Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskotko kristinuskon mukaisesti Jumalaan?

Vierailija
04.04.2015 |

Voitko siis rehellisesti sanoa:"Minä uskon Jumalaan, Isään, Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan Luojaan, ja Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, kärsi Pontius Pilatuksen aikana, ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas tuonelaan, nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös taivaisiin, istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita, ja Pyhään Henkeen, pyhän yhteisen seurakunnan, pyhäin yhteyden, syntien anteeksiantamisen, ruumiin ylösnousemisen ja iankaikkisen elämän."

Entä uskoitko kristinuskon mukaisesti 10 vuotta sitten? Entä lapsena?

Kommentit (46)

Vierailija
1/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. En koskaan uskonutkaan. 

Vierailija
2/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 15:00"]

[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 13:26"]

 

 

Oih, uskon siihen kaikkeen muuhunkin! Tämä opetettiin minulle jo lapsena, joten minulla ei koskaan ole ollut tarvetta epäillä!

Kristinuskon mukaan epäkuollut juutalaiszombi, joka oli oma isänsä, tekee sinut onnelliseksi ja ikuisesti eläväksi, jos et ole itseesi tyytyväinen vaan kadut monia tekojasi, syöt symbolisesti kosmisen juutalaiszombin lihaa ja juot tämän verta sekä telepaattisesti kerrot hänelle, että hän on sinun herrasi ja mestarisi ja että olet hänen orjansa. Näin toimimalla sielusi pelastuu synnistä, joka on olemassa siksi että kylkiluunainen vakuuttui valheista, jotka puhuva käärme kertoi taikapuusta. Pelastus tapahtuu vain, koska Jumala uhrasi julmasti ja verisesti poikansa joka oli Hän itse, jotta voisi muuttaa tilannetta jonka oli itse säätänyt ja korjata rikoksen, jonka kohteena Hän oli itse.

[/quote]

... Mutta nämä ihmiset herjaavat sitä, mitä eivät tunne, ja sillä, minkä he luonnostaan, järjettömien eläinten tavoin tuntevat, he saattavat itsensä turmioon.

 

Sinun on tiedettävä, että viimeisinä päivinä koittavat vaikeat ajat. Silloin ihmiset rakastavat vain itseään ja rahaa, he ovat rehenteleviä ja pöyhkeitä, he herjaavat ja ovat vanhemmilleen tottelemattomia.

 

Erityisesti tietäkää, että lopun aikoina tulee pilkkaajia, jotka ovat omien himojensa vietävinä.

 

Hyvä on sen osa,
joka ei vaella jumalattomien tavoin,
ei astu syntisten teille,
ei istu pilkkaajien parissa
vaan löytää ilonsa Herran laista, tutkii sitä päivin ja öin.

http://www.evl.fi/raamattu/

[/quote]

Ihan oikeasti. Aivoilla varustetuthan kirkko nakkaa ulos piiristään jo pyhäkouluiässä, kun eivät osaa vastata kysymyksiin " keiden kanssa ne aatamin ja eevan lapset sitten lisääntyivät" ja " miksi jumala käskee tappamaan kaikki".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo lainaamasi tunnustus vielä riitä mihinkään. Jotta voit sanoa uskovasi Luterilaisen kirkon Jumalaan sinun on uskottava myös Athanasioksen ja Khalkedonin tunnustukset. Aikaisempina vuosisatanoia on tapettu valtavasti ihmisiä, kun ovat johonkin näiden kohtiin olleet uskomatta:

 

Athanasioksen tunnustus

 

areiolaisuutta vastaan

 

Sen, joka tahtoo pelastua, on ennen kaikkea pysyttävä yhteisessä kristillisessä uskossa. Sitä on noudatettava kokonaisuudessaan ja väärentämättä. Joka ei niin tee, joutuu epäilemättä iankaikkiseen kadotukseen.

 

Yhteinen kristillinen usko on tämä:

 

Me palvomme yhtä Jumalaa, joka on kolminainen, ja kolminaisuutta, joka on yksi Jumala, persoonia toisiinsa sekoittamatta ja jumalallista olemusta hajottamatta. Isällä on oma persoonansa, Pojalla oma ja Pyhällä Hengellä oma, mutta Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen jumaluus on yksi, yhtäläinen on heidän kunniansa ja yhtä ikuinen heidän majesteettisuutensa.

Sellainen kuin on Isä, sellainen on myös Poika ja Pyhä Henki:

 

Isä on luomaton, Poika on luomaton ja Pyhä Henki on luomaton. Isä on ääretön, Poika on ääretön ja Pyhä Henki on ääretön. Isä on ikuinen, Poika on ikuinen ja Pyhä Henki on ikuinen, eikä kuitenkaan ole kolmea ikuista, vaan yksi ikuinen, niin kuin ei myöskään ole kolmea luomatonta eikä kolmea ääretöntä, vaan yksi luomaton ja yksi ääretön. Samoin on Isä kaikkivaltias, Poika kaikkivaltias ja Pyhä Henki kaikkivaltias, eikä kuitenkaan ole kolmea kaikkivaltiasta, vaan yksi kaikkivaltias. Samoin Isä on Jumala, Poika on Jumala ja Pyhä Henki on Jumala, eikä kuitenkaan ole kolmea Jumalaa, vaan yksi Jumala. Samoin Isä on Herra, Poika on Herra ja Pyhä Henki on Herra, eikä kuitenkaan ole kolmea Herraa, vaan yksi Herra.

 

Niin kuin kristillinen totuus vaatii meitä tunnustamaan kunkin persoonan erikseen Jumalaksi ja Herraksi, samoin yhteinen kristillinen usko kieltää meitä puhumasta kolmesta Jumalasta tai Herrasta. Isää ei kukaan ole tehnyt, luonut eikä synnyttänyt. Poika on yksin Isästä, häntä ei ole tehty eikä luotu, vaan hän on syntynyt. Pyhä Henki on lähtöisin Isästä ja Pojasta, häntä ei ole tehty eikä luotu eikä hän ole syntynyt, vaan hän lähtee. Isä on siis yksi, ei ole kolmea Isää, Poika on yksi, ei ole kolmea Poikaa, Pyhä Henki on yksi, ei ole kolmea Pyhää Henkeä.

Tässä kolminaisuudessa ei ole mitään aikaisempaa eikä myöhempää, ei mitään suurempaa eikä pienempää, vaan kaikki kolme persoonaa ovat yhtä ikuisia ja keskenään samanarvoisia, näin on siis palvottava niin kuin on sanottu - kolminaisuutta joka on yksi, ja ykseyttä joka on kolminaisuus.

Sen joka tahtoo pelastua, on siis ajateltava kolminaisuudesta näin. Saavuttaaksemme iankaikkisen pelastuksen meidän on kuitenkin myös vakaasti uskottava, että meidän Herramme Jeesus Kristus on tullut ihmiseksi.

 

Oikea oppi on tämä:

 

Me uskomme ja tunnustamme, että meidän Herramme Jeesus Kristus on Jumalan Poika, Yhtä lailla Jumala ja ihminen. Isän luonnosta ennen aikojen alkua syntyneenä hän on Jumala, äidin luonnosta ajassa syntyneenä hän on ihminen. Hän on täysi Jumala, ja täysi ihminen järjellisine sieluineen ja ihmisruumiineen. Jumaluudessaan hän on samanarvoinen kuin Isä, ihmisyydessään vähäarvoisempi kuin Isä. Vaikka hän on Jumala ja ihminen, ei kuitenkaan ole kahta Kristusta, vaan yksi. Yhdeksi hän ei ole tullut siten, että jumaluus olisi muuttunut ihmisyydeksi, vaan siten, että Jumala on omaksunut ihmisyyden. Yksi hän ei ole sen vuoksi, että luonnot olisivat sekoittuneet toisiinsa, vaan siksi, että hän on yksi persoona. Sillä niin kuin järjellinen sielu ja ruumis yhdessä ovat yksi ihminen, niin Jumala ja ihminen ovat yksi Kristus.

 

Hän on kärsinyt meidän pelastuksemme tähden, astunut alas helvettiin, noussut kuolleista, astunut ylös taivaisiin, istunut Isän oikealle puolelle, ja sieltä hän on tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita. Hänen tullessaan kaikkien ihmisten on noustava kuolleista ruumiillisesti ja käytävä tilille siitä, mitä ovat tehneet. Hyvää tehneet pääsevät ikuiseen elämään, pahaa tehneet joutuvat ikuiseen tuleen.

 

Tämä on yhteinen kristillinen oppi. Se joka ei usko sitä vakaasti ja vahvasti, ei voi pelastua!

 

 

Khalkedonin tunnustus:

 

 

Pyhiä isiä seuraten me opetamme kaikki yksimielisesti: on tunnustettava, että meidän Herramme Jeesus Kristus on yksi ja sama Poika, hän on samana täydellinen jumaluudessa ja samana täydellinen ihmisyydessä, tosi Jumala ja samana tosi ihminen, omistaen järjellisen sielun ja ruumiin, jumaluudeltaan yhtä olemusta Isän kanssa ja samana meidän kanssamme yhtä olemusta ihmisyydeltään, kaikessa meidän kaltaisemme, paitsi ilman syntiä, jumaluutensa puolesta hän on ennen aikoja Isästä syntynyt, mutta tämä sama on viimeisinä päivinä meidän tähtemme ja meidän pelastuksemme tähden (syntynyt) ihmisyytensä puolesta Mariasta, neitsyestä, Jumalan äidistä, yksi ja sama Kristus, Poika, Herra, ainosyntyinen, joka tunnetaan kahdessa luonnossa sekoittamatta, muuttamatta, erottamatta ja jakamatta, jolloin yhdistymisen tähden luontojen erilaisuus ei ole millään tavoin kumoutunut, vaan kummankin luonnon omalaatuisuus on säilynyt ja yhdistynyt yhdeksi persoonaksi ja yhdeksi hypostaasiksi, joka ei ole jakaantunut tai erotettu kahdeksi persoonaksi, vaan joka on yksi ja sama ainosyntyinen Poika, Jumala-Logos, Herra Jeesus Kristus, kuten kauan sitten profeetat ovat hänestä opettaneet ja Jeesus Kristus itse on meitä opettanut ja isien tunnustus on meille välittänyt.

