Auttakaa keksimään nimi mun uudelle henkilöstovuokrafirmalle? Jotain rempseää asennetta, mutta samalla jotenki old money nimi?
Nimessä pitää olla sana Capital, koska silloin se kuulostaa uskottavalta automaattisesti.
Ajattelin alkaa vuokrata ihmisiä siivoamaan, raksalle ja tehtaisiin. Itse vetänen ehkä liksoista välistä jotain 15% pojoa ihmisen välityspalkkiota, mutta istun toimistolla. Henkilöstö saa sopparit, joissa tunteja siellä täällä, tarpeen mukaan, duunit voi koska tahansa loppua, vaikka kesken työpäivän, jos niikseen tulee. Mitään varmuutta ei mistään, mutta hei, ei elämässä yleensäkään oo.
Oisko Doers Capital Oy, Pannaan Toimex Capital Oy, ehkä siis Pamex Oy, kuulostaako se liikaa siltä ammattiliitolta (PAM hyhyhyhy, ei mitään ay-jyrä hommeleitä hääräämään lähellekään mun bisneksiä)?
Kommentit (128)
Vierailija kirjoitti:
Plantation Finland
Hion tätä laittamalla siihen aina toimivan -ex päätteen, eli Plantex Finland Oy.
Vierailija kirjoitti:
Hommiin kauttamme Oy.
Kotimaan kielellä nini ehdottomasti, ei mitään pellerimpsuja englandinkielellä.
Homma Capital Oy
Capital Punishment Oy. Osoitteeksi postilokero jossain banaanimaassa (Cayman saaret aika hyvä).
Orjat-työhön Oy