Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apteekissa asioimisen yksityisyydensuoja, mitä kokemuksia ja mielipiteitä herättää?

Vierailija
06.07.2024 |

Tämä on herkkä aihe etenkin monille psyykepuolen lääkkeitä käyttäville. Ymmärrän, eikä minuakaan henkilökohtaisesti haittaa, jos muut asiakkaat kuulevat esimerkiksi verenpaine- tai kipulääkityksestäni, mutta harvempi haluaa muiden ihmisten kuulevan vaikkapa hiv,- psykoosi- tai peräpukama lääkityksistään, eli lääkkeidenkin osalta on eroja.

Samoin suuri ero on mielestäni siinä, asioidaanko suuren kaupungin vai pienen pitäjän apteekissa: suuren kaupungin apteekissa on epätodennäköisempää, joskaan ei mahdotonta, törmätä tuttuihin, eikä vieraiden asiat muutenkaan kiinnosta ehkä aivan samalla tavalla, mutta pienten paikkakuntien apteekkien kautta juorut voivat lähteä liikkeelle. 

Joku vetoaa tietenkin siihen, ettei minua lainkaan haittaa jos joku kuulee lääkityksestäni ja sehän on erinomainen asia, kaikki eivät kuitenkaan ole yhtä avoimia. Mutta tahtoisitko kertoa muiden kuullen myös taloustilanteestasi, seksielämästäsi tai muista intiimeistä yksityisasioistasi? Useimmilla ihmisillä on jokin raja, jota he eivät halua ylittää muiden kuullen. Useimmille se on varmasti myös ns leimaavien lääkkeiden käyttäminen. Tiedän, ihanneyhteiskunnassa ketään ei leimata lääkkeiden käytön takia, mutta emme vielä aivan elä sellaisessa ihanneyhteiskunnassa. 

Yksityisyyden kunnioittaminen apteekissa voisikin aloittaa käytännön toimista, kuten selkeiden, yksityisten alueiden luomisesta reseptilääkkeiden noutoon. Tämä voisi tarkoittaa esimerkiksi erillisten palvelupisteiden järjestämistä tai äänieristettyjä tiloja, joissa asiakas voi keskustella farmaseutin kanssa rauhassa. Toinen vaihtoehto on järjestää toimiva sähköinen asiointi ja sen kautta lääkkeiden nouto apteekin noutolokerosta tai kotiinkuljetuksella. Kaikki eivät tosin vielä osaisi sitä hyödyntää. 

 

Kommentit (84)

Vierailija
81/84 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen törmännyt 2 kertaa tilanteeseen missä farmaseutti kyseenalaistaa reseptilääkkeet tarpeellisuuden. Toisessa tapauksessa jopa kieltäytyä myymästä ko tuotetta. Tässä mennään yksityisyydensuojan puolelle. Erikoista.

Vierailija
82/84 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yksityisyyden suojasta puhuen: eikö muita ärsytä, että pitää kertoa ääneen puhelinnumeronsa, olipa kyse sitten tokmannin kanta-asiakkuudesta, tai epassista?

Itse en koskaan latele puh.numeroani vaikka Tokmannilla, vaan näytän klubi-kortin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
83/84 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

https://areena.yle.fi/1-50393308

 

Hienoa. Olitpa löytänyt aiheeseen sopivan videon. Piti nauraa ihan kippurassa.

Vierailija
84/84 |
22.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Harvassa apteekissa on mahdollista mitään äänieristettyjä tiloja järjestää. 

Kyllä voi, rahaa se maksaa.

Ihan kuin jossain pikkukylässä olisi sellaisia rakennuksia apteekkareille tarjolla, joihin tuollaisia pykätä. Ihmiset haluavat apteekeista jotain Mehiläisen kaltaisia paikkoja vastaanottohuoneineen. Siihen ei yksikään apteekkari pysty.

 

Kyllä pystyy, jos halua on. Mutta nuo ahneet paskathan myyvät tuotteensa ylisuurella voitolla!