Valhe, emävalhe, naisen euro on 80 senttiä
- Valhe, emävalhe, naisen euro on 80 senttiä, kuuluu Tilastokeskuksen emeritustutkijan Pauli Sumasen tiivistys suomalaisesta palkkatasa-arvokeskustelusta.
Tilastotieteilijä on turhautunut vallitsevaan asenteeseen, joka sallii uskomusten esittämisen tosiasioina, koska "naiset tienaavat kuitenkin vähemmän".
- Vaikka kaikki väittävät ymmärtävänsä palkkaerolaskelmat, vain aniharva ymmärtää. Olen joskus sanonut, että 999,999 promillea suomalaisista ei ymmärrä ansiotason ja palkkatason eroa.
Tutkijan mielestä suurin ongelma on, ettei miesten ja naisten säännöllisen työajan vuosityötuntieroa osata huomioida. Hänen mukaansa tämä tasa-arvon kannalta ratkaiseva tekijä on sivuutettu suomalaisessa palkkavertailussa täysin.
Ajatuksenjuoksua voi pitää eriskummallisena erityisesti siksi, että yleensä EU:n mallioppilaana kunnostautuneen Suomen tilastoinnit ovat täten avoimessa ristiriidassa sekä Euroopan komission ja parlamentin linjausten että Lissabonin sopimuksen kanssa.
Rikkaiden perheiden vesojen euro on minun 5 senttiä