Haluaisin lainaan Bichon frisen
Otsikko kertookin olennaisimman. Onko kellään tietoa mistä voisi saada lainaan Bichon frisen pk-seudulta (tai läheltä sitä)? Olisimme kovin kiinnostuneita tutustumaan rotuun, kun harkitsemme koiran ostamista. Jos palstalaisilla sattuu olemaan ko. rotuinen hauva kotona jolle tarvitsette hoitajan esim. lomamatkan ajaksi, niin täälläpä olisi hyvä kandidaatti tarjolla :)
Kommentit (11)
Ota yhteyttä rotujärjestöön tai johonkin kasvattajaan?
Odota kurakelejä niin pääset kunnolla tuntumaan. Hei se on nolo naiskoira! Sisustus- ja prinsessaleikkiväline.
Ei kai kukaan täysijärkinen anna jollekin netti randomille koiraansa hoitoon...
5 haluan tutustua juuri tähän rotuun, koska en aiemmin ole ollut sille allerginen, mutta joillekin koiraroduille olen. Olisi siis kiva vielä varmistaa kuitenkin asiaa uudelleen. Jos en saisi allergiaa mistään koirista, valitsisin ehdottomasti sekaroituisen :)
6 kyllä vaan jotkut haluaa antaa koiraansa lainaan esim. reissun ajaksi. Koirahotellit maksaa maltaita eikä kaikilla ole tuttuja jolle työntää koiraa loman ajaksi. Minä nyt en ole ihan täysin random-tapaus, vaan ihan järkevä ja aikuinen ihminen. Saisi tulla ihan tänne kotiin tekemään tuttavuutta ennen koiran lainauspäätöksiä jne.
Minulla on kolme bichonia.Kyllä sitä karvaa niistäkin lähtee.Pesen koirat joka toinen viikko ja harjaan turkit joka päivä.karva on villamaista sen vuoksi harjataan karstalla.Minulla on koirat hoidossa 2-3 krt vuodessa koirahoitolassa ,kolme koiraa maksavat 260. €/ viikko.Vien omat ruuat mukaan,melkein kaikilla bichoneilla allergiaa.Vaativa rotu on, mutta jos haluat koiran hankkia niin kannattaisi ottaa kasvattajaan yhteyttä.
Lopeta toi upittelu, ei kukaan anna jollekin netin kautta tapaamalleen täysin tuntemattomalle ihmiselle koiraansa hoitoon. Ota yhteyttää rodun kasvattajiin ja pyydä päästä vierailemaan jonkun luona.
Up.