Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lento Mauritiukselle lahtee juuri!

Vierailija
27.01.2015 |

Kyselin taalta joku aika sitten vinkkeja Mauritiuksella kayneilta, mutta ei oikein vastauksia tullunna. Nyt on kuitenkin liput ostettu, matkalaukut tsekattu ja kohta alkaa boarding.

4 ekaa y;ta ollaan pienehkossa rantarestortissa, sitten katsellaan etta mihin suuntaan sielta voisi muuttaa, jos tarvii. Yleensa olemme voin viikon yhdessa paikassa ja sitten tekee jo mieli menna katsomaan jotain toista rantaa/kylaa/kaupunkia.

Takaisin suomeen ajateltiin tulla maailiskuussa, puolivalin paikkeilla. Joko siella silloin olisi jo valoa ja paivisin jotain elamaa.

Viime talven + 4 asteissa karsineena paatettiin etta ensi talvena ei enaa rantasadetta, markaa pihaa ja pilkkopimeaa jo iltapaivasta. Ja hyvin on pitanyt. Marraskuussa lahdettiiin eika viela ole kotiin olllut ikava. Varsinkaan kun katselee saatietoja.

Toivottavasti siella alkaa edes kunnon talvi ja tulee lunta ja vahan valoa ymparistoon. Pitaisi paasta ulkoilemaan ja saada raitista ilmaa mutta eihan se tuommoisessa markyydessa onnistu.

Hauskaa talvea kaikille!

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
27.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa matkaa! Tulehan kertomaan miten reissu meni ja mitä tykkäsit paikasta, itse olen aina tuonne halunnut.

Vierailija
2/11 |
27.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin missä olet siis ollut viime marraskuusta asti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
27.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hauskaa reissua. Oltiin häämatkalla siellä. Köyhä on paikka lukuunottamatta huippuhotelleja. Liikenne sekopäistä! Mutta aivan upea kuitenkin

Vierailija
4/11 |
27.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai tulee kunnon talvi? Lunta on metri ja pakkasta välillä lähemmäs -30.

Vierailija
5/11 |
28.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

millä rahalla siis näitä reissuja tehdään. missä on työpaikat, asunnot, autot ja niiden lainat jos on ja vakuutukset. mistä sitä rahaa tulee. taivaastako. mikä on ap koulurtus ja ammatti jos semmoista on entä miehen. perintörahoilla reissaillaan ja ollaan niin tunnelmallisia. ai että kiva kun meillekin tulee lunta ja vähän valoisaa sinne teidän kookospalmujen alle. ei mulla muuta. näin muutkin ajattelee kumminkin.

Vierailija
6/11 |
28.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmeellistä että kesken matkan löytyi ääkköset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
28.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="28.01.2015 klo 23:19"]ihmeellistä että kesken matkan löytyi ääkköset.
[/quote
Niin, ihmeellistä. Mulla on ihan kotonakin tabletti joka ei käsitä ääkkösiä muuta kun vaihdan puhelimeen tai läppäriin ääkköset tietenkin toimii...

Ohis

Vierailija
8/11 |
28.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löydettiin sattumalta ihana pieni pensionaatti pääkaupungin läheltä. Tämä on rakennettu vanhaan patriisiivillaan ja me saimme kaksion alakerrasta, aulan vierestä.Pylvässänky, tummat kaapit ja sellainen pitkä varjoisa terassi, jonne mennään kaksoisikkuinoista, jotka lattiaan saakka ja aukee.  Tunnelmallista. Muita vieraita näyttää olevan joku 8 kpl. Eikä tänne kait enempää mahtuiskaan. 

Ihana paikka ja tunnelma. Olohuone on kuin vanhan talon olohuone kirjahyllyineen ja muine vanhoine huonekaluineen. Omistaja pariskunta istuu valtavan vanhan ruokapöydän ääressä ja näyttää tekevän jotain duunia koneillaan, tosin ovat myös koko ajan meille avuksi jos jotain tarvitsemme.

Uima-allas on rannan puolella puutarhassa ja pieni baari toimii tyyliin: ota mitä haluat ja kirjaa se vihkoon ylös, lasku kirjoitetaan sitten myöhemin.

Pidän juuri tällaisesta tunnelmasta. Olimme viime talvena Krabilla valtavassa, ylikalliissa (yli 200 ege yö) hotellikopleksissa muutaman yön, josta jäi niin tylsä maku suuhun pitkäksi aikaa ettei ikinä enää sellaisiin. Tuon hintaluokan hotelleissa asuu ylistressaantuneita ylikiristettyjä stressiperseitä, jotka juoksuttaa henkilökuntaa ja riitelee aurikotuoleista päivät pitkät. Aamiaisella oli melkein taistelun käryä ilmassa, kun jokaisen piti saada juuri heti juuri sitä mitä sattui jollakin metrin korkuisella tarjoiluvadilla olemaan. Never again.

 

Ei tämä minusta vaikuta köyhältä paikalta, olen ollut todella paljon köyhemmissäkin esim. afrikassa. Tiet on asvaltoitu, sähköt toimii, kaupoissa merkkikamaa ja lapset näyttää tulevan puhtaissa koulu-uniformuissa kouluistaan. Jalkapallokenttä koulun pihalla tip top ja pojat pelaamassa. Ei nää ihan reppanoita voi olla.

Viikon päästä vaihdetaan toiseen kylään, mutta pysytään saman tyyppisissä pienissä resorteissa. 

 

Niin ja marraskuussa lennettiin Thaikkuihin ja kierrettiin siellä. Tykkäsin myös Vientianesta siellä pohjoisessa. 

Hyvä jos siellä on jo kunnon talvi tullut. Viimeksi kun katoin niin ei eteläsuomessa kyllä siltä näyttänyt, mutta toivottavasti tilanne on pakastunut eli parantunut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sukellusveneretki on upea kokemus -menkää ihmeessä sinne.

Suomalainen kapistus btw.

Vierailija
10/11 |
29.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

no lentokentällä hong kongissa lähtiessä kirjoitin tietysti loungessa olevalla koneella. ei niiden koneessa siellä ollut mitään ääkkösiä enkä mä alkanut niitä sinne asettelemaan. ajattelin, että menisi viesti perille muutenkin. nyt tässä asunnossa meillä on oma kone käytössä. se toimii kuten suomessakin ja silloin siinä on, kas kummaa, myös ääkköset. 

mistä teitä kasvaa, jotka viittii edes alkaa näppäimistöään kuluttumaan noin typerillä havainnoilla..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
29.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkää Rodrigues-saarelle, kun siellä päin oleilette!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme