Olen ollut kaksi viikkoa lasten kanssa lomalla ja olen väsyneempi kuin ennen lomaa
Kommentit (105)
Kaikkihan nykyään ovat uupuneita. Kotiäidit, uratykit, työttömät, mummot. Kuuluu nykyaikaan. Ennen ei valitettu. Ei kuulunut tapoihin. En sano että ennen oli paremmin. Nykyaika on vain tällaista.
Vierailija kirjoitti:
Kaikkihan nykyään ovat uupuneita. Kotiäidit, uratykit, työttömät, mummot. Kuuluu nykyaikaan. Ennen ei valitettu. Ei kuulunut tapoihin. En sano että ennen oli paremmin. Nykyaika on vain tällaista.
Kyllä todellakin valitettiin.
Kyllä minä lapseni hoidan. Perushyvät ruuat. Puhtautta. Virikettä ja lepoa.
Nyt ollaan oltu 3h retkellä takapihalla varjossa (ei liian kuuma) ja 3:ssa punkassa vettä & vesipyssyt ym.
Mä istun riippukeinussa ja luen heille kirjoja.
Se 6:n äiti
Tämä riippuu paljon lapsesta. Jotkut lapset eivät osaa leikkiä yksin sekuntiakaan, vaikka vieressä olisi iso kasa leluja ja muuta viihdykettä. Lisäksi leikkikavereita ei ole, kun kukaan ei lisäänny.
Täytyy sanoa että onneksi meillä ei ole lapsia. Oma mieheni on just tuommoinen lasten viiihdytysjoukko, jonka mielestä muita kasvatustapoja ei ole. Pienten kummilastenkin kanssa oli aina viihdyttäjä ja suorastaan haukkui minun tapani, jossa lapsen kanssa puuhattiin aina jotain perusjuttuja ja juteltiin. Yrittipä ohjeistaa omille tavoilleen myös siten että katsos, näin sitä lasten kanssa ollaan. Hän ei kuulemma itse koskaan kokenut läheisyyttä sellaisiin aikuisiin, jotka eivät tehneet hänen kanssaan koko ajan kaikkea. No, minä elin koko lapsuuteni sillä tavalla ja olin erittäin onnellinen.
En tiedä, huomaako hän nyt olevansa väärässä, kun kummilapsemme viettävät aikaa mielellään myös minun kanssani.