Painopeitto
Onko joku kokeillut esimerkiksi nukahtamisen helpottamiseksi? Niitähän on pitkään käytetty erityisihmisten kanssa mutta nykyään ilmeisesti monet muutkin kuin nepsyt ostavat.
Kommentit (45)
Vierailija kirjoitti:
Eivätkö jotkin firmat anna painopeittoja koekäyttöön? Tilasin itse oman 6 kg painavan kuitupeittoni Ruotsista, koska siinä oli reilu alennus, ja olen ollut siihen hyvin tyytyväinen. Painoa on juuri sen verran, että peitto pitää mukavasti paikoillaan, mutta muuten se tuntuu ihan normaalilta peitolta. Sen voi myös pestä pesukoneessa, mikä on minun mielestäni tärkeä juttu, koska peittoa on tarkoitus käyttää useita vuosia. Pussilakanan vaihtaminen on kyllä hieman raskasta, mutta sekin sujuu paremmin, kun oppii.
Kannattaa lukea tarkkaan koepeiton ehdot. Osalla kokeilu maksaa esim 50€/viikko. Siihen hintaan saa tarjouksesta jo oman peiton.
Vierailija kirjoitti:
Puuilosta ostin ehdin käyttää kaksiviikkoa sain allerkia oireet hirveä herätys aamulla koko vartalo oli nokkosihottuman peitossa pelästyin todella paljon en enää ikinä uskalla ostaa uutta sisälsi lasihelmiä
Mitä opit? Ei kannata ostaa sitä kaikkein halvinta kiinalaista peittoa, jonka päälikangas on kaiken lisäksi muovia (eli polyesteriä).
Laadukasta painopeittoa (>7kg) ei saa alle 150 eurolla edes tarjouksesta. Kotimaassa tehdyt ovat noin 250 eurosta ylöspäin, mutta onko se todella paljon jos nukkuu paremmin ja peiton käyttöikä on esim. 5-10 vuotta? Se tekee sellaisen 8-20 snt per yö.
Tässä oli hyvää infoa painopeitosta ja nämä painopeitot vaikuttaa myös laadukkailta.
https://www.kaunisuni.fi/news/1/painopeitto-avuksi-stressiin-ja-unionge…
Kokeile ensin kahta tai useampaa normipeittoa, vilttiä tms. päällekkäin, jos liian kuuma tai painava kombo, helppo vähentää peittoja.
Ihan taiteltu matto ajaa saman asian.
Astma tai muu hengityselinsairaus, sitten ei suositella.
Vierailija kirjoitti:
Kokeile ensin kahta tai useampaa normipeittoa, vilttiä tms. päällekkäin, jos liian kuuma tai painava kombo, helppo vähentää peittoja.
Ei jumalauta mikä älynväläys 😂
Jos epäilee noita maahantuotuja painopeittoja, niin voisi kokeilla vanhan ajan täkkiä. Niitä valmistaa vielä jokunen peittotehdäs. Painoa on enemmän kuin nykyisissä keinokuitutäkeissä, mutta selvästi vähemmän kuin oikeissa painopeitoissa. Hyviä ideoita ovat myös räsymatto ja paksusta langasta virkattu peitto täkin päällä. Virkkaamalla tehty peitto kannattaa tehdä tilkkutyönä, ettei hartiat ja niskat jumitu painvaa työtäkäsitellessä. Lopuksi palaset vain ommellaan yhteen peitoksi. Monihan on virkannut torkkupeittoja isoäidin neliöistä. Samaa ideaa voi soveltaa myös painopeittoon.
Vanha keskustelu, mutta haluaisiko jotkut vielä jakaa kokemuksiaan? Itselläni on painopeitto etsinnässä.
Aikuisten peitto on aivan liian painava lapselle. Sitä peittoa ei käytetä koko yötä, sitä voidaan käyttää esim 15min ennen nukkumaanmenoa!!!! Tutustukaa kunnolla painopeiton käyttöön, varsinkin ennen kuin pistätte niitä lapsille käyttöön!!!!
HUOM!
Ei sovi sellaiselle, jolla huono verenkierto jaloissa. Jalkoja alkaa särkee.
Tätä vaan ei kerrota noissa esitteissä ja kehumainoksissa.
Vierailija kirjoitti:
Vanha Nalle Puh olisi tietysti edullisempi 😀. Siksi kyselen, kun hintaa on kuitenkin satoja euroja eli ottaa päähän, jos tulee hutiostos. Eli nostetaan vielä. Ap
Satoja euroja?
Ei ne semmosia maksa.
Muutamasta kympistä ylöspäin.
Lapsena nukuin wanhan täkin alla mummolassa täydellisiä unia - ja täkki oli tosi painava.
Nyt aikuisena ostin painopeiton. Ilman en enää nukkuisi. Ihan paras. Rentouttaa, luo turvaa ja vähentää levottomien jalkojen oireita ihanasti. Tykkään tosi paljon.
Vierailija kirjoitti:
HUOM!
Ei sovi sellaiselle, jolla huono verenkierto jaloissa. Jalkoja alkaa särkee.
Tätä vaan ei kerrota noissa esitteissä ja kehumainoksissa.
Itselläni päinvastoin. Jalat pysyvät lämpimänä ja kipu helpottuu. Ja siis huono verenkierto.
Vierailija kirjoitti:
Ostin liian painavan. En tykännyt.
Kuinka painavan?
Itse mietin 7 kg peittoa mutta se saattaa olla liian raskas...
Itse ostin Kärkkäiseltä. Oli edullinen.