Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Starttiraha

24.11.2006 |

Onko kukaan yksityinen perhepäivähoitaja saanut starttirahaa? Vai mistä olette saaneet rahat esim. tuplarattaisiin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy muistaa, että starttirahan saamisen edellytyksenä on yrittäjyyskurssi ja keskustelut te-keskuksen yrittäjäneuvojan kanssa sekä keskustelut työvoimatoimiston kanssa, joka maksaa kyseisen starttirahan.

Starttiraha myönnetään yritystoimintaa aloittavalle henkilölle (nykyisin ei ole väliä onko ollut työttömänä vai palkkatyössä ennen starttirahan saamista).

Asiasta kannattaa käydä keskustelemassa ensin työvoimatoimistossa, josta ohjaavat yritysneuvojalle.

Se mihin starttirahan käytät on taas oma asiasi. Starttirahan idea on tukea aloittavaa yrittäjää yritystoiminnassaan eli sillä maksetaan pääasiassa usein mm. yrittäjän eläke, pakolliset vastuuvakuutukset, yrittäjän palkka, jne.

Vierailija
2/2 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloitin yks.pph:na nyt syksyllä, ja ostin itse tuplarattaat ja yhden syöttötuolin (sekä ruokalapun, nokkamukin), eli ihan omaa rahaa pitää olla hieman. Nuo hankinnathan saa vähentää sitten verotuksessa.



Itse ostin nuo kalleimmat jutut käytettyinä, täytyy toivoa että verottaja hyväksyy ne silti (myyjän kanssa tehty kauppakirja liitteeksi verotukseen). Laskin kuitenkin että vaikkei hyväksyisikään, tulee se silti halvemmaksi ostaa ne käytettynä kuin uutena (josta saa varmasti vähennyksen). Tosin en tiedä onko esim. tuplarattaille jokin maksimihinta jonka vähentävät verotuksessa, itse tarvitsin tuplat joissa voi myös nukkua ja nehän maksavat enemmän kuin nuo avoratasmalliset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla