Hammaslääkäriin vai ei? Onko täällä ketää hammashoitajaa paikalla help??
Minulla porattiin alkuviikosta hammas jossa oli syvä reikä, siihen laitettiin lääkepaikka. Jos lääkepaikka ei tehoa, joudun tod. Näk. Juurihoitoon. Käskivät ottaa yhteyttä jos hammas kipeytyy enkä saa nukutuksi.
Nyt hampaassa on ollut satunnaista vihlontaa, mikä on kuulemma normaalia. Mutta vihlonta on jotain aivan käsittämätöntä, se kouraisee juuresta asti eli ei ole mitään pinnallista pikkuvihlontaa. Nämä tulee sellaisina "kohtauksina" eli vihloo muutaman kerran oikein kovaa ja sitten ei mitään. Myös kaikkki kuuma alkaa vihlomaan hammasta. Muuten sitä ei säre, jomota, eikä ole paineen tuntua. Voin myös syödä jo suhteellisen normaalisti, mutta varon hammasta koko ajan. Onko tuollainen "kouritus"?? Vihlonta normaalia, eli pitäisikö vain odotella ja ottaa särkylääke...? Stressaa tämä hammas...
Kommentit (14)
Kyllä voi olla normaalia. Itselläni ihan tavallisen paikkauksen jälkeenkin on aina ollut äärimmäisen kovia vihlaisuja jokusen viikon. Eikä ole tullut mitään ongelmia niistä myöhemmin.
Ihan hyvin voinet odottaa jokusen viikon ja katsoa mitä tapahtuu. Voi olla todennäköistä toki että se hammas menee ennemmin tai myöhemmin juurihoitoon, mutta eipä siinä mitään vahinkoa tule jos vähän kaueammankin sen kanssa odotat. Sitten jos jatkuvaa särkyä, omituisia tuntemuksia ikenessä tai leuassa hampaan juuressa tms alkaa esiintyä niin toki hammaslääkäriin saman tien, etten hampaan juurikin pääse tulehtumaan.
Voiko muuten röntgen kuvasta tms nähdä tarviiko hammas juurihoitoa?
[quote author="Vierailija" time="27.02.2015 klo 10:54"]
Voiko muuten röntgen kuvasta tms nähdä tarviiko hammas juurihoitoa?
[/quote]
Usein voi nähdä, ei aina. Mutta tuo kuuman arkuus on kyllä sellainen oire, että juurihoitoon vaan
Vihlonta paikkauksen jälkeen on ihan normaalia, sitä voi esiintyä useamman viikon ajan paikkauksen jälkeen. Ja hammas voi muutenkin oireilla toimenpiteen jälkeen, varsinkin jos reikä on ollut syvä ja ulottunut lähelle hammasydintä. Ydin voi tästä ärtyä, mutta ei välttämättä ole tulehtunut. Jos oireet on pahentunu alkuviikosta ja on särkyä johon ei särkylääkkeet auta ja et oo saanu nukuttua, kannattaa ottaa heti yhteyttä hammaslääkäriin. Mutta jos ei ole ja pärjäät oireiden kans, nii seuraile vielä vkl yli, että mihin suuntaan oireet lähtevät. Luultavasti hammaslääkäri ei ala turhaan aukaisemaan hammasta, jos ei ole akuuttia särkyä, turvotusta, kuumetta jne.(riippuu toki lääkäristä). Jos hammasydin on tulehtunut se näkyy yleensä röntgenkuvassa.
Eli, luultavasti hammas on arka alkuviikon rassauksesta, mutta kannattaa soittaa hammaslääkäriin ja kertoa oireista, siellä ne näkee papereista, että mitä hampaalle on tehty ja miksi ja osaavat arvioida tilanteen.
T:hammashoitaja
Kiitos vastauksesta hammashoitaja! Tosiaan hammasta ei säre ja saan yöni nukuttua normaalisti. Vihlonta alkoi samana päivänä kun hammas avattiin ja oli silloin voimakkainta ja siihen koski, särkylääkkeet auttoivat ja sain nukuttua. Nyt vihlontaa esiintyy 1-2 krt päivässä, joko kuuman aiheuttavaa tai aivan yhtäkkiä saattaa vihlaista. En ole enään ottanut särkylääkkeitä ja olen muuten normaalisti ollut. Tuo yhtäkkinen kova vihlonta vain säikäyttää, eikä asiaa auta että pelkään hammaslääkäriä.... :)ap
Kuullostaa aivan normaalilta, varsinki muovipaikkauksen jälkeen vihlonta kuumalle ja kylmälle on täysin normaalia. Uskoisin, että voit olla huoletta, mutta ota yhteyttä hammaslääkäriin, jos oireet pahenee. :)
Kyllä tuo melko normaalilta kuulostaa, en olisi huolissani :)
Niin kuin he sanoivat ohjeiksi, että jos kipeytyy ja et saa nukutuksi, niin sitten otat yhteyttä.
Käytännössä jos kipu on hiipunemaan päin, niin silloin ei tarvitse huolestua. Jos taas kipu kovenee, vihlonta lisääntyy ja et pärjää kivun kanssa, niin sitten ilman muuta otat heti yhteyttä hammaslääkäriin.
Muista myös se, että jos tuo hampaan oireilu helpottaa, niin se voi myöhemmin alkaa oireilla. Osaat sitten heti hammaslääkärissä sanoa, että sinulla on syväpaikka hampaassa. Ja muista, että lääkepaikka ei ole pysyvä paikka, joten käy vaihdattamassa se myöhemmin.
Terveisin, hammashoitaja
Kannattaa soittaa hammaslääkäriin. Juurihoitoon taitaa mennä. Mut se ei oo niin kamala juttu kun siitä puhutaan :)
[quote author="Vierailija" time="27.02.2015 klo 10:34"]Kannattaa soittaa hammaslääkäriin. Juurihoitoon taitaa mennä. Mut se ei oo niin kamala juttu kun siitä puhutaan :)
[/quote]
Näin. Juurihoito on aika helppo toimenpide esimerkiksi paikkaukseen verrattuna. Kun juuri on hyvin kuolletettu niin eihän sieltä imetä kuin sitä tulehdusmönjää eikä se tunnu miltään. :)
Varaa aika juurihoitoon. Ennemmin tai myöhemmin se kuitenkin on edessä, turhaan kestät vihlomista ja varomista. Kuumasta vihlominen, nääs...
Voi ei en uskalla... :D entä jos vihlonta menee ohi
ap
Parempi juurihoitaa ennemmin kuin liian myöhään... Itseltäni juurihoidettiin hammas joka oli lopulta niin tulehtunut ettei edes puutunut - ja se oli todella todella tuskasta :( liian kauan odotin hammaslääkäriin menoa kun olen niin kammoinen