Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten te vakavasti masentuneet ootte parantuneet?

Vierailija
16.05.2015 |

Alan olemaan epätoivoinen. Mikään ei auta. Lääkkeet ihottaa, inhoan itseäni ja en jaksa käydä juttelemassa olostani. Tilanne jatkunut jo vuosia. En saa menetettyä elämääni takaisin. En pääse enää normaalien ihmisten kastiin. Tämä harmittaa suunnattomasti. 

Kommentit (101)

Vierailija
1/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin Sielujen Matka-kirjan. Oli aika raskaslukuista, kun en ollut oikein samaa mieltä kirjan kanssa (kaveri vaati lukemaan), mutta herätti kuitenkin ajatuksia, joiden ansiosta aloin heräämään elämään uudelleen.

Vierailija
2/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parannuin, kun löysin Jeesuksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen liikuntaa. Tehokkaampaa kuin masennuslääkkeet.

 

"Neljä kuukautta säännöllistä liikuntaa, kolmekymmentä minuuttia kolme kertaa viikossa, osoittautui Blumenthalin ym. (1999) tutkimuksessa depressiopotilaille yhtä tehokkaaksi hoidoksi kuin masennuslääke sertraliini ja yllättävää kyllä samanveroiseksi kuin liikunnan ja sertraliinin yhdistelmä.

Seurannassa puoli vuotta tutkimuksen jälkeen relapsin riski oli lähes puolta pienempi niillä, jotka olivat jatkaneet säännöllistä liikuntaa vähintään 50 minuuttia viikossa (Babyak ym. 2000). Erikoinen löydös oli myös se, että liikuntaryhmässä olleet voivat seurannassa paremmin kuin masennuslääkettä käyttäneet. Tutkijoiden tulkinta oli, että potilaan aktiivinen rooli sairauden voittamisessa liikunnalla on minäkuvalle myönteisempi viesti kuin passiivinen lääkkeiden käyttö."

Vierailija
4/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:47"]

Parannuin, kun löysin Jeesuksen.

[/quote]

Parannuin, kun löysin Saatanan.

Vierailija
5/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:14"][quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]

65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella

[/quote]

Lääkärisi puhui paskaa. Lihosit, koska Triptyl lisää ruokahalua. Ja nyt käytät tuota "sekaisin olevaa aineenvaihduntaa" tekosyynä sille, ettet laihdu. Aivan varmasti laihdut, kun syöt vähemmän, kuin kulutat.
[/quote]

Itselläkin tuli masennuslääkkeistä 50kg. Pahimmasta tilanteesta paino on laskenut nyt 35kg siitä viime syksynä 4kk aikana 20kg. Masennuslääkkeet ja neuroleptit lisää ruokahalua, passivoi ja hidastavat aineenvaihduntaa. Itsekin koitin neuroleptilääkityksen aikana laihduttaa nutriletilla. 5 pussia päivässä jauheita ja ei mitään muuta. Epäilin jo etten ikinä enää opi käyttämään suutani syömiseen. 8vk tulos -2kg ja olin sentään 97kg lähtöpainoltani. Ihmettelin että miten näin. Lääkkeeni oli painoneutraali. Miksi paino ei laske? Otin selvää lääkkeestäni. Painoneutraali tarkoittaa näköjään sitä että testiryhmä lihoo 24vk aikana keskimäärin 8kg ja verrokkiryhmä 300g. Eli vuodessa +16kg on painoneutraali??? Heitin neuroleptit roskiin ja 7vk -10.5kg ilman liikuntaa. Aloin käymään 4 kertaa viikossa salilla ja aloin syödä normaalisti kun pakottava mässytystarve poistui lääkkeen poisjättämisen mukana. Sitten tuli se päivä kun uskalsin hakea housut normaalikokoisten rekistä. Ja tämä nainen parkui kapphallin sovituskopissa onnesta kun housut vain solahti jalkaani ja oli numeroa jopa liian isot. Ei sellaista lääkettä ja terapiaa ole keksittykään joka sen tunteen olisi antanut. Vieläkin tulee kyyneleet silmiin kun ajattelee sitä hetkeä kun sai itsensä takaisin ja nousi siitä mustasta tuhkasta. Kyllä. Olin silloinkin vaikeasti masentunut, mutta luojankiitos ei enää läski!! Kyllä sitä oli kuin Liisa ihmemaassa sen jälkeen vaatekaupassa. Siis voinko mä ostaa täältä vaatteita ja mulle löytyy koko?? Uskomatonta! Sinne lähti tylsät teltat, inhottava alistava aviomies ja minun sanottiin suorastaan sädehtivän. Lääkitys jonka piti auttaa minua hautasi minut elävältä. Teki passiiviseksi ja puolustykyttömäksi ovimatoksi.

