Auttakaa nyt :((
Joo, edellisellä asukaaalla on ollu kissoja. Ja nyt sain avaimet perjantaina uuteen asuntoon. No tulin nyt tänne ja tällä on lavuaari tulossa, kissanhiekkaa Ym tungettu wc ei vedä ja lattiakaivo tukossa,kissanhiekkaa/paskaa. Viikonlopun ollut nähtävästi jääkaappi auki ja haju ihan järkky! Haisee niin hirveä kissaneuoka että ei lähde edes pesemällä pois :( kissan ulo ja kusi haisee! Ja akka väitti perjantaina että siivottu hyvin. Sain edelliseltä vuokralaiselta suoraan avaimet ... Valitanko isännöitsijälle? Oon nyt kaheksasta asti hinkannu täällä mutta hajut ei lähe:(
Kommentit (16)
Kuvaa kaikki ongelmakohdat ENNEN siivousta! Onko sulla vielä toinen asuinpaikka? Ota huomenna yhteyttä isännöitsijään ja selvitä asunnon siivous ja viemärien avaus
Jääkaapin paha haju tuskin liittyy kissoihin; sen pesisin kloriittiliuoksella, huuhtoisin hyvin. Ovi raolleen ja laakeaan astiaan ruokasoodaa ( ja kone pois päältä tietenkin jos ovi on auki), eliminoi pahaa hajua
Joo,mutta onko teillä neuvoja että millä voisin ite saada hajut pois? Huomenna pystyy vasta soittaan..
Tää jääkaappi haise eihän kissanruualle... Ja Se edellinen vuokralainen oli saako kesällä vielä uuden jääkaapin! On mulla keskiviikkoon asti toinen asunto
Siis haisee ihan kissanruualle. Kännyllä kirjotan mitä sattuu
Rauhoitu nyt ensin, sulla on kaksi avausta samasta jutusta, miksi ihmeessä? Mitä pesuaineita sulla on? Kloriittiliuos on yleensä varsin tehokas hajujen eliminointiin. Ikkunat auki ja kunnon tuuletus yöksi ( lämmöt pois siksi aikaa) Kodin putkimiestä viemäreihin
On tolu,kloriittia... Ja wc pwsuaine.. Ei lähe siltikään hajut pois. Tuo kissanruuan haju on ihan hirviä ja tuo kusen/paskan haju.
Ei mitään aineita viemäriin vaan ne paskat on kaivettava sieltä pois. Jos ei itseltä onnistu niin sitten ammattilainen apuun. Tosin väärinhän se on jos joudut itse maksamaan tms.
Ja mulla on tulossa muuttokuorma tänne iltapäivällä! En ikinä oo tämmöstä paskan hajua haistanu kellään! Miten 3kissaa saan niin hirviät hajut!
Peru se muuttokuorma tältä päivältä. Ota yhteyttä isännöitsijään huomenna
Ai vttu! Mikään ei ole yhtä paha kuin sisällä pidetty kissa ja kusenhaju. Ei sellaisessa kämpässä voi asua. Homeen kanssa voi elää mutt ei kissankusen
Yritin netistä lukea että miten saa hajut pois... Peruin muuttokuorman tulon ja pyydän huomenna että tänne tulee siivooja ja saa kyllä maalata seinätkin! Seinillekki varmaan sen kissat kussu:(
Puhdista jääkappi ensin perusteellisesti ja kuivaa. Ota astiaan vettä ja leikkaa sinne 1-2 sitruunaa ja laita se jääkaappiin.
Onko tää vitsi vai uusavuttomuuden perikuva, kun kirjoitat "valitanko isännöitsijälle"? Ei se ole sinun asiasi siivota vuokra-asunnossa edellisen asukkaan jälkiä.
Ei, et valita vaan kysyt, minkä siivousfirman sinä kutsut tekemään edellisen asukkaan jälkeen loppusiivouksen. Toki pyydät tarkistamaan asunnon ennen sitä eli välittömästi huomenaamuna kun isännöitsijä vastaa puhelimeen.
[quote author="Vierailija" time="07.12.2014 klo 11:45"]
Puhdista jääkappi ensin perusteellisesti ja kuivaa. Ota astiaan vettä ja leikkaa sinne 1-2 sitruunaa ja laita se jääkaappiin.
[/quote]
Onko se marakatti ollut jääkapissakin? Kyllä ihmiset on täysiä tolloja nykyään.
Millä kissankusen oikeesti saa pois? Jos kissa on kussut reunan yli niin että se on osunut rakennusmateriaaleihin niin voisin väittää että pelkkä ei maali riitä.
Siis kysytkö tosissas aihe vapaa palstalta tällaista? Tietenkin soitat isännöitsijälle ja huoltoyhtiöön.