Isoin yhteensattuma, joka sinulle on tapahtunut?
Minä aloitan:
Minä (naisoletettu) olin baarissa töissä, kun paikalle pamahtaa polttariporukka miehiä. Yksi heistä nojaa tiskiin, katsoo minua pitkään ja toteaa "sulla on mun mummon silmät". Noh, erikoinen iskulause sinänsä, mutta kysyin mistäpäin herran mummo on. Paikkakunta oli tuttu, noin 250km päässä. Kysyin vielä että mistäköhän kylästä siellä, ja sekin on tuttu. Selviää, että meidän mummot on sisaruksia, ollaan pikkuserkkuja, jotka ei koskaan ole tavanneet. Eli mulla tosiaan oli hänen mummonsa silmät :)
Kommentit (21)
Mä ajattelin et sanon miehelle,et hakee kans sitä juhla mokkaa alesta ja sit se tulikin kotiin kaks pakettia kädessä. Aika hauska yhteensattuma.
Vierailija kirjoitti:
Hauska tarina!!
Menittekö treffeille?
Ei me ikinä menty, kun tarkemmin katsoi niin oli kyllä sukunäköä, se jo lähtökohtaisesti vähän karmi deittailumielessä
Tuplasattuma. Kaverini kertoi, että hänen pomonsa omistaa nykyään maatilan, joka on ollut kaverini suvussa.
Minä sanoin siihen, että saman tilan on omistanut myös minun esivanhempani. Varmistimme vielä valokuvista. Sama tila.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hauska tarina!!
Menittekö treffeille?
Ei me ikinä menty, kun tarkemmin katsoi niin oli kyllä sukunäköä, se jo lähtökohtaisesti vähän karmi deittailumielessä
Nojoo, ymmärrän ettei pikkuserkun kanssa treffit ookaan pop😀
Muutin Keski-Euroopaan ja eksyin muutaman sattuman kautta yhteen suomalaisporukkaan. Kävi ilmi, että olin ollut samalla yläasteella yhden porukan jäsenen kanssa ja jopa samassa kieliryhmässä - opiskellen sen maan kieltä jossa nyt asuimme.
En nyt keksi muuta kuin, että heilallani on sama syntymäpäivä. Ei tosin samana vuonna.
Se oli jossain pitkässä jonossa elokuvateatterin lippukassalla helsingissä kun avaruuskakku alkoi pärisemään. Yhtäkkiä en tiennyt mitä elokuvaa olin menossa katsomaan, jono lyheni uhkaavasti ja kun yritin kääntyä paetakseni, Mikael Jungner seisoi takanani. Minulla ei ole muita muistikuvia siltä päivältä.
Menin kyllä katsomaan jonkin elokuvan mutta se ei muistaakseni ollut se mitä ajattelin ensiksi.
Olen syntynyt samana päivänä kuin isäni.
Lapseni on syntynyt samana päivänä kuin isänsä ja samassa kuussa. Toinen lapsemme on syntynyt minun kanssa samana päivänä mutta kuukausien välissä on puol vuotta.
Vierailija kirjoitti:
Ajoin rekan alle.
Minä taas vältin kolarin, kun en lähtenytkään liikkeelle silloin kuin oli alunperin tarkoitus.
Satuin syntymään tunnetun universumin ainoalle tunnetulle ihmiselämälle sopivalle planeetalle. Sama kävi myös kaikille tutuilleni. Älytön sattuma!
Kirjoitin teini-ikäisenä tarinoita ja yhdessä tarinassa paljon kaltaiseni päähenkilö tapasi mielenkiintoisen pojan, jonka kanssa päätyi lopulta aikuisena naimisiin. 15 vuotta myöhemmin soitan työpaikkani IT-tuelle ongelmasta, jonka hän ratkoo etäyhteydellä, juttu luistaa ja puhelu venyy. Tämän jälkeen alamme juttelemaan säännöllisesti toistemme kanssa. Miehen nimi on lähes identtinen teini-iän tarinani pojan nimen kanssa ja hänen taustastaan paljastuu valtavasti yhtäläisyyksiä luomaani hahmoon. Kun vihdoin tapaamme, jopa hänen ulkonäössään on paljon keksimälleni pojalle kehittelemiäni piirteitä.
Olemme naimisissa nykyään.
Otin sukkalaatikosta käsikopelolla umpimähkään kaksi sukkaa ja ne sattuivat olemaan samaa paria.
Ex sai kaksoset samana vuonna kuin minäkin, reilun kuukauden välein.
No esim. tavannut Atlantin toisella puolen ihmisiä, jotka muistuttavat jotain, keitä tunnen muualt. Yksi esim. yhden sukulaisen näköinen.
Hauska tarina!!
Menittekö treffeille?