kaikkien kannalta. Jesse on löytänyt päiväkodista itselleen myös parhaan kaverin, jota nähdään myöskin tarhapäivien ulkopuolella. Muuten Jesse on edelleen melko arka ja hitaasti lämpenevä uusissa tilanteissa ja uusien ihmisten parissa eli esimerkiksi leikkipuistossa ei ala leikkiä tuntemattomien lasten kanssa.
Kotioloissa taas on ihan toisenluonteinen räväkkä ja äänekäs rokkipoika, joka kulkee aina joku soitin kädessä ja tekee myös rumpusettejä itselleen milloin mistäkin. Ja musiikkia kuuntelee aina. Tohtori Orf on yksi suosikeista, Lauri Tähkä, J.Karjalainen, ihan perinteisetkin lastenlaulut kelpaavat vielä. Saas nähdä millainen muusikko tuosta vielä kasvaa. :-)
Mitäs muille marraskuisille kuuluu?
Salasana oli unohtunut, joten olen nimimerkki nyt hiukan erilainen.
Meille syntyi Runebergin päivänä tyttö :) 4508g täyttä kamaa, pelkkä istukka painoi jo 1kg :D Tumma tukka ja silmät kuin pikeä. Äitinsä kopio. Synnytys oli helppo ja siitä jäi ihana muisto, tähän on hyvä lopettaa.
Pojat ovat ottaneet pikku friidun hyvin vastaan ja vauvan hoitamisesta kisaillaankin jo.
Onnea Auringonkukalle vauvasta! Raskanaoleville jaksamista!
Itselläni oli tämä viimeinen raskaus niin sanotusti hanurista. Jouduin ambulanssillakin kerran sairaalaan kun ei taju enää pysynyt ja näkökenttä oli täynnä palloja. Osastolla olin hoidettavana yhden jakson. Onneksi rankka raskaus palkittiin helpolla synnytyksellä :)
Noema kera Onnin, Sisun ja pikku Fridan
Päätinpä tulla kurkkaamaan pitkästä aikaa tänne, ja olihan täällä kirjoitusta ;D
Onnea noema, ihanaa oli lukea raskautumisestasi!
Meille ei ihmeempiä kuulu, Lotta on edelleen ujo ja rauhallinen kodin ulkopuolella (ja kotonakin jos vieraita ihmisiä tulee kylään ...) Mutta selkeästi hoidossa olo on kuitekin auttanut niin paljon että uskaltautuu jo leikkimään muiden lapsen kanssa, eikä pelästy vaikka tulevat lähelle. Äitinä olen todella ylpeä siitä kehittymisestä.
Kesäloma on kohta vietetty, mies on jo aloittanut työt, minulla on vielä ensi viikko lomaa. Loma-aikana on tullut käytyä Muumimaailmassa, Ikaalisten kylpylässä ja Ti-ti nalle talossa. Kaikkialla oli oikein ihanaa olla. Ja Lotta nautti täysin siemauksin. Ti-ti nalle talo oli ehkä se kaikkein paras kokemus.
1.9 aloitan töissä 6 tunnin työpäivät, totesin että meille se oli kaikkein paras ratkaisu kun tuntui että olin aina iltaisin poissa, ja monesti työvuorot alkoivat 11-13 välillä.
Talokin myytiin pois (ensimmäinen kävijä osti), nyt muutetaan vuokralle ja etsitään joko uutta taloa tai sitten yritetään saada tontti, mihin rakentaa uusi talo meille. En tiedä miten Lotta suhtautuu muuttoon, varmasti rankka kokemus voi olla kun on niin herkkä muutenkin. Hoitopaikka saadaan pidettyä onneksi vielä ennallaan, niin siinä ei tapahdu muutoksia. Liiat muutokset olis meidän neidille liikaa ...
Nyt mentävä nukkumaan, mutta eiköhän tästä jotain irtoa teille jotka jaksatte käydä kurkkaamassa mitä tapahtuu (vai tapahtuuko mitään)
Tintta-liisa ja Lotta