Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kesällä Lontooseen perheen kanssa. Kannattaako mennä?

Vierailija
23.01.2010 |

Perheen lapset ovat yläkoulussa olevia tyttöjä, jotka hyviä reissaamaan. Viime kesäinen Pariisin reissu oli upea. Mitä kohteita suosittelette Lontoossa? Missä kannattaa majoittua? Riittääkö 5 pvää matkaan?

Kommentit (35)

Vierailija
21/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimimattomuus täydellä teholla keskittyy viikonloppuihin, koska tuolloin on paljon vähemmän ihmisiä, joiden on päästävä töihin. Koskaan se ei kuitenkaan kohdallani ole aiheuttanut ongelmaa, aina löytyy vaihtoehtoinen reitti. Ja mitä ihmismäärään tulee, niin sitten kannattaa pysytellä kotosalla, jos ei ihmismassoista pidä. Lontoossa ei niiltä voi välttyä, koskaan.

Vierailija
22/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viisihenkinen perheemme lomaili Lontoossa viime kesäkuussa (pojat silloin 13, 11 ja 9). Lensimme Easyjetillä mennen tullen, ja vietimme viisi yötä perillä.

Meillä oli ihana loma - ainoa haittapuoli oli järjetön helle, joka vähän latisti museoinnostusta. Otimme kohteeksi yhden museon per päivä, ja jokainen perheenjäsen sai valita yhden kohteen. Näin tuli käytyä mm. London Eye, luonnontieteen museo ja Tower Bridge.

Hotellimme oli ihan Hyde Parkin kupeessa, ja päivittäin teimme sinne pienen piknikin.

Hotellimme oli Rhodes Hotel, ja voin suositella oikein lämpimästi niin hinta-laatusuhteen kuin sijainninkin takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

23 kyllä oli perillä, että Lontoossa on populaa. Silti kokemus oli lapselleni aikamoinen. Minähän kävin Lontoossa vaikka vuosittain ja pitkään. ei vain rahat riitä:)



Kyllä täällä kotona P-Suomessa saa väistellä koirankakkoja enempi kuin vastaantulijoita, ja tulee niitä ihmisiä ikävä.

Vierailija
24/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lomamme aikana julkiset toimivat ihan hyvin. Osaa maanalaisen reiteistä kunnostetaan, mutta niistä on saatavilla hyvin tietoa jo etukäteen, jos vaan viitsii etsiä. Osa asemista on kokonaan suljettu, eli hotellia ei kannata sellaisen vierestä välttämättä ottaa.

Ihmismassat ovat todellakin aikamoiset, ja meilläkin nuorin koki välillä asian ahdistavaksi. Loppulomasta hän "eikestänytenäätönijöitä". Nyt tuo murhe on häneltä unohtunut, ja kaipaa jo seuraavaa Lontoon matkaa (kuten äitinsäkin).

Vierailija
25/35 |
22.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyiskö lisää vinkkejä?

Me ollaan kesällä menossa visiitille Lontooseen.

Vierailija
26/35 |
22.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kallis kaupunki. paljon olisi ollut kivaa nähtävää mutta isot jonot ja kalliit liput:/ esim.madam tussaud vahakabinettiin olisi saanut jonottaa 2-3tuntia. Tuon ikäiset nuoret suosittelen viemään piccadillyyn believe or not museoon, lippujen hintaa en nyt muista. ja suosittelen ostamaan julkisen liikenteen päivälipun, tulee huomattavasti halvemmaksi(niitä myydään ainakin turisti infoissa). ja rahaakin kannattaa vaihtaa suomessa pankissa. suosittelen tekemään hyvän matkasuunnitelman ja varamaan hotellin hyvissä ajoin, itselläni meni lomasta useita tunteja hukkaan suunnittelemattomuuden takia kun piti sitten paikanpäältä etsiä hotellit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/35 |
22.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkoilla suosin perheen kanssa ilman muuta loma-asuntoja.



Lontoossa on valinnanvaraa esim. www.homeaway.fi.



Muistakaa ekaksi ostaa matkakortti - ei kannata joka metromatkaa maksaa yksitellen.

Vierailija
28/35 |
22.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävimme syksyllä Lontoossa ja ostin Madame Tussauds, London Eye, Big Bus -kaupunkikierros, Wembley-kierros -liput etukäteen netistä. Saa halvemmalla ja ei tarvitse jonottaa paikan päällä. Yleensä liput ovat vähintään 20 % halvempia. Thorpe Parkiin (huvipuisto 30 km Lontoosta) liput sai etukäteen ostamalla 50 % halvemmalla, paikan päällä olisi maksanut 50 euroa, etukäteen 25 €, siis euroissa mitattna.



