Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

millainen perhe kasvattaa sovinistimiehen?

Vierailija
27.06.2009 |

mieheni oli suhteen alussa aikamoinen sovinisti. miehen isäkin arvosteli aina mieheni siskon eli tyttärensä "isoa persettä ja mahaa". suhteemme alussa 5 vuotta sitten mies oli sitä mieltä ihan tosissaan että

- naisen ei kuulu antaa kovin nopeasti miehelle vaikka mies haluaisi

- nainen ei saa juoda, miehelle se on normaalia

- naisen pitää tehdä kaikki kotityöt ja ruoka, niistä ei tartte edes kiittää

- on "akkojen hommat", naisista puhutaan kliseisesti että "akat tykkää hössöttää" jne...

- arvioi naisten ulkonäköä, tuntemattomienkin ilkeästi

- tunteista ei oikein osata puhua, valehtelee minkä kerkiää vaikka vanhemmat uskiksia



millaiset vanhemmat kokemuksenne mukaan kasvattaa tällaisia poikia? sanomattakin selvää, että mieheni sisko taas on kasvatettu eri tavalla, esim. hän on saanut seksivalistusta, kaikki seksiin viittaava kielletty.



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka nimenomaan meidän äiti muka "vastusti" sovinismia ja "halusi tasa-arvoa" sukupuolten välille... Käytännössä se näkyi niin, että minulta (olen siis nainen) odotettiin ruuanlaittoa ja omien pyykkien pesua jo paljon varhemmin kuin veljiltäni ja niin edelleen.



Nykyisin toinen veli miellään teettää tyttöystävillään kaikki naisten työt, vaikka osaisi itsekin. Pyrkii myös alistamaan naisia. Jutuissa on jonkun verran sovinistisuutta, vaikken ihan pahimpana sovinistisikana veljeä pidäkään - lievänä tapauksena siis vain...



Ja siis meidän perhetausta on sellainen, että vanhemmat ovat koulutettuja, itseään avaramielisinä ja nykyaikaisina pitäviä ihmisiä. Ja lapsia on kumpaakin sukupuolta.

Vierailija
2/6 |
27.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sen kasvattaikin yksin leiki-ikäisestä sen leski-isä, joka oli mieheni syntyessä jo yli 40-v. Ja likeisen suhteet miehellä oli täteihinsä. äidin siskoihin, jotka ovat vahvatahtoisia, fiksuja, ja erittäin puheiaita ja aktiivisia naisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa on pelkkiä poikalapsia, äiti on huonosti koulutettu ja huonolla itsetunnolla varustettu, joka myötäilee miestään kaikessa. Isä on kovaääninen, hieman simppeli tapaus, joka ei osallistu kotitöihin vaan tykkää enempi ruuvailla autoja ja arvostaa vain kaikkea miehistä tekemistä.



Aikuisia naisia puhutellaan tyttöinä, eikä heihin suhtauduta kovin vakavasti, ns. vahvoja naisia pelätään ja siksi arvostellaan. Koulutusta ja itsensä sivistämistä ei harrasteta, vaan poikia ohjaillaan enemmän raakaan työhön. Asioista ei koskaan puhuta kuin pinnallisesti ja puheenaiheet ovat köykäisiä. Äiti passaa poikia aikuisenakin ja kokee muut naiset uhkana.



Näistä eväistä kasvaa kelpo sovinistisika.

Vierailija
4/6 |
27.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni on kasvanut juuri tuollaisessa perheessä. Ja alkuun mies olikin tosi sovinistinen, välillä ei, mutta nyt kun ikää on tullut, alkaa sovinismi taas nostaa päätään. Mua kauheesti ihmetyttää miehen perheen halveksunta naisia kohtaan. Anoppi ei arvosta meidän tyttöjä ollenkaan, vain poika on jotakin. Anopillekin kaikki naiset ovat eukkoja ja akkoja.

Vierailija
5/6 |
27.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä esimerkin poiminkin. Ex-anoppi ei ikinä tykännyt musta, vaan arvosteli ja kohteli tosi alentavasti, mm. tytötteli jatkuvasti.



Olen akateemisesti koulutettu ja minulla on mielipiteitä asioista. Tämä duunariperhe (duunareissa ei sinänsä mitään vikaa!) piti mua liian epänaisellisena tapauksena.



Nyt kaikilla kolmella pojalla on kouluttamaton tai vain pari työkkärin kurssia käynyt "tyttö"kaveri tai avovaimo. Anoppikin on nyt tyytyväinen. Nämä "tyttö"kaverit ovat hiljaisia, myötäilevät miehiään ja pysyvät pois tieltä.



T. 3

Vierailija
6/6 |
27.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kaksi