Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

suomen verotus on kyllä loputonta

Vierailija
12.09.2026 |

suomessa 5000e tienaava saa käteen melkein saman verran kuin tehdastyöläinen, on tämä kyllä sairas maa. lisää kiukkua tuo järkyttävä polttoaineen hinta, asumiskustannukset, ruuan hinta. 

 

Kommentit (104)

Vierailija
101/104 |
13.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Voisiko joku demari ketoa miksi meillä näin kovat verot?

Demarit ovat oppositiossa. Ääliö.

Siinä taas saatana yksi demarineekeriämmä raakkumassa, teillä kuten normineekereilläkin historiakäsitys ja tulevaisuuskäsitys tarkoittaa ajanjaksoa max. 15 min. sitten ja max. 15. tulevaisuudessa. Persuthan ne varmaankin oli 25 vuotta sitten hallituksessa päättämässä nykysosiaalisyöpäutopiasta, jolloin tämän paskan ja velan pohja on rakennettu?! Persuthan ne varmaan oli eduskunnassa päättämässä suomen liittämisestä EUvostoliittoon?! Eiku, sehän olikin se demarisaatana Mooses Lipponen joka sen hoiti!

Siistipä vähän kielenkäyttöäsi, jos haluat että sinut otetaan vakavasti.

Kiistattomat tosiasiathan ne teillä demaripirujen piireissä aina muovautuu sen mukaan, KUKA sanoo ja MITÄ sanoo ja MITEN sanoo.

Meillä normaaleiden ihmisten joukossa kiistaton tosiasia on kiistaton tosiasia, ihan sama kuka sen sanoo tai miten sanoo.

Vierailija
102/104 |
13.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kyllä usko että 5000 euroa kuussa sulaa noin 1200 - 1300 euroon verojen jälkeen. Sen verran jäi käteen teollisuustyössä vielä yli 10 vuoden jälkeenkin, siis kun kymmenentenä vuotena tuli palvelusvuosilisät palkkaan.

TES korotukset oli pelkkä vitsi, laskivat samalla tuotantopalkkiota niin että tes korotuksista huolimatta käteen jäi entistäkin vähemmän palkkaa. Vaikka opetteli monia uusia työpisteitä, se ei nostanut palkkaa millään tavalla.

Voiko tuollainen olla edes laillista?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
103/104 |
13.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Brutto 3000, netto 2300. Ei paljoa naurata.

No naurattaisko vaihtoehto 595€/kk? Elämä on valintoja, valitse paremmin. Ei muuta kuin hakemaan parempipalkkaista työpaikkaa jos ei pärjää tuolla palkalla. Loppuu se vtutus ja valitus.

tule meidän tehtaaseen tekemään 8 tuntia fyysistä työtä 5 päivänä viikossa ihannoimaan sitä hyvää 2500e palkkaa, kaikki menee mitä tulee ja se mikä jos vituttaa

Vierailija
104/104 |
13.09.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minkä takia Suomesta lapioidaan rahaa joka vuosi ulkomaille miljardeja euroja??? 

Ei olisi mikään pakko, koska valtionvelka on niin järjetön. 

Ukrainan avustuskin täysin hukkaan heitettyä rahaa. 

Tätä menoa vain verotus kiristyy, kunnes tämä kansa on konkurssissa. 

Eihän noissa tämän hetken polttoaineiden hinnoissa ole enää mitään tolkkua. Mitä tekee kansa? Ajaa entiseen tapaan ja kiroilee tankatessa. 

PensaMaurin TikTok videoita odotellessa.