Vierailija
6/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]Sairastin 15 vuotta vakavaa masennusta, oli lääkitys 11 vuotta ja terapia. Itsemurhayrityksiä on takana 5 kpl, 2 erittäin läheltä piti tilannetta. Mutta 4 vuotta sitten yks kaks sanoin psykiatrille, että en tunne enää olevani masentunut, lopetan lääkkeet tähän. Ei ollut enää sellaista tarvetta puida asioita ja olin toimintakykyinen. Siinä sit juteltiin ja oli samaa mieltä ja antoi terveen paperit. Lääkkeet siis lopetin samana päivänä, ainoastaan nukahtamislääkkeet jäi. Ja nyt nekin jäi pois vuoden alusta, IHANAA!!

Voi että, kun on elämänlaatu parantunut. Mieli kirkastunut, tunteet tulleet takaisin, en ole niin vihainen koko ajan, nauru herkässä, en enää tuijota ilmeettömänä eteeni, ei ole väsähtänyt olo kaiken aikaa... Ainoastaan tuona lääkityksen aikana tulleet kilot jäi melkein kaikki. 65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään.

Käytin Triptyliä suurella annoksella, ainut lääke mikä sopi ja auttoi. Nukahtamislääke oli Levozin.

On tosin aina välillä vielä apeampia olotiloja, mutta eiköhän kaikilla toisinaan. En pelkää masentuvani uudestaan ja jos nyt masennun, niin mietin lääkitystä harkiten. En enää halua lisää kiloja ja tuota flegmaattista oloa.

Toivon todella, että paranette. Tämä nykyinen fiilis on niin ihana, että kyllä sitä kannattaa yrittää tavoitella. Kauheesti tsemppiä teille ja jaksamisia.
[/quote]

Miksi psykoosilääke uneetomuuteen? Ja vielä sellainen joka tunnetusti hidastaa aineenvaihduntaa ja kerryttää nestettä.
Kun valinnan varaa olisi ollut.
T.unitutkimuksista lopullisen avun saanut, edelleen depressiota sairastava

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:55"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]Sairastin 15 vuotta vakavaa masennusta, oli lääkitys 11 vuotta ja terapia. Itsemurhayrityksiä on takana 5 kpl, 2 erittäin läheltä piti tilannetta. Mutta 4 vuotta sitten yks kaks sanoin psykiatrille, että en tunne enää olevani masentunut, lopetan lääkkeet tähän. Ei ollut enää sellaista tarvetta puida asioita ja olin toimintakykyinen. Siinä sit juteltiin ja oli samaa mieltä ja antoi terveen paperit. Lääkkeet siis lopetin samana päivänä, ainoastaan nukahtamislääkkeet jäi. Ja nyt nekin jäi pois vuoden alusta, IHANAA!! Voi että, kun on elämänlaatu parantunut. Mieli kirkastunut, tunteet tulleet takaisin, en ole niin vihainen koko ajan, nauru herkässä, en enää tuijota ilmeettömänä eteeni, ei ole väsähtänyt olo kaiken aikaa... Ainoastaan tuona lääkityksen aikana tulleet kilot jäi melkein kaikki. 65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella, ainut lääke mikä sopi ja auttoi. Nukahtamislääke oli Levozin. On tosin aina välillä vielä apeampia olotiloja, mutta eiköhän kaikilla toisinaan. En pelkää masentuvani uudestaan ja jos nyt masennun, niin mietin lääkitystä harkiten. En enää halua lisää kiloja ja tuota flegmaattista oloa. Toivon todella, että paranette. Tämä nykyinen fiilis on niin ihana, että kyllä sitä kannattaa yrittää tavoitella. Kauheesti tsemppiä teille ja jaksamisia. [/quote] Miksi psykoosilääke uneetomuuteen? Ja vielä sellainen joka tunnetusti hidastaa aineenvaihduntaa ja kerryttää nestettä. Kun valinnan varaa olisi ollut. T.unitutkimuksista lopullisen avun saanut, edelleen depressiota sairastava

