Verensokerin mittaamisesta
Saako apteekista ostaa verensokerin mittaamiseen tarkoitettuja liuskoja?
Kommentit (26)
Glukoosi (U-Gluk-O). Veressä on aina tietty määrä glukoosia (verensokeri, ks. «Glukoosi»1). Normaalisti virtsassa ei yleensä ole glukoosia, mutta jos veren glukoosin pitoisuus nousee normaalia suuremmaksi, glukoosia alkaa valua virtsaan. Munuaiskynnys tarkoittaa sitä veren glukoosin pitoisuutta, jossa glukoosia alkaa löytyä myös virtsassa. Kynnys on hieman erilainen eri ihmisillä, yleensä se vastaa veren glukoosin arvoa 8–10 mmol/l. Sokeri virtsassa on siten käytännössä aina merkki liiaksi kohonneesta verensokerista eli diabeteksesta
Joku syy sinulla kai on ollut lapsesi pissaa stiksata, vai onko teillä sellainen omituinen tapa? Jos oireet viittaavat diabetekseen, silloin ihan päivystyksellisesti tarkistetaan verensokeri ja siitä sitten lähdetään tarkempaan diagnostiikkaan (myös päivystyksellisesti, jos verensokeri siltä näyttää). Pissassa voi olla tai olla olematta sokeria riippumatta siitä onko diabetes vai ei. Veri ei myöskään ole virtsaa (paitsi ehkä joillain), joten virtsan sokeriliuskoilla ei voi verensokeria tutkia (en edes yritä miettiä miten joku voi niin luulla!).
Apteekista löytyi ainakin Combur3 Test- tikkuja, joissa virtsan pH, proteiinit ja sokerit omissa testiruuduissaan. 50 tikun paketti maksoi jotain 10e tai ehkä vähän yli.
Mulle neuvolan kätilö suositteli tuota raskausajaksi ja nimenomaan raskausdiabeteksen puhkeamisen varalta - jos pissassa on sokeria niin sitten nopeasti tarkempiin tutkimuksiin.
Ja huomattiinpa sekin, että tuoremehu "tulee läpi", eli vaikka sokruarvot olivat muuten normaalit, niin appelsiinituoremehun jälkeen tikkuun tuli väärä hälytys.
Ja noita tikkuja saa ihan yksittäisillä testeilläkin, mutta ainakin mun kokemana ne ovat olleet kalliimpia kuin nuo yhdistelmätikut. Apteekkiin vaan kysymään!
ei pissassa ole sokeria ollut niin, että nuo liuskat olisivat sen näyttäneet.
Jos lapsesta on kyse, niin ihan soitto neuvolaan riittää. Sinne saa aamuajan ihan paastosokerin mittaamista varten. Ja siitä sitten hommat alkavat rullaamaan.
sopii, lähetteen veren paastoglukoosiarvon mittaamiseen, samalla voisi mittauttaa myös ns. sokerihemoglobiinin, joka kertoo sokeritasapainostasi 5-6 viime viikon aikana.
Virtsan glukoosin osoittamiseksi voit ostaa testitikkuja apteekista, mutta yleensä niissä on plussaa, vasta jos verensokeri on yli 10 - tai olet juuri juonut esim. tuoremehua ja munuaiset ovat päästäneet sokerin läpi. Negatiivinen liuskatestitulos ei siis ole riittävä todiste siitä, etteikö veren sokeriarvoissa olisi aihetta huoleen.
Kotiin voit toki ostaa verensokerimittareita, esim. Instrumentariumista tai joistain apteekeista, näistä saa ostaa myös liuskia.
Helpoin tapa on tuo lääkäriin meno, kerrot, että on huoli veren sokeriarvoista. Jos sokeriarvoissa on häikkää, sitten saatkin jo mittarin ja liuskat ilmaiseksi.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=snk03…