Miksi suurinosa valitsee heteroseksuaalisuuden?
Moni uskoo, että biologia määrää meidät ihmiset heteroseuksuaaleiksi, mutta feministinen sukupuolentutkimus (entinen naistutkimus) on todennut, että seksuaalisuutemme on sosiaalinen konstruktio. Yhteiskunta ja kulttuuri siis aiheuttavat sen, että seksuaalisuutemme rakentuu heteroseksuaalisuudeksi.
Mutta miksi sitten 98 % yhteiskunnan jäsenistä valitsee heteroseksuaalisuuden? Miksei jakautuma ole 50 – 50 %?
Kommentit (24)
Sanoo naistutkimus mitä tahansa, minua ei naisen pimppa kiinnosta sitten pätkääkään. Ei kun ei. Melaa mekkoon! :)
T: heteronainen
Eikö homous olekaan synnynnäistä? Siitä voi siis parantua?
Biologinen perusta on lisääntymisellä. Siksi useimmat meistä tuntevat seksuaalista vetoa ihmisiin, joiden kanssa voi luoda jälkeläisen.
Eli kovasti kaipaisin linkkejä näihin "tutkimuksiin". Feministinen sukupuolentutkimus ei kyllä välttämättä vakuuta tieteen kriteereiden täyttämisen kohdalla.
Mutta kansainvälisesti arvioituja, arvostettujen instanssien läpikuljetettuja tieteellisä artikkeleita aiheesta voi linkittää ja ne ovat jopa toivottuja.
Itse asiassa koko sosiaalinen konstruktiokin on sosiaalinen konstruktio, jos ymmärrät....
No ei se nyt minusta ole mikään valinta. Kyllä minä joskus hurjassa nuoruudessa kokeilin seksiä naisen kanssa, mutta ainut mikä siinä kiihotti, oli vieressä alasti toimintaa seuraava mies. Ei vain sytytä toi naisen värkki, ja olen tosi seksuaalinen tyyppi.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2015 klo 11:54"]
Eikö homous olekaan synnynnäistä? Siitä voi siis parantua?
[/quote]
Vain jos sillä on jokin tautiluokitus. Ei kun vaan kaikki homoseksuaalit saikkua hakemaan työterveyshuollosta. ;)
En ole tehnyt mitään valintaa. Olen aina ollut vain miehistä kiinnostunut ja sillä sipuli.
Olen "yrittänyt valita" heteroseksuaalisuuden koko elämäni ajan koska se vähentäis muhun kohdistuvaa syrjintää, mut päädyn aina olemaan homo. Kun naiset ei innosta niin miksi huijata itseään. Ajanhukkaa.
En minäkään mitää valinnut, heteroseksuaalisuus valitsi minut.
Homous ei periydy. Onneksi.
Tautiluokitus ja rikolliseksi leimaava lakipykälä ollut aikoinaan olemassa.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2015 klo 11:50"]
Sanoo naistutkimus mitä tahansa, minua ei naisen pimppa kiinnosta sitten pätkääkään. Ei kun ei. Melaa mekkoon! :)
T: heteronainen
[/quote]
Kuulostaapa ahdasmieliseltä. Taidat olla perussuomalaisten äänestäjä? Kyllä tänä päivänä pitäisi olla vähän suvaitsevaisempi, kun eletää sentään vuotta 2015.
(yllä oleva oli sarkasmia =) )
Kuulostaa kristilliseltä sukupuolentutkimukselta. Kristitythän uskovat, että homous valitaan. Ei mun sukupuolentutkimuksen tunneilla ainakaan tollasia puhuttu vaan homoutta ja heteroutta käsiteltiin biologisina ilmiöinä (esiintyyhän molempia luonnossa). Turha provo.
Naistutkimus on höpöhöpöhuuhaata. Toisaalta on hyvä että femakoilla on jotakin tekemistä, niin eivät sotkeudu asiahommiin.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2015 klo 12:07"][quote author="Vierailija" time="21.04.2015 klo 11:50"]
Sanoo naistutkimus mitä tahansa, minua ei naisen pimppa kiinnosta sitten pätkääkään. Ei kun ei. Melaa mekkoon! :)
T: heteronainen
[/quote]
Kuulostaapa ahdasmieliseltä. Taidat olla perussuomalaisten äänestäjä? Kyllä tänä päivänä pitäisi olla vähän suvaitsevaisempi, kun eletää sentään vuotta 2015.
(yllä oleva oli sarkasmia =) )
[/quote]
Niin mikä siinä oli sarkasmia? Äänestin Vihreitä niin kuin aina. Vaikka olen fiksu ja avarakatseinen nainen, naiset eivät kiinnosta minua seksuaalisesti. Sori.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2015 klo 11:46"]Moni uskoo, että biologia määrää meidät ihmiset heteroseuksuaaleiksi, mutta feministinen sukupuolentutkimus (entinen naistutkimus) on todennut, että seksuaalisuutemme on sosiaalinen konstruktio. Yhteiskunta ja kulttuuri siis aiheuttavat sen, että seksuaalisuutemme rakentuu heteroseksuaalisuudeksi.
Mutta miksi sitten 98 % yhteiskunnan jäsenistä valitsee heteroseksuaalisuuden? Miksei jakautuma ole 50 – 50 %?
[/quote]
98% ?? Mistä tuommoinen luku?
Minäkin olin pitkään hetero, kunnes kohtasin Tosi Miehen <3
Miksi mun pitäisi valita homous? Sano yksikin hyvä tai järkevä syy?
No en minä ainakaan voi valita mistä sytyn... Satun syttymään miehistä, peniksestä enkä koe ajatusta seksistä naisen kanssa yhtään kiihottavaksi vaikka kuinka yrittäisin ajatella toisin.
Mä olen aina tiennyt olevani bi.