Maksun voi hoitaa luottokortilla ja sitten tulostaa liput sähköpostista, ottaa tuon tulosteen, passin ja luottokortin mukaan, koska pyytävät näyttämään noita. Ennakkolippujen ostajille jonot ovat paljon lyhyemmät. Madame Tussaudsiin jonotimme 10 min ja vain siksi, että tulimme sinne heti aamusta. Muuten olisi voinut vain kävellä suoraan sisälle. Lippuja pystyy ostamaan esim. Madame Tussaudsin sivuilta, siellä on yhdistelmälippuja myös Tussauds & London Eye & London Dungeon jne.



Suosittelen ehdottomasti tätä menettelyä!



Camden Town on ihana paikka jos tykkää vähän erilaisimmista jutuista, nuorten, hippien ja muiden vaihtoehtoihmisten suosiossa. Kävimme siellä kahdesti.



Westfield Shopping Centrestä ei taas tykätty. Meille Oxford Street oli paljon parempi shoppailupaikka.



Museot on ihan kivoja, kierrettiin British Museum, Natural Science Museum ja Greenwich Museum. Varsinkin kaksi ekaa on valtavia, erityisesti British Museum, joten kannattaa ottaa hyvät kengät mukaan.



Liikkumiseen kannattaa hankkia Oyster Card. Sinne voi ladata rahaa tai ostaa viikkolipun. Oysterilla matkustaminen on halvempaa kuin jos ostaa yksittäisiä lippuja. Jos normaalisti matkaa maksaa vaikka 2 puntaa niin Oysterilla esim. 1,40 £.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/35 |
22.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oyster käy sekä bussissa että metrossa.

Vierailija
30/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hotelli yms. vinkkejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/35 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin noita holiday inn hotelleja on lontoossa monta...:)

Vierailija
32/35 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.rhodeshotel.com/



Sijaitsee kaksi korttelia Paddingtonin asemalta (samoin Lancaster Gaten maanalaisen asema on melkein vieressä), ja Hyde Park samoin parin kadunylityksen päässä.



Hotelli on siitä poikkeuksellinen, että siellä on huoneita jopa viisihenkiselle perheelle - ei ihan helppoa löytää Lontoosta.

Kannattaa myös katsoa Tripadvisorin arvostelut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/35 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pommi-iskujen aikaan sekä viime kesäisen metrolakon aikaan. Silti siellä on päässyt kulkemaan hyvin paikasta toiseen (paitsi välittömästä pommien jälkeen). Kulkeminen Lontoossa on superhelppoa, enkä mä ole yhdelläkään reissulla häiriintynyt ruuhkasta.



Olemme majoittuneet halvoissa hotelleissa mm. Paddingtonissa ja South Kensingtonissa. Sijainti hyvä, hotellin heikko taso ei ole haitannut koska hotellissa olemme käyneet vain nukkumassa. Hinta ja sijainti olleet tärkeimmät kriteerit.



Lontoo on aivan ihana paikka ja tekemistä ja näkemistä siellä riittää vaikka kuinka paljon. Me olemme monesti ajelleet ihan vaan busseilla ja metroilla ees taas sen kummempia suunnittelematta, jääneet kyydistä mielenkiintoisessa paikassa ja kävelleet ympäriinsä.



Vierailija
34/35 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

matkassa kaksi teiniä, jotka ovat kyllä aiemminkin käyneet Lontoossa.



Lontoo on tosi kiva kaupunki, rento. Paljon nähtävää ja shoppailtavaa, ja se on jotenkin tosi "helppo" kaupunki. Englantia osaaville teineille mukavaa!



Minäkin suosittelen Camdeniä teineille. Musikaali ehdottomasti joku ilta, me käytiin nyt katsomassa We will rock you, viimeksi Phantom of the opera.



Primark ehdottomasti ohjelmaan.



Ja syömässä käyminen lukuisissa etnisissä ravintoloissa; kiinalaista China Townissa, intialaista, sushia jne. Ja myös pubilounas!



Mukavia, edullisia keskitason hotelleja mm. Parkwood Marble archin lähellä (lyhyt matka Oxford streetille ja mm. Primarkiin), ainoa miinus ettei ole hissiä. Nyt olimme Bloomsburyn alueelle hotelli Bedfordissa, jossa hinta-laatu-sijainti -taso oli kohdallaan, kävelymatka China Townin, Covent Gardenin alueelle, Oxford Streetille ja myös moniin teattereihin. Kävelimme myös Camden towniin, takaisin tulimme sitten bussilla kun satoi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/35 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tähän Bloomsburyn hotelliin pääsi kätevästi Heathrowlta suoralla Piccadilly linen metrolinjalla, tuonne Parkwoodiin täytyisi metroa vaihtaa. Vaikka eihän tuokaan ole mikään ongelma.



Ja me saimme nyt tällä kertaa huoneen heti hotelliin saavuttuamme, ei tarvinnut odottaa viralliseen aikaan klo 14. saakka.



Ja ehdottomasti kannattaa mennä myös viideksi päiväksi, kyllä 5 päivässä hetii jo nähdä ja kokea kaikenlaista. Ja seuraavalla kerralla sitten lisää...