Onko oligodendrogliooma gradus 2 syöpä?
Kommentit (7)
Kaikki ylimääräinen aivojen alueella luokitellaan vaaralliseksi vaikka olisikin ns. hyvänlaatuinen. Hyvin kuitenkin nykyään Suomessa ne hoidetaan.
Onko täällä ketään, joka olisi parantunut Oligodenrogliooma gradus 2, joka luokitellaan viellä aivokasvaimeksi eikä syöväksi???
Onko täällä ketään, joka olisi parantunut Oligodenrogliooma gradus 2, joka luokitellaan viellä aivokasvaimeksi eikä syöväksi???
En tiedä mistä tuon tarkan diagnoosin oot saanu, mulla on vain lyhyesti gliooma nimikkeellä ja ilmeisesti hyvänlaatuinen vaikka koepalaa ei voikaan ottaa sillä se liian vaarallista. Seurantaan joutuu ensin ja kaikkiin kuvauksiin/testeihin useaan kertaan ja siitä vasta lähdetään eteenpäin. Sitä voi kuvitella, että kaikki tapahtuu hetkessä, mutta ei se niin mene.
Kyseessä on syöpä. Oligodendrogliooma-dg:n saaneista puolet on elossa 14 vuoden päästä. Kasvaimen etenemisen ennustaminen on vaikeaa.
Oligodendrogliooma gradus 2 on matalaasteinen, leikkaus, sädetys+ puolenvuoden sytostaatti, kasvain täysin poissa, mutta uusiutumisvaara aina vissiin olemassa?
Aivokasvain, ei vakavinta luokkaa. Kannattaa konsultoida lääkäriä jos haluat lisätietoja.