Soitto poliisille etukäteen? Mahdollisesta rattijuoposta
Epäilen lasteni isän/ ex-puolisoni ajavan huomenna promilleissa. Ovat lähdössä sukuloimaan.
Ex-miehelläni on ollut putki päällä ja kymmenen vuoden kokemuksella "tiedän", että todennäköisimmin hän ei ole huomenna ajokunnossa.
Mitä voin tehdä?
-Soitanko poliisit matkan varrelle?
-Jos soitan kotiportille niin sitten on helvetti
irti kun tietää minun soittaneen.
-Jos promillet sattumoisin olisivatkin nolla, niin
turhaan olen hälyttänyt poliisin.
-miten poliisin kanssa voisi tällaisesta asiasta
keskustella?
-en voi soittaa poliisin numeroon kun siirtyy
hälytyskeskukseen.
Kommentit (12)
niin soita poliisit kun auto liikkeelä. Eri asia tulevatko/ehtivätkö. Muuten poliisia ei kiinnosta pätkääkään, siis turhat ilmoitukset tai hysteeriset mammat.
Appiukkoni ei ole kovin tarkka siitä onko ottanut ja kuinka paljon. Ei nyt ihan kännissä tosiaankaan aja mutta kuitenkin. En luonnollisesti tykkää että hän kyyditsee poikaamme jos on pienikin epäilys että hän olisi ottanut alkoholia.
Kaipaisin asiallisia neuvoja, kannanottoja.
ap
Soittaisin huomenna päivällä poliisilaitokselle. Numerot löytyy www.poliisi.fi -sivulta paikkakunnittain. Kysyisin sieltä, mitä mieltä he ovat asiasta. Jos siitä ei ole apua, soittaisin hätäkeskukseen ja kertoisin että minulla on epäilys humalaisesta kuskista, jolla on lapsia kyydissä. Siis tämä jäkimmäinen puhelu vasta sitten kun ovat lähteneet liikkeelle. Tiedän että on kynnys soittaa hätäkeskukseen, vaikka ei ole varsinainen hätätilanne. Mutta sinne on tarkoitus ilmoittaa kaikki poliisille kuuluvat asiat, joita ei voi hoitaa virka-aikana. Ja tämä kuuluu juuri niihin. Minä soitin kerran ja kerroin, että luultavasti näin hirviaidassa ison reiän ja siinä vieressä oli hirviä, jotka mahdollisesti ovat kohta autotiellä. Olivat todella kiitollisia puhelusta vaikka en edes ollut sata varma siitä reiästä.
äiti siis soitti poliisit heti, kun isä oli mennyt autoon. Poliisit tulivat heti, sattuivat olemaan lähistöllä, ja pistivät äijän puhaltamaan. Jäi sillä kertaa valitettavasti himpun alle rangaistavan rajan se puhallus, mutta poliisit kiittelivät äitiäni ja sanoivat että ilman muuta oikein ilmoittaa jos epäilys on vahva. Soita siis, heti kun tiedät heidän lähtevän.
niin, ja jos pelkäät että helvetti aukeaa kun soitat poliisit kotiportille... mieti mikä helvetti syntyy, jos mies ajaa lapset kyydissä humalassa kolarin, tai vaikka jonkun sivullisen päälle!!!
alle sallitun niin helvetti olisi irti. Toivoisin todellakin, että mies jäisi kiinni. Et taida ymmärtää.
niin, ja jos pelkäät että helvetti aukeaa kun soitat poliisit kotiportille... mieti mikä helvetti syntyy, jos mies ajaa lapset kyydissä humalassa kolarin, tai vaikka jonkun sivullisen päälle!!!
Soitat rohkeasti poliisille ja kerrot asiasi. He osaavat kyllä hoitaa homman.
Minä en nyt ymmärrä, mitä ap pelkää siinä soittamisessa? Jos jääkin rajan alle?? Mitä sitten, jos jää rajan alle? Oletpahan yrittänyt ja ehkä muistaa olla seuraavalla kerralla vähemmällä juonnilla. Ei kai miehen pitäisi saada tietää, että joku on soittanut. Ei kai ne poliisit sellasta kerro. Ei kai ne niin tyhmiä voi olla. Ja ei kai se mies voi ketään siitä mennä syyttämään ku poliisit puhalluttaa koko ajan ihmisiä. Eri asia tietenki jos tulee koti pihalle puhalluttaan. Tässä maassa on niin paljon sellasia, jotka ajaa kännissä jatkuvasti ja koko kylä tietää, eikä kukaan ilmota poliisille. Ne on vaan kiitollisia, jos joku edes yrittää saada sellasen kiinni. Kun ei nekään mahottomiin pysty rajallisilla resursseilla.
nro 7
soitetaan varmasti aika ihmeasioista, esim. sellaisista, jotka pitäisi pystyä selvittämään naapureiden kesken ilman virkavaltaa. Sinä sen sijaan et ole mistään pikkuasiasta soittamassa, soita vain, ymmärtävät kyllä ja tietävät, miten toimia.
Ei poliisitkaan mitään pysty tekemään ennenkuin auto liikkuu yhtään.