mistä syystä teillä noussut lasko yli 70?
Lääkärit eivät vielä löytäneet syytä..
Ei muita oireita kuin kamala väsymys ja yskä. Yskä tuskin liittyy tähän
Kommentit (17)
muut arvot olleet normaaleja. valkosolut ainoastaan ihan hieman koholla. AP
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 15:09"]Mikä on lasko
[/quote] Tulehdusarvo,joka nousee hitaammin kuin crp (tulehdusarvo)
Eiköhän just se yskä ole syynä siihen koholla oloon. Jokin virusperäinen pörrää elimistössäsi aiheuttaa väsymystä ja yskää. Bakteeri ei sitä välttämättä kohota kuten CRP:tä.
laskoa mittailtu n.kuukauden verran,juuri vasymyksen takia.nukuin pahimmillaan 20tuntia vuorokaudessa.crp oli 3viikkoa sitten 74,sain antibiootit silloin,nyt crp 39,mutta lasko vain nousee. yska alkanut vasta viikko sitten. AP
Miksi tuo yskä ei liittyisi siihen? Eikö pikemminkin ole todennäköistä, että liittyy? Jos yskäkin on alkanut samaan aikaan kuin väsy, eikä ole joku vuosia vanha vaiva?
Onko leukosyyteistä otettu tarkemmat analyysit?
Onko sinulla jitain piilevää tulehdusta esim. Hampaissa?
Onko pahanlaatuiset kasvaimet poissuljettu?
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=snk03051
Mitä lasko oli kuukausi sitten ja mitä se on nyt? Jos CRP oli koholla mutta nyt jo laskussa, niin laskohan reagoi paljon hitaammin - ehkä se ei vaan ole vielä ehtinyt kääntyä laskuun? Tai oli nousussa ekan mittauksen kohdalla, huippuarvo jäi mittaamatta ja nyt se on jo siitä huippuarvosta laskusuunnassa?
lasko kuukausi sitten 64,noussut siis viela. no maanantaina taas lekuriin.. hampaita ei tarkistettu, ei ainakaan kipuja eika mitaan nakyvaa vikaa. Ahdistavaa tama vasymys :( AP
onko testattu mycoplasma,siihen liittyy yskää.
Senkkani oli pitkään korkea. Työterveyslääkäri selitti, että syynä oli nivelrikko. Hän erehtyi.
Sairastuin nuorena myeloomaan eli plasmasolusyöpään. Tämä selvisi, kun minulle tehtiin viimein oikeanlaiset verikokeet.
Toivottavasti sinulla on jokin huomattavasti lievempi ja parannettavissa oleva sairaus.
[quote author="Vierailija" time="26.12.2014 klo 14:59"]Lääkärit eivät vielä löytäneet syytä..
Ei muita oireita kuin kamala väsymys ja yskä. Yskä tuskin liittyy tähän
[/quote]
Mykoplasman takia
Olivatko muut veriarvot normaalit?