Siis MIKSI te oikein pelkäätte sikainfluenssaa? Onko teillä vaikeuksia ymmärtää
sen todellista vakavuusastetta (=lievä) ja esim. sitä, että käytännössä tautia on todella vaikea välttää?
Kommentit (42)
vai ei? Pelko ei pelasta maailmaa siltä. Rukoilla voi, ettei se muunnu. Muuta ei voi tehdä. Asia ei ole vallassamme.
Ihan tavallinenkin influenssa tappaa ihmisiä, jos nyt kuolemalla halutaan spekuloida.
Toisaalta meistä jokainen kuolee kuitenkin joskus eli onko sillä nyt niin iso merkitys, että mihin kuolee? Ja joo, kukaan ei halua kuolla kun lapset on niin pieniä jne mutta koskaan et tiedä, mikä aamu on viimeinen.
ettet jää auton alle, saa aivoverenvuotoa, syöpää, asl:ää, ettet putoa kallionjyrkänteeltä tai ettei meteoriitti putoa päähäsi.
Sen voin kyllä luvata varmaksi, että sinä kuolet johonkin.
ap
sä voit minuutin kuluttua kuolla aivoinfarktiin. Tai joutua huomenna auto-onnettomuuteen. Tai tukehtua pullaan aamulla.
Voitko luvata, että se ei ikinä muunnu tappavaksi?
Ja suurin osa heistä on myös parantunut normaalisti. Aikuisille se on vaarallisempi kuin lapsille.
ap
mutta jos on enemmän riskejä sen todennäköisempää kuolla niihin!?
OT, mutta:
ihmettelen aina niitä jotka sanovat jonkun taudin jyllätessä (siis olis kyse vaikka lievästä vatsataudista) että ihan turha vältellä, on jo tarttunut jos tarttuu. Tottakai suurempi riski saada tauti jos ei välttele kuin että ei.
Englanissa viimmeksi. Lapsi oli täysin terve kuoli 2 päivää oireiden ilmaannuttua.
Tämä on riskitauti terveillekin ihmisille.
Viruksilla on tapana vahventua ja heikentyä. Se on vuoristorataan verrattava ilmiö. Sikavirus ei poikkea tästä muista.
tätä menoa, joka alkaa tuntua välillä jo hysterialta. Eiväthän viranomaisetkaan ole varautuneet sikainfluenssaan paljon normaalia vuosittaista influenssaa kummemmin? Eikä mitään massakuolemia ole odotettavissa eikä pommisuojiin ole käsketty käpertyä...
Eiköhän asiasta ilmoitettaisi hätäviestillä ja yleisellä ulkonaliikkumiskiellolla jos meidän kaikkien henki olisi nyt vaarassa. Itse en ainakaan aio hamstrata ruokaa kaappeihin, olla hoitamatta töitäni tai päivittäisiä menojani. Eiköhän tästä hengissä selvitä. Kunnes kuollaan.
Pelko on luultavasti pahempi kuin se tauti, ja mitä jos se muuntuukin tappavammaksi - sitten se muuntuu. En voi sille YHTÄÄN mitään. Sellasta on maailman meno. Siihen asti voin pestä käsiäni, suojella itseäni ja lapsiani kuten muutenkin suojelen taudeilta ja onnettomuuksilta. Jos kuolen, niin kuolen, joka tapauksessa kuolen jossain vaiheessa. Luotan siihen, että jokaisen elinpäivät on jossain määrätty.
Ja viranomaiset on kyllä varautuneet tähän sikaflunssaan. Huono tilanne on kehitysmaissa, missä ei varmaan todellakaan ole rahaa rokotteisiin, ei ole sellaista määrää tehohoitopaikkoja väkilukuun nähden eikä edes normaalia hygieniatasoa.
Niinkuin myös syöpään tai auto-onnettomuuteen. Pointtihan on vain se, että kuoleminen on hyvin epätodennäköistä. Miksi hysterisoida asiasta, joka on epätodennäköinen?
Pelkäättekö te samalla lailla myös esim. vesirokkoa? Tiesittekö, että siihenkin voi lapsi kuolla?
ap
kaikkeen kuolee ihmisiä ja myös lapsia. Oikeasti vaarallinen tauti niittäisi hetkessä tuhansia ihmisiä. Itse sairaanhoitajana nään paljon enemmän ruumita, jotka aiheutuu esim. tavallisesta influenssasta, syövästä, alkoholista, itsemurhista jne.
Jos joku lapsi on kuollut Englannissa sikainfluenssaan, niin se on todella ikävää. Mutta haloo...lapsia on pahoinpidelty tänä sikainfluenssa aikana hengiltä pelkästään Euroopassa varmasti monikymmenkertaisesti.
Kuolonuhreja pitäisi olla valtavasti enemmän, että huolestuisin.
Sairatuneiden määrä on kasvussa ja mitä tässä on tullut seurattua, määrät ovat nousussa, aika nopeassa sellaisessa.
Arvion mukaan kaikkia tautitapuksia ei ole edes diagnosisoitu. Eli sairastuneita on arvion mukaan enemmän.
Eipä mene kauan kun täälläkin kysellään kuulumisia miten lievästi tai vakavasti sairastettiin sikaflunssa. Ja kuin monta kuolutta on kenenkin perhekunnassa.
Itse raskaana ollessa sain influenssan joka muuttui nopeasti keuhkokuumeeksi. Ilman hoitoahan olisin ainakin kuivunut aivan täysin. Yskiminen käynnisti oksennusrefleksin noin 50 kertaa päivässä. En jaksa tai välitä murehtia sikainfluenssaa.
Meillä Suomessa on kuitenkin hoitoa mahdollista saada. Toista se on kehitysmaissa.
kolmenkymmenen sijasta, jos joku Suomessa sairastuu vakavasti?
Nyt kannattaisi laittaa vähän jäitä sloggeihin.
että ihmiset todella pelkäävät hysteerisesti kuolevaisuuttaan eivätkä ota sitä huomioon ollenkaan. Nykyään on ihan mahdoton ajatus kuolla tautiin. Tai ylipäänsä mihinkään. Koko maailma on ihan ällikällä lyöty kun joku puolijumala Michael Jackson kuolee. Kuitenkin, joka ikinen meistä tallaa tätä maapalloa varsin lyhyen ajan. Tämä pandemia ei ole ensimmäinen, eikä viimeinen, ja provoja kirjoitellaan av:lla hamaan tuomiopäivään asti. Pallo pyörii, ihmiset syntyvät ja kuolevat. Paras lääke sikainfluenssaan on mielestäni sen selvittäminen, mitä elämä ja kuolema todella merkitsevät. Entä sitten jos kuolenkin, mihin sitten mennään? Mihin ripustan toivoni ja elämän tarkoituksen?
miten omat lapseni selviävät taudista jos on tullakseen!? Varsinkin 6v. esikoinen huolettaa kun hänellä tuntuu olevan huono vastustuskyky viime aikoina. 8kk aikana sairastellut kuukauden välein joko korkeaa kuumetta tai vatsakipuja/tautia, yksi korvatulehduskin mahtuu joukkoon.
Hälle kun sikalentsu iskis niin kuume olis varmaan niin korkealla että hirvittää! Hällä siis kuume nousee AINA 40 ja yli ihan tavis flunssissakin.
Voitko luvata, että se ei ikinä muunnu tappavaksi?