Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä?

Vierailija
20.02.2015 |

Mieheni on minua vanhempi ja edellisessä suhteessaan kasvattanut uraohjus avovaimonsa lasta vauvasta lähtien. Lapsi ei siis ole biologisesti hänen. Heidän suhteensa päättyi ja lopussa avovaimo muutti jopa ulkomaille jättäen lapsensa miehelleni hoidettavaksi loppuajaksi (n.6kk) ennenkuin koulu syksyllä ulkomailla alkaisi ja lapsi muuttaisi hänen ja uuden miehensä luokse.

Tästä on nyt 6v aikaa ja lapsi on nyt 12v. He ovat muuttaneet ulkomailla useasti töiden perässä. Lasta ovat hoitaneet hoitajat/siivoojat, jotka eivät hänen kanssaan puhu samaa kieltä kun äiti ja mies tekevät vain töitä. Lasta annetaan meille silloin kun exälle se sattuu sopimaan ja ilman että asiasta edes sovitaan välttämättä meidän kanssa. On siis saattanut vain dumpata lapsen Suomeen jollekin sukulaiselle ja lapsi on sitten itse laittanut meille viestiä että saisiko tulla kotiin. Lapsi siis pitää tätä paikkaa kotina, meitä ja meidän lapsia perheenä. Täällä eletään lämmintä lasten etua ajattelevaa perhe-elämää. Hän ihan itkee, ettei haluaisi lähteä meiltä pois eikä haluaisi takaisin. Mitä tehdä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
20.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Sinä et ole äiti etkä mikään lähiomainen. Ja hän on kirjoilla ulkomailla ei suomessa. Et voi tehdä mitään. Voit korkeintaan lohduttaa että hän voi muutaman vuoden päästä tehdä mitä haluaa. Siihen asti hänen tulee mennä äitinsä luokse.

Voit tietysti kirjoittaa ystävällisen kirjeen hänen äidille ja kertoa lapsen kuulumiset. Mutta muuten sinulla ei ole oikeutta puuttua asiaan. Eilä suomen lastensuojeluviranomainenkaan voi mitään tehdä koska ei asu suomessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yksi