Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

en osaa syödä.

Vierailija
07.04.2015 |

huoh.. asun yksin ja syön päivässä yhden aterian jotain paskaa. Tänään ranskalaisia ja nakkeja, sekä valmissalaattia pussista. Teen päivässä 8h fyysisesti rankkaa työtä.. Klo 9 kahvitauolla yleensä juon kahvin ja syön leivän. Juon PALJOn pepsi maxia, 1,5l menee helposti päivässä. En vain JAKSA tehdä ruokaa, ja valmisruoat rupeavat maistumaan ihan hirveältä pidemmän päälle.. Mitenhän saisin itseni syömään? Viikonloppuisin tykkään ja jaksan syödä sipsejä ja kasviksia dipattuna kyllä!:D

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otat miehen joka kokkaa sulle :)

Vierailija
2/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 21:08"]Otat miehen joka kokkaa sulle :)
[/quote]
Ei jaksa semmosta nyt :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eipä tuohon voi muuta neuvoa antaa kuin että ota kauha kauniiseen käteen ja opettele tekemään sitä ruokaa. Kaiva esiin vanha kotitalouskirja tai osta joku peruskeittokirja tai Marttojen opus. Opettele vaikka neljä tai viisi perusruokaa; makaronilaatikko, kalakeitto, uunilohi, kinkkupasta, munakas. 

Vierailija
4/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 21:09"][quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 21:08"]Otat miehen joka kokkaa sulle :)
[/quote]
Ei jaksa semmosta nyt :)
[/quote]

Nooh, sit sun täytyy tehä jotain simppelii ruokaa :P

Vierailija
5/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy lounaalla salaattibaarissa tms paikassa jossa tekevät sulle kunnon ruoat maksusta?

Vierailija
6/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee kerralla isompi satsi ruokaa ja osa pakkaseen. Ei tarvitse joka päivä kokata. Älä osta paskaa kuten sipsejä ruoaksi, vaan jos et jaksa kokata, syö terveellisempiä välipaloja. Esim. täysjyväleipää, kananmunia, hedelmiä, rahkaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 21:09"]

[quote author="Vierailija" time="07.04.2015 klo 21:08"]Otat miehen joka kokkaa sulle :) [/quote] Ei jaksa semmosta nyt :)

[/quote]

 

Et jaksa syödä kunnolla, et jaksa laittaa ruokaa, et jaksa miestä, joka kokkaisi, mutta jaksat vetää 1,5 l PepsiMaxia päivässä. Oliskohan huonolla ruualla ja huonolla jaksamisella jokin yhteys, ellet sitten ole 78-vuotias sydänvaivainen vanhus? 

Ruokatottumusten muuttaminenon vaikeaa, sitä on turha väheksyä. Syötiinkö lapsuudenkodissasi yhtä huonosti kuin sinä syöt nyt? Ellei, voitko palata kotona oppimiisi, ehkä parempiin ruokatottumuksiin? 

Normaalin kotiruuan laittaminen ei oikeasti vaadi valtavasti voimia eikä edes aikaa, jos on kiire.

Omeletti yhdelle vaatii kaksi kananmunaa, tilkkasen vettä tai kermaa, vähän voita ja paistinpannun. Valmistus vaatii max. kolme minuuttia alusta loppuun. Otat siitä salaattipussista osan, laitat lautaselle, puristat vähän sitruunaa ja tiputtelet oliiviöljyä, suolaa ja pippuria päälle, kumoat munakkaan siihen viereen. Siinä sinulla on ainakin yksi järkipäinen ateria. 

Googlaa nakkikastike ja toimi ohjeen mukaan. Keitä kaveriksi kuoriperunoita tai pastaa. Syö noiden kanssa salaattia tai pilko lautaselle pari tomaattia. 

Osta ranskalaisten kaveriksi kunnon pihvi, mausta se suolalla ja mustapippurilla. Paista pari, kolme minuuttia voissa tai öljyssä kummaltakin puolelta. Kiehauta vihreitä pakastepapuja lisukkeeksi pussin ohjeen mukaan, lisäksi salaattia kuin yllä. 

Tee kasvisdippisi itse, älä käytä niitä lisäaine -dippijauheita. Sekoita kermaviiliin valkosipulia ja kurkkua tai vaikka tomaattipyreetä ja yrttejä, tai muussaa avokado ja jatka sitä kermaviilillä. Mausta mieleiseksesi. saat 0-vaivalla mieleistäsi, ilman liikaa suolaa, rasvaa tai lisäaineita. Ja tulee halvemmaksikin. 

Nämä vaihtoehdot eivät voi viedä voimiasi kohtuuttomasti.

Sitten kun voimistut vähän voit hakea kirjastosta ihan peruskeittokirjan, jota voit lueskella ja selailla. Ehkä innostut siitä sen verran, että haluat kokeilla jotakin reseptiä itse. Joka tapauksessa voit oppia ruuasta sen verran, että valitset parempia eineksiä.

Aterioiden kanssa voisit yrittää juoda vettä. Ruoka yksinkertaisesti maistuu paremmalta ilman limpparia.

Älä vaadi itseltäsi löiikaa. "Jokainen matka alkaa ensimmäisestä askeleesta", kuten jo vanhat kiinalaiset sanoivat. :) 

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yhdeksän