Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies lomailee kotona ja 1,5v lapsi on tarhassa

Vierailija
21.03.2006 |

Seuraavanlaisesta asiasta on tullut mieheni kanssa erimielisyyksiä ja ajattelin kysellä mitä muut ovat asiasta mieltä...



Eli meillä on 1,5v tyttö, joka aloitti tammikuussa pienessä päiväkodissa. Päiväkoti vaikuttaa mukavalta paikalta ja tyttö on siellä ilmeisesti ihan oma touhukas itsensä, eli on sopeutunut hyvin. Laitoimme lapsen päiväkotiin (on siellä neljänä päivänä viikossa kuutisen tuntia), koska molemmat pyrimme saamaan tänä vuonna yliopisto-opinnot suoritettua loppuun.



Nyt on kuitenkin niin, että mielestäni melko usein, ehkä vähintään yksi päivä joka toinen viikko, mies vain päättääkin pitää opiskelusta vapaapäivän silloin kun tyttö on tarhassa. Itse en oikein hyväksy tätä, koska mielestäni etenkin noin pienen lapsen paikka on kotona silloin, kun häntä siellä pystytään hoitamaan. Tarhassa ei joka tapauksessa pystytä antamaan pikkuiselle niin paljon huomiota kuin tämä tarvitsee. Eli tällaisina vapaapävinä myös lapsella pitäisi olla oikeus olla tarhasta pois. Itse pyrin tekemään töitä (gradua) sen ajan, kun lapsi on tarhassa, jotta hän ei olisi siellä turhan takia. Ja tietenkin haluan myös pian valmistua.



Mies on minulle loukkaantunut, kun sanoin että tällaisissa tilanteissa ei ole mitään väliä sillä, mitä mies haluaa (eli pitää yksin vapaapäivän), vaan tärkeintä on meidän pienen lapsemme paras. Vapaata aikaa ilman lasta voidaan molemmat pitää aivan hyvin niin, että meistä toinen on lapsen kanssa tai kun esim isovanhemmat hoitavat lasta¿ heiltä huomiota ja syliä varmasti saa tarpeeksi.



Miehen argumentteja minua vastaan tässä kyseisessä asiassa ovat ainakin se, että sillä ei ole lapselle mitään väliä, mitä isi kotona tekee tarhapäivän aikana, eikä siis isän vapaapäivä ole lapselta pois. Ei myöskään ole järkevää rikkoa rutiinia, johon lapsi on tottunut jättämällä hänet viemättä tarhaan joinain satunnaisina päivinä (tässä olen kyllä osittain samaa mieltä). Hän myös väittää, että minua vain ärsyttää hänen lomailunsa, kun oma moraalini ei siihen taivu. Asia ei kuitenkaan ole näin, vaan ajattelen vain sitä että lapsi voisi aivan hyvin olla kotona, mikä on hänelle paras paikka olla.



Sivuhuomautuksina vielä, että tyttö on suloinen eikä mikään erityisen vaativa tai vilkas, mielestäni normaali tuon ikäinen. Mies osallistuu lapsen hoitamiseen todella tasapuolisesti kanssani ja on kyllä hyvä isä.



Haluaisin kuulla mitä muut ovat tällaisesta mieltä, ja olenko aivan kohtuuton (voi olla, että en vain itse sitä huomaa), kun en hyväksy tällaisia vapaapäiviä.





Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

se mun oma päivä. Istun netissä, tapaan kavereita, nukun, shoppailen..mitä milloinkin

Vierailija
2/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytännössä äiti kuskaa aamuin illoin ja tietenkin se lisää tunteja hoitopäiviin.

Mua harmittaa suunnattomasti tuo isän välinpitämättömyys tuota lastaan kohtaan. Kaikki harrastuksetkin menee oman lapsen edelle.



Huh. Kun isä oli lomalla ja poika sairastui, tuli mummi hätiin.



Ihan tosi sääli ettei voi tutustua omaan lapseensa.



No, mitenhän tää liittykään tohon sun juttuun...?



Ehkä mä sinuna kysyisin mieheltä että mikä on oikeesti tärkeetä. Toko jos on asioilla käyntiä, yms niin hoitoon vienti on ok, mutta ei niin että siitä tulee tapa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun milelestäni lapseni on hoidossa siksi koska käyn töissä eivätkä he voi olla kotona yksin sitä aikaa. Vapaapäivinä ja lomilla olen tietysti heidän kanssaan. Tuntisin huonoa omaatuntoa jos minulla olisi vapaata ja heillä ei.

Vierailija
4/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sitä yritti tehdä kaikkensa, jottei lapselle olisi tullut niitä tarhatunteja niin paljoa! En olisi kyennyt vastavaan kun miehesi.



Tuo kuitenkin saattaa olla niin perustavanlaatuinen luonne ja asennekysymys, ettei tuota asiaa oikein voi toisessa muuttaa.. vaikka mieli tekisi.

Vierailija
5/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minäkään taitaisi tykätä, mutta ehkä miehesi osaa ottaa lapsen ja sinut huomioon ja on tullut siihen tulokseen, että oma vapaapäivä on paras kaikille.

Vierailija
6/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielenkiintoista on kuulla muidenkin mielipiteitä.

Tuo kuitenkin saattaa olla niin perustavanlaatuinen luonne ja asennekysymys, ettei tuota asiaa oikein voi toisessa muuttaa.. vaikka mieli tekisi.

Näin voi tosiaan olla...

t:ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee paha mieli lapsesi puolesta.

Vierailija
8/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus saataa miehellä olla asioita joita joutuu hoitamaan siten ettei vilkas 2v voi olla mukana =helpompi kun ei ole mukana, esim pankki, parturi ym, mutta on myös niissä monasti mukana :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miettinyt, että onko niin että oikeassa elämässä aikamoiset luuserit täällä pätevät. Jos olisi asiat oikeasti kunnossa ja päässä järkeä, ei tarttis aina olla niin negatiivinen ja luulla olevansa aina oikeassa.

Vierailija
10/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari päivää sitten oli Hesarissa juttua lapsista joilla ei ole koskaan lomaa vaan ovat päivähoidossa aina vaikka vanhemmat olisivatkin kesälomalla :( Tuli tosi paha mieli kun ajattelin noita lapsia ja suututtaa että tuollaisia itsekkäitä vanhempia pitää edes ollakaan!



Ap:n kysymykseen: olen samoilla linjoilla kanssasi että kun jompi kumpi vanhemmista on vapaalla niin silloin myös lapsella pitäisi olla vapaapäivä. Eri asia tietenkin jos pitää toimittaa virasto- tms. asioita jolloin lapsella ehkä kivempaa päiväkodissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli jo 3,5v. Toisekseen hoitopäivät kestävät 5-7h. Lapsella 2,5kk:den kesäloma, hiihtoloma, syysloma jne.

Joten veikkaan että lapseni kuitenkin kotona paljon enemmän kuin moni muu saman ikäinen. Niitäkö ei tarvitse sääliä jotka hoidossa joka päivä 8-9h. 4 viikkoa kesälomaa ja se suunnilleen siinä?

Mikä minusta tekee huonon äidin?

Mitä lapsessani säälimistä?

kannattaa osoittaa se sääli niihin jotka sitä oikeasti tarvitsevat



Vierailija
12/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut nyt neljä viikkoa saikulla ja 5v tyttö pk:ssa joka arkipäivä.



Yritin yhtenä päivänä että jos hän ei menisi. Neiti seisoi kädet puuskassa edessäni ja tivasi lujaan sävyyn, että " miksi minä en muka pääse päiväkotiin!" Hän sitten meni sinäkin päivänä sinne....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olet varmaan epäkelpo äidiksi ja lapsesi huostaan otettava ja nopeasti