Veisitkö väsyneen lapsen laskettelemaan?
Kysynpä "yleistä mielipidettä" täältä:
11-vuotias (5.lk) pojalla on pitkä koulupäivä takana, kouluunmeno ollut kahdeksalta, univelkaa vähän jo ennestään, iltapäivällä parin tunnin salibandyharkat. Yleensä poika on tällaisina päivinä ollut kovin väsynyt kotiin tullessaan ja jalat ihan poikki, kun on vipeltänyt kuin pieni orava.
Lapsen etäisä haluaa kuitenkin illalla lähteä lapsen kanssa laskettelemaan, koska on etukäteen näin suunnitellut. Kerroin että lapsen päivä on uuvuttava (jos olisi etukäteen kysynyt millainen lapsen päivä on, olisin kertonut, mutta ei kysynyt minulta mitään). Pelkään että jos lapsi lähtee väsyneenä rinteeseen, tapahtuukin onnettomuus. Mielestäni laskettelemaan vasta pirteänä, esimerkiksi aamulla tai ensi viikonloppuna.
En luota lapsen omaan arviointikykyyn. Oma poikani on ainakin sellainen, että väsyneenäkin ns. jaksaa ja pikemminkin vetää yli, menee jotenkin hervottomaksi käytökseltään, ainakin jos on kavereiden seurassa.
Onnettomuudet rinteessä(kin) tapahtuvat usein nimenomaan väsymisen seurauksena, sekä tietysti kovan vauhdin. Sinänsä lapseni on hyvä laskettelija.
Jos jotain tapahtuu, lapsen terveydenhuollon ja kaikki jälkiseuraamukset kantaa lapsen lisäksi minä, joka olen päähuoltaja, ei tämä etäisä.
Päästäisitkö lapsen isän kanssa? Neuvottelu ei onnistunut, isä kieltäytyy muuttamasta suunnitelmia.
Kommentit (17)
Joskus sattuu ja tapahtuu. Jos haluaa mennä niin anna mennä. Et sinä voi lastasi kaikelta suojella muutenkaan. Jos jotain käy niin oppivathan sitten ja pääset sanomaan että mitäs minä sanoin eikä tapahdu enää uudestaan. Tai sitten heillä on tosi hauskaa ja illalla uni maistuu entistä paremmin ja kaikilla on kivaa.
Omat lapset jaksaisi kevyesti tuollaisen, itsellä 7, 10 ja 13v lapset. Viimeeksi käytiin mäessä niin, että esikoinen oli pelannut kaksi lätkäpeliä ennen kuin lähdettiin rinteeseen.. vikana se sieltä tuli pois kun hissi meni klo 21 kiinni. Pahimmin on sattunut rinteessä yksi aamu (eka tai toka lasku) hyppy meni yli ja poika putosi takaraivolleen hyndän jälkeen, taju meni hetkeksi. Eli silloin ei ainakaan ollut kyse väsymyksestä.
Joskus sattuu ja tapahtuu loppuelämän vammautumisia.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:11"]Joskus sattuu ja tapahtuu loppuelämän vammautumisia.
[/quote]
Siksi kannattaakin jäädä kotiin eikä poistua sieltä ikinä
Tuon ikäisillä tenavilla virtaa riittää vaikka muillekin jakaa. Taitaa curlingmamma vaan lyödä kapuloita rattaisiin, etteivät isä ja poika pääsisi yhdessä laskettelemaan ja viettämään laatuaikaa. Toinen vaihtoehto: lapsella on jostain syystä - äiti titänee, mistä - niin heikko kunto, ettei oikein jaksa mitään. Koulu ei rasita yleensä fyysisesti, liikuntatreeni tietysti, mutta ei sekään uuvuta tervettä tenavaa.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:12"]
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:11"]Joskus sattuu ja tapahtuu loppuelämän vammautumisia. [/quote] Siksi kannattaakin jäädä kotiin eikä poistua sieltä ikinä
[/quote]
Kotiin on moni kuollut. Kuplamuovia ja pumpulia kannantan.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:25"]
Minä jättäisin sählyn väliin
[/quote]
Näin meilläkin tehtäisiin, jos olisi epäily, ettei jaksaisi.
Lapsi sanoi itse, että valitsee mieluummin sählyn.
Joka tapauksessa vastuu on tässä aikuisella. Lapsi ei välttämättä osaa arvioida itse, voiko hänen väsymyksensä tai päivän kova treeni johtaa ennakoimattomiin seurauksiin rinteessä. Hyvä jos menee hyvin, mutta väsymys lisää aina riskialttiutta.
ap
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:25"]
Minä jättäisin sählyn väliin
[/quote]
Niin minäkin. Etenkin, jos lapsi todella haluaa mennä rinteeseen isänsä kanssa. Ei yksillä treeneillä niin väliä ole. Lapsen ja isän suhteella kyllä.
T. laskettelevan ja sählyä pelaavan 11-vuotiaan äiti
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:45"]
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:25"]
Minä jättäisin sählyn väliin
[/quote]
Niin minäkin. Etenkin, jos lapsi todella haluaa mennä rinteeseen isänsä kanssa. Ei yksillä treeneillä niin väliä ole. Lapsen ja isän suhteella kyllä.
T. laskettelevan ja sählyä pelaavan 11-vuotiaan äiti
[/quote]
Mutta ap:n lapsi näemmä haluaa mieluummin treeneihin kuin rinteeseen isänsä kanssa, outoa, ei taida välit olla kovinkaan hyvät..
[quote author="Vierailija" time="02.04.2015 klo 12:33"]Lapsi sanoi itse, että valitsee mieluummin sählyn.
Joka tapauksessa vastuu on tässä aikuisella. Lapsi ei välttämättä osaa arvioida itse, voiko hänen väsymyksensä tai päivän kova treeni johtaa ennakoimattomiin seurauksiin rinteessä. Hyvä jos menee hyvin, mutta väsymys lisää aina riskialttiutta.
ap
[/quote]
Meidän kylläkin reilusti nuorempi meinasi laskea päin hissinkannatinta, kun oli väsynyt. Huudettiin, mut toinen puoliunessa, onneksi viime tingassa havahtui väistämään...
Ei kuulosta kummoisellekaan tuollainen liikuntamäärä. Toisaalta jo niin iso lapsi, et tietää kyllä mitä jaksaa ja mitä ei.
Ulkoilma tekee aina hyvää ja väsymys katoaa.
Toisaalta rinteessä ovat pahimpia "hyvät" laskijat, jotka kuvittelevat itse tai vanhemmat lapsen taidoista liikaa.
Määräileekö se isä, mitä poika saa sinun vuorollasi tehdä?
Niinpä.
Anna lapsen päättää. Jos haluaa mennä, niin menee.