vauvan kanssa etelässä
voiko noin puolivuotiaalle vauvalle juottaa etelässä pullotettua vettä? kokemuksia? entä vesimukien/pullojen pesu, voiko vesijohtovedellä pestä?
Kommentit (3)
olimme Budapestissä 3kk vauvan kanssa. Pyysimme hotelli huoneeseen vedenkeittimen, jolla keitin vauvan maitojauheen kanssa sekoitettavat vedet. Samaa keitettyä ja jäähdytettyä vettä annoin myös kovilla helteillä janojuomaksi. Pullot ja tutit pesin ihan vesijohtovedellä ja ihan terveenä tyttö pysyi.
Suomen etelapuolella kun on monta maata... Pullovedesta kannattaa ainakin katsoa etta siina mainittaisiin etta sopii vauvan ruuan valmistukseen (yleensa se mainitaan erikseen pullon kyljessa) koska joissain vesissa on vauvan munuaisille liikaa suolaa. Joissain maissa vesijohtovesi on "puhdasta", toisissa taas ei, eli taysin riippuu siita mihin olette menossa. On olemassa desinfiointitabletteja joita voi laittaa kylmaan veteen ja puhdistaa pullot siten. Vedenkeittimesta ei oikeasti likaisen veden kanssa ole hyotya ainakaan jos kiehumisaika on alle 10 minuuttia (kuten keittimissa usein on).
onko teilla huoneistohotelli ? tuttipullothan voi vaikka kiehauttaa jos pelkka peseminen vesijohtovedella arveluttaa.