Vierailija
4/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko mihinkään jumalhahmoon (enkä siis tietenkään Jeesukseenkaan - tai siis on toki voinut elää joskus joku karismaattinen hihhuli-hahmo, joka kerännyt ison fanilauman).
Sain lapsena perus-luterilaisen kasvatuksen (seurakunnankerhot, iltarukoukset, uskonnon opetus), joten kun en muusta tiennyt niin uskoin sen, mitä minulle oli opetettu. Rippikoululeirillä tajusin, etten usko, en yhtään. Se harmitti silloin, koska tykkäsin (ja tykkään) monista uskonnollisista lauluista, joululauluista ja virsistä.
Sitten ymmärsin, ettei minun tarvitse uskoa ja silti voin pitää samoista lauluista, en vain välitä paatoksellisista sanoista.

Vierailija
5/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon. Mutta en halua olla sen kaverin kanssa missään tekemisissä. Tosi epäreilu kaveri.

Vierailija
6/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko en ole koskaan uskonut moiseen satukirjaan ja kirkon satusetiin. Kirkoon en ole koskaan kuulunut enkä maksanut senttiäkään veröja. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko. Ja äkkiseltään kaikki korostetun uskovaiset ihmiset, uskonnosta riippumatta, ovat tuntemistani ihmisistä niitä kaikkein omahyväisimpiä, itsekkäimpiä ja lähimmäisilleen epäreiluimpia.
Kai se Jumalan anteeksianto pyhittää kaiken (mm. lasten pahoinpitelyn, kateuden ja oman itsen kaiken muun edelle laittamisen). Eli ei kiitos, ei todellakaan houkuta edes ajatuksen tasolla liittyä minkään keksityn hahmon palvojien joukkoon! Elän mielummin elämäni omien ihanteideni mukaisesti, mahdollisimman hyvin muut huomioon ottaen. Olen teoistani vastuussa vain itselleni ja muille ihmisille.

Vierailija
8/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 12:59"]

[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 12:55"]

Joo ja ihmettelen tätä vihaa kristinuskoa vastaan.  Ymmärtäisin jos asuttaisiin jossakin arabimaassa.

[/quote]

Johtuu suomalaisten sivistymättömyydestä. Täällä on varsin nuori kulttuurihistoria.

[/quote]

Satuolentoihin uskominen on sulle sivistystä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon jonkin kaltaiseen jumaluuteen, mutta en kovin vahvasti. Kaikki raamatut ja koraanit tosin, voisi mielestäni polttaa.

Vierailija
10/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulin vähän aikaa sitten uskoon, eli kyllä. Aina en ole uskonut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä nykyään uskon, olen kristitty, 10 vuotta sitten uskoni oli epämääräisempää, lapsena uskoin kyllä kristinuskon mukaisesti.

Vierailija
12/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. En, vaikka tapaluterilaisen kasvatuksen sain. Tosin luterilaisista Suomessahan suurin osa ei usko kristinuskon mukaiseen jumalaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. En koskaan ole enkä koskaan tule. Tai eihän sitä voi ikinä tietää kuka mielisairauteen sairastuu, mutta todennäköisyydet on pienet.

Vierailija
16/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä voin uskoa tuon uskontunnustuksen mukaisesti. Aiemmin olin ehdottomampi ja kapeakatseisempi uskonasioissa, nyt olen aika suvaitseva. En ota edes Raamattua enää sellaisena kuin se olisi Koraanin tapaan pudonnut sellaisenaan taivaasta. Ajattelen että siinä on kerrostumia ja aineksia eri aikojen kulttuureista ja erilaisia kokemuksia Jumalasta. Se on inspiraationa löytää itse oma suhde Jumalaan. Lapsenakin uskoin Jumalaan kyllä.

Vierailija
17/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lol en.

Vierailija
18/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, en

Vierailija
19/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 12:28"]

En. En koskaan ole enkä koskaan tule. Tai eihän sitä voi ikinä tietää kuka mielisairauteen sairastuu, mutta todennäköisyydet on pienet.

[/quote]

on tutkimuksia joiden mukaan uskonnollisuus tukee mielenterveyttä. 

http://www.teologia.fi/artikkelit/uskonto-ilmiona/686-sisaistynyt-uskonnollisuus-tukee-mielenterveytta

Vierailija
20/46 |
04.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan pienenä uskoin niitä höpötyksiä, tietty. Lapsihan uskoo mitä vaan!

Kun tajusin että joulupukki ei voi olla totta tajusin samalla että jumalajutut ja uskonto on pelkkä soopaa.

Siitä asti olen nauranut noille jutuille ja tietty uskovaisille myös: hölmöä touhua ja hölmökä ihmisiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kuusi