Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä lastenne päiväkodin hoitajat

Vierailija
26.02.2015 |

kertovat teille lastenne päivästä hakutilanteissa? Itse olen niin kyllästynyt joka päivä kuulemaan saman:"ihan hyvä päivä ollut!"Aaaaaargh...

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työskentelen vuoropäivähoidossa ja meillä nimilistan vieressä on tilaa, johon kirjoitetaan mitä lapsi on puuhannut aamupäivällä ja mitä iltapäivällä. Olen pienten ryhmässä, joten leikkejä ehtii päivän aikana olemaan monia eikä niitä kaikkia tietystikään voi kirjoittaa. Pyrin kertomaan sen, mitä listassa lukee ja enemmän siitä ajasta, mitä olen lapsen kanssa viettäny päivän aikana. Mitä ulkoilussa on touhuttu, miten syönyt, onko maistanut jotain uutta, onko tullut uusia sanoja. Kerron myös miten ja mihin aikaan on nukahtanu päiväunille ja milloin herännyt jos on päiväuniaikaan ollut päiväkodissa. 

Nyt flunssan ja vatsataudin jyllätessä kerron myös onko lapsi ollut normaalia väsyneempi, onko yskinyt, onko nenä vuotanut ja onko vatsa ollut löysällä. Monesti kerron myös onko tullut pissa pottaan, jos lapsi vasta opettelee potalle. 

Hoitajana on tosin vaikea tietää kuinka paljon vanhemmat haluaa minäkin päivänä kuulla, koska välillä tullaan niin kiireellä ettei ehdi juttelemaan ja toisinaan taas halutaankin keskustella enemmän. Kaikki päiväkodit toimivat kasvatuskumppanuudella joten suosittelen reippaasti ja avoimesti kertomaan toiveista oman ryhmän henkilökunnalle. Toiset vanhemmat haluavat kuulla, toisille riittää että on ollut hyvä päivä.

Kaikille vanhemmille ei voida kertoa ihan kaikista pikkuriidoista, koska monet ylireagoivat niihin. Tietysti jos ongelmaksi koituu niin keskustellaan vanhemman kanssa paremmalla ajalla. Ei ohimennen ryhmätilassa muiden huutaessa vieressä. 

Kannustan kaikissa tapauksissa kertomaan omia toiveita henkilökunnalle niin voidaan niistä puhua sitten ryhmän viikkopalavereissa jotta asiat ja käytännöt kantautuvat varmasti kaikkien korviin.

Vierailija
2/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi ei ole lapsia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="26.02.2015 klo 21:27"]Onneksi ei ole lapsia
[/quote] epäilyttävä hoitajatyyppi teillä

Vierailija
4/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun nuorimmaisen perhepäivä hoitaja vastaa haku tilanteessa " normisti meni päivä"" niin että mitä??!!. Päiväkodissa varahoidossa saatiin tarkka seloste päivän kulusta esim. Miten söi,nukku ja oli pihalla. Meillä 1,5 v eikä todellakaan osaa itse kertoa. Syksyllä ,kesälomien jälkeen vaihetan hoitajaa.

Vierailija
5/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kysyä itsekin! Meille lapsi on päiväkodissa ja yksi hoitaja vastasi aina että "kivasti on mennyt päivä" mutta kysyttiin sitten miehen kanssa systemaattisesti että mitä tänään on puuhattu ja miten on nukkunut päiväunia. Aina saatiinkin iloiset vastaukset ja hoitaja alkoi sitten kertoa juttua myös itse.

Kaikki vanhemmat eivät halua kuunnella niin paljon kuulumisia joten kannattaa sanoa ihan ääneen, että haluaisit kuulla hakiessa enemmän lapsen päivästä.

Vierailija
6/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertoo mitä ovat tehneet, kenen kanssa lapsi on leikkinyt, miten kauan nukkui.

Jos on jotain erityistä ( esim. Ollut leikeistä ulkopuolella, osallistunut johonkin oikein innokkaadti, oppinut uuden taidon, riidellyt tms. ) kertoo sen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömiset, nukkumiset, kivat asiat, onnistumiset, epäonnistumiset, häiriöt. Hoitajat jää usein suustaan kiinni

Vierailija
8/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina kertovat mitä on askarreltu, harjoiteltu yms, nukkuiko päiväunet, mitä söi ja söikö hyvin, myös ulkoilut. Ja kertovat aina jos on kiukutellut, tai riidellyt jonkun kanssa, onneksi harvoin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
26.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ei mitään erikoista. Teidän lapsi on aina niin iloinen eikä ikinä suu mutrussa!" kysyn siis lapselta,kun tädit hokee samaa. Jopa sillon,kun lastani kiusattiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kuusi