[/quote]

Nykyään neuroleptejä määrätään avokätisesti, kun ei uskalleta nukahtamislääkkeitä antaa. "Niihinhän voi jäädä vaikka koukkuun". Neuroleptit ovat todella haitallisia ja vaarallisia lääkkeitä. Ei niitä kannata syödä kuin pakon edessä, esim. skitsofrenia, tai psykoosi. Ottakaa selvää, mitä suuhunne tungette. Lääkäri ei aina ole oikeassa.

Vierailija
8/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:59"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:55"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]Sairastin 15 vuotta vakavaa masennusta, oli lääkitys 11 vuotta ja terapia. Itsemurhayrityksiä on takana 5 kpl, 2 erittäin läheltä piti tilannetta. Mutta 4 vuotta sitten yks kaks sanoin psykiatrille, että en tunne enää olevani masentunut, lopetan lääkkeet tähän. Ei ollut enää sellaista tarvetta puida asioita ja olin toimintakykyinen. Siinä sit juteltiin ja oli samaa mieltä ja antoi terveen paperit. Lääkkeet siis lopetin samana päivänä, ainoastaan nukahtamislääkkeet jäi. Ja nyt nekin jäi pois vuoden alusta, IHANAA!! Voi että, kun on elämänlaatu parantunut. Mieli kirkastunut, tunteet tulleet takaisin, en ole niin vihainen koko ajan, nauru herkässä, en enää tuijota ilmeettömänä eteeni, ei ole väsähtänyt olo kaiken aikaa... Ainoastaan tuona lääkityksen aikana tulleet kilot jäi melkein kaikki. 65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella, ainut lääke mikä sopi ja auttoi. Nukahtamislääke oli Levozin. On tosin aina välillä vielä apeampia olotiloja, mutta eiköhän kaikilla toisinaan. En pelkää masentuvani uudestaan ja jos nyt masennun, niin mietin lääkitystä harkiten. En enää halua lisää kiloja ja tuota flegmaattista oloa. Toivon todella, että paranette. Tämä nykyinen fiilis on niin ihana, että kyllä sitä kannattaa yrittää tavoitella. Kauheesti tsemppiä teille ja jaksamisia. [/quote] Miksi psykoosilääke uneetomuuteen? Ja vielä sellainen joka tunnetusti hidastaa aineenvaihduntaa ja kerryttää nestettä. Kun valinnan varaa olisi ollut. T.unitutkimuksista lopullisen avun saanut, edelleen depressiota sairastava

[/quote]

Nykyään neuroleptejä määrätään avokätisesti, kun ei uskalleta nukahtamislääkkeitä antaa. "Niihinhän voi jäädä vaikka koukkuun". Neuroleptit ovat todella haitallisia ja vaarallisia lääkkeitä. Ei niitä kannata syödä kuin pakon edessä, esim. skitsofrenia, tai psykoosi. Ottakaa selvää, mitä suuhunne tungette. Lääkäri ei aina ole oikeassa.

[/quote]

Tässä vielä lisätietoja neuroleptien vaaroista:

 

"Neuroleptit tuhoavat aivoja

Klooripromatsiini käytön tiedettiin alusta alkaen tuottavan runsaasti sivuvaikutuksia. Monin tavoin elimistöä säätelevän dopamiinin toiminnan ehkäisemisen saattoi odottaa hankaloittavan potilaiden elämää. Yleinen mielikuva skitsofreenikosta vastaakin nykyään nimenomaan kuvaa neuroleptien sivuvaikutuksista. Markkinoille ilmestyivät ”toisen sukupolven psykoosilääkkeet” joiden piti olla tehokkaampia ja käyttäjäystävällisempiä. Julkisella rahoituksella tehdyt tutkimukset ja katsaukset eivät tue tätä

 

MRI -tekniikka mahdollisti muutosten seurannan elävissä aivoissa. Tutkimussarjassa vuosina 1994 – 1998 havaittiin, että antipsykoottinen lääkitys turvottaa basaaliganglioita ja talamusta samalla, kun se saa aivojen etulohkot kutistumaan."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en halua neuroleptejä syödä. Niitä on kuitenkin pakko syödä lääkärini mielestä. Syön illalla olantsepiinia ja aamulla abilifyä. En vain halua lihoa enää. Koko ajan syötättää lääkkeet. Voinko vain jättää ne syömättä vaikka lääkäri on eri mieltä? Ongelma on että minulla välillä menee yöunet. 

ap

Vierailija
10/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tohtori Tolosen E-EPA-kapseleilla. Ja tämä on taivahan tosi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:03"]Itse en halua neuroleptejä syödä. Niitä on kuitenkin pakko syödä lääkärini mielestä. Syön illalla olantsepiinia ja aamulla abilifyä. En vain halua lihoa enää. Koko ajan syötättää lääkkeet. Voinko vain jättää ne syömättä vaikka lääkäri on eri mieltä? Ongelma on että minulla välillä menee yöunet. 

ap
[/quote] juttele lääkärin kanssa, ennenkun teet muutoksia. <3

Vierailija
12/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:03"]

Itse en halua neuroleptejä syödä. Niitä on kuitenkin pakko syödä lääkärini mielestä. Syön illalla olantsepiinia ja aamulla abilifyä. En vain halua lihoa enää. Koko ajan syötättää lääkkeet. Voinko vain jättää ne syömättä vaikka lääkäri on eri mieltä? Ongelma on että minulla välillä menee yöunet. 

ap

[/quote]

Jos sinulla on psykoosia, tai psykoottisia oireita, voivat neuroleptit olla ihan paikallaan. Sano lääkärillesi, että haluat eroon neurolepteistä. Masennuslääkkeetkin ovat huomattavasti turvallisempi vaihtoehto, kuin neuroleptit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:03"]Itse en halua neuroleptejä syödä. Niitä on kuitenkin pakko syödä lääkärini mielestä. Syön illalla olantsepiinia ja aamulla abilifyä. En vain halua lihoa enää. Koko ajan syötättää lääkkeet. Voinko vain jättää ne syömättä vaikka lääkäri on eri mieltä? Ongelma on että minulla välillä menee yöunet. 

ap
[/quote]

Mikä diagnoosi sinulla on? Psykoottinen masennus? Muu? Ihan normisettiä tuo lääkityksesi ei ns.tavan masennukseen ole. Ja et todellakaan voi ilman psykiatririsi kanssa käytyä keskustelua voi lääkemuutoksia tehdä.

Vierailija
14/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:07"]

Tohtori Tolosen E-EPA-kapseleilla. Ja tämä on taivahan tosi!

[/quote]

Ei niiden omega3-kapseleiden tarvitse olla Humpuuki-Tolosen ylihintaisia tuotteita. Katsoo vain, että EPA-DHA -suhde on hyvä.

 

"Supplements containing EPA ≥ 60% of total EPA + DHA, in a dose range of 200 to 2,200 mg/d of EPA in excess of DHA, were effective against primary depression."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ollut psykoosi, mutta ei pitkiin aikoihin. Diagnoosi psykoottinen masennus. Diagnoosikin tuntuu väärältä. 

Pitää ottaa puheeksi lääkärin kanssa tuo neuroleptien lopetus ja vaihto vaikka unilääkkeisiin. 

ap

Vierailija
16/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:39"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:34"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:14"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]

65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella

[/quote]

Lääkärisi puhui paskaa. Lihosit, koska Triptyl lisää ruokahalua. Ja nyt käytät tuota "sekaisin olevaa aineenvaihduntaa" tekosyynä sille, ettet laihdu. Aivan varmasti laihdut, kun syöt vähemmän, kuin kulutat.

[/quote]

Tuleeko mieleesi, että masentuneella on muutakin mietittävää kuin kalorien laskeminen. Ja masennus jo itsessään muuttaa elimistön aineenvaihduntaa ja hormonitasapainoa. 

Itse olen Seronililla aikanaan 15 kiloa lihonut ja sen lääkkeen lopettamisen jälkeen helposti laihtunut. En todellakaan huomannut, että olisin kaksi käsin mättänyt safkaa, minkä luulisi olevan edellytys moiselle painonnousulle. 

[/quote]

Onko luetun ymmärtäminen kunnossa? En kritisoinut masennuksen aikana lihomista, vaan sitä väitettä, ettei niistä kiloista muka pääse eroon.

[/quote]

Muista en tiedä, mutta itselläni se onnistui vasta lääkityksen lopettamisen jälkeen. 

Vierailija
17/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:17"][quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:39"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:34"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:14"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]

65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella

[/quote]

Lääkärisi puhui paskaa. Lihosit, koska Triptyl lisää ruokahalua. Ja nyt käytät tuota "sekaisin olevaa aineenvaihduntaa" tekosyynä sille, ettet laihdu. Aivan varmasti laihdut, kun syöt vähemmän, kuin kulutat.

[/quote]

Tuleeko mieleesi, että masentuneella on muutakin mietittävää kuin kalorien laskeminen. Ja masennus jo itsessään muuttaa elimistön aineenvaihduntaa ja hormonitasapainoa. 

Itse olen Seronililla aikanaan 15 kiloa lihonut ja sen lääkkeen lopettamisen jälkeen helposti laihtunut. En todellakaan huomannut, että olisin kaksi käsin mättänyt safkaa, minkä luulisi olevan edellytys moiselle painonnousulle. 

[/quote]

Onko luetun ymmärtäminen kunnossa? En kritisoinut masennuksen aikana lihomista, vaan sitä väitettä, ettei niistä kiloista muka pääse eroon.

[/quote]

Muista en tiedä, mutta itselläni se onnistui vasta lääkityksen lopettamisen jälkeen. 
[/quote]

Minä taas laihduin Seronilin aikana lievästä ylipainosta jo vähän alipainon puolelle. Lääkitystä ei tarvinnut vaihtaa kun se oli muutenkin tarkoitus lopettaa

Vierailija
18/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:17"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:39"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:34"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:14"]

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 15:06"]

65 kiloa tuli yhteensä ja n. 17 kiloa lähtenyt pois. Lääkäri on sanonut, että aineenvaihdunta on niin sekaisin lääkityksestä, ettei se toimi, vaikka syön normaalisti ja liikun, ei kilot karise. Ei voi mitään. Käytin Triptyliä suurella annoksella

[/quote]

Lääkärisi puhui paskaa. Lihosit, koska Triptyl lisää ruokahalua. Ja nyt käytät tuota "sekaisin olevaa aineenvaihduntaa" tekosyynä sille, ettet laihdu. Aivan varmasti laihdut, kun syöt vähemmän, kuin kulutat.

[/quote]

Tuleeko mieleesi, että masentuneella on muutakin mietittävää kuin kalorien laskeminen. Ja masennus jo itsessään muuttaa elimistön aineenvaihduntaa ja hormonitasapainoa. 

Itse olen Seronililla aikanaan 15 kiloa lihonut ja sen lääkkeen lopettamisen jälkeen helposti laihtunut. En todellakaan huomannut, että olisin kaksi käsin mättänyt safkaa, minkä luulisi olevan edellytys moiselle painonnousulle. 

[/quote]

Onko luetun ymmärtäminen kunnossa? En kritisoinut masennuksen aikana lihomista, vaan sitä väitettä, ettei niistä kiloista muka pääse eroon.

[/quote]

Muista en tiedä, mutta itselläni se onnistui vasta lääkityksen lopettamisen jälkeen. 

[/quote]

Tämä Triptylin syöjä on lopettanut lääkityksen.

Vierailija
19/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 16:07"]

Tohtori Tolosen E-EPA-kapseleilla. Ja tämä on taivahan tosi!

[/quote]

Olin tosin tuolloin käynyt pari vuotta psykoterapiassa ja olin joskus aiemmin syönyt puolisen vuotta masennuslääkkeitä. Mutta aloin siis syödä E-EPA-valmisteita pari kapselia per päivä, aloin harrastaa luovia juttuja kansalaisopistossa/työväenopistossa ja pian sen jälkeen menin töihin. Ja tosiaan samoihin aikoihin masennus loppui kuin seinään. Olen siis tuo edellinen E-EPA:t maininnut vastaaja. Ja tämä ei ole mainosta tms.

Muistan, että yhtäkkiä olikin ennen kaikkea tasapainoisempi olo ja ne masennuksen "alhot" alkoivat vähetä. Menin myös ilmaisutaidon kursseille ja maalaamaan opistolle. Pari kuukautta muutosten teon jälkeen hain ja sain töitä. Pian sen jälkeen myös lopetin terapiassa käymisen, sillä se alkoi tuntua turhalta ja sittemmin en ole käynyt terapiassa tai syönyt mitään psyykenlääkkeitäkään. Tuosta tapahtumasta on jo yli kymmenen vuotta.

Tuolloin huomasin vasta jälkikäteen, että samoihin aikoihin, kun olin alkanut täydentää syömisiäni niillä rasvahappokapseleilla, niin tosiaankin mielialani koheni aivan huomattavasti. Mulla oli tosin ollut sellainen ongelma ruokavaliossani, että tuonaikaisen trendin mukaan söin lähinnä rasvatonta ja vähärasvaista ruokaa ja olin tosi hoikka. Eli todennäköisesti mulla oli myös jotain ravitsemuksellisia puutoksia oikeastikin, jotka kapseleilla korjaantuivat.

Vierailija
20/101 |
16.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.05.2015 klo 14:49"]Takana on koulukiusausta, vanhempien huono liitto, pettämistä, huono mies valinta. En osaa ystävystyä. Minulla ei ole kuin yksi ystävä. Perhe on. Kaikilla muilla menee hyvin mutta minä olen lähipiirissäni ainut joka kärsii. 

Ihan tarkkaa syytä en tiedä masennukselle tai sille miksi en jaksa olla töissä. Vaikeaa tämä on. Koen etten pysty olemaan sellainen ihminen tai nainen kuin haluisin. Itsevarma ja sellainen mistä muut pitäisi. Olen helposti hyväksikäytettävä.

ap
[/quote]

Selvästi elämässäsi on ollut vääriä ihmisiä, jotka ovat jättäneet jälkensä. Olet hakenut muiden ihmisten hyväksyntää ilman, että olet saanut sitä, mikä itsellesi on tärkeää. Voisit miettiä, miten päästäisit vanhoista katkeruuksista. Ne vievät turhia voimia sinulta. Kiusaajasi olivat lapsia. Anteeksi ei tarvitse antaa, mutta irti voi päästää. Ikään kuin vieläkin halusit heidän hyväksyntäänsä. Et tarvitse sitä, ei ole väliä sillä, mitä muut sinusta ajattelevat. On vain tärkeää, mitä itse ajattelet itsestäsi. Olet hyvä juuri sellaisena kuin olet.

Millainen ihminen ja nainen haluaisit olla? Ilmaiset, että haluaisit olla itsevarma ja sellainen, mistä muut pitävät. Nämä kaksi asiaa ovat jossain määrin toisensa pois sulkevia. määrität itseäsi suhteessa muihin ihmisiin, vain se kelpaa sinulle, mistä muutkin pitävät. Tunnistat olevasi hyväksikäytettävä. Siis lopeta toisten miellyttäminen loputtomiin. Kauniit perus käytöstavat riittävät. Opi erottamaan muiden ja toisten tarpeet. Mieti mikä on itsellesi tärkeää. Älä yritä olla itsevarma, vaan hyväksy oma epävarmuutesi. Todellisuudessa silloin olet vahvempi.

Tutustu mindfulnessiin, esim. Kabat-Zinn Olet jo perillä.

Voimia paljon. Itselläni dg keskivaikea